DNA Oyj

Uusi puheluominaisuus tekee tuloaan: Reaaliaikaisen tekstin puhelut aktivoitu DNA:n verkossa – pian myös hätäpuhelut mahdollisia

25.2.2025 08:45:00 EET | DNA Oyj | Tiedote

Jaa

Mahdollisuus reaaliaikaisen tekstin puheluihin (RTT, Real-time text) on avattu DNA:n mobiiliverkoissa. RTT:n avulla puhelun osanottajat voivat kirjoittaa tekstiä toisilleen natiivisti ja reaaliaikaisesti puhelun aikana. RTT toimii myös tekstipuhelimen (TTY, teletypewriter) kanssa eikä vaadi lisävarusteita. Ominaisuus on tulossa mahdolliseksi kesään mennessä myös hätäpuheluissa. Aivan vielä sitä ei kuitenkaan ole laajasti mahdollistettu suomalaisten käyttämien puhelinten käyttöjärjestelmien puolella.

Kuvankaappaukset yllä osoittavat, miten RTT voi esiintyä Android-laitteessa. Ensimmäisessä kuvassa näkyy ”Puhelusta lähetettävä teksti” -nappi, jota voi painaa kesken puhelun. Toisessa kuvassa näkyy, miten puhelua soitettaessa voi valita tavallisen puhelun sijasta RTT-puhelun. Kolmas kuva näyttää, miten puheluun vastatessa voi valita RTT-puhelun. Neljäs kuva näyttää, miten kirjoitettava teksti näkyy keskustelussa reaaliaikaisesti, jo ennen varsinaista lähettämistä.
Kuvankaappaukset yllä osoittavat, miten RTT voi esiintyä Android-laitteessa. Ensimmäisessä kuvassa näkyy ”Puhelusta lähetettävä teksti” -nappi, jota voi painaa kesken puhelun. Toisessa kuvassa näkyy, miten puhelua soitettaessa voi valita tavallisen puhelun sijasta RTT-puhelun. Kolmas kuva näyttää, miten puheluun vastatessa voi valita RTT-puhelun. Neljäs kuva näyttää, miten kirjoitettava teksti näkyy keskustelussa reaaliaikaisesti, jo ennen varsinaista lähettämistä.

”Nimensä mukaisesti reaaliaikainen teksti tarkoittaa sitä, että teksti näkyy puhelun aikana näytöllä reaaliajassa, siis kirjain kirjaimelta. Vastaanottaja voi lukea viestin saman tien ja aloittaa vastaamaan siihen kirjoittamalla tai puhumalla. RTT tukee siis myös ääntä kirjoittamisen aikana, joten puhelu voi koostua sekä kirjoitetusta tekstistä että puheesta”, DNA:n pilvipalveluista ja mobiiliydinverkoista vastaava johtaja Pekka Jääskeläinen kuvailee.

RTT on aktivoitu mahdolliseksi koko DNA:n mobiiliverkossa, eikä se vaadi liittymäkohtaisia muutoksia tai lisäpalveluiden hankkimista. Reaaliaikaisen tekstin puhelu vertautuu käyttäjän näkökulmasta tavalliseen puheluun. Tekniikka vaatii kuitenkin toimiakseen puhelun molemmilta osapuolilta 4G-verkkoa eli VoLTE-puhelua. Tämä tarkoittaa käytännössä, etteivät reaaliaikaisen tekstin puhelut toimi 2G-verkossa soitettaessa tai vastattaessa.

Ohjelmistopäivityksiä odotetaan

Lisäksi reaaliaikaisen tekstin puhelut tulee aktivoida erikseen käyttöön puhelimen asetuksista. Sekä modernit Android- että iOS-laitteet tukevat RTT:tä jo valituissa maissa, mutta ominaisuutta ei ole laajasti vielä aukaistu suomalaispuhelimissa, sillä palvelu ei ole ollut mobiiliverkkojen puolesta aikaisemmin mahdollinen. Sekä Googlella että Applella löytyy jo verkkosivuiltaan suomenkieliset ohjeet ominaisuuden aktivoimiseksi Android- ja iOS-puhelinten asetuksista. Kyseiset asetukset tulevat kuitenkin saataville vasta, kun puhelinten ohjelmistot sen lähitulevaisuudessa mahdollistavat.

”Kunhan ohjelmistot uuden ominaisuuden ensin mahdollistavat, ja se on otettu asetuksista käyttöön, voi reaaliaikaisen tekstin puhelun soittaa helposti siihen tarkoitetulla painikkeella. RTT-puhelun voi myös soittaa henkilölle, joka ei ole ominaisuutta vielä asetuksistaan aktivoinut. Tällöin hän voi päättää puhelimen näytöltä vastata puheluun RTT-ominaisuuden kanssa tai ilman sitä. Puhelun aikana kirjoitettu teksti tallentuu puhelulokiin, joka on luettavissa myös puhelun jälkeen”, Jääskeläinen kertoo.

Tulossa myös hätäpuheluihin

Suomessa annetun teleyrityksiä koskevan asetuksen perusteella suomalaisten on 28.6.2025 lähtien oltava mahdollista käyttää reaaliaikaisen tekstin puhelua mobiiliverkkotekniikan puolesta hätänumeroon soitettaessa. Tämä tarkoittaa, että hätäpuhelussa voi puhumisen sijasta tai sen lisäksi myös kirjoittaa reaaliaikaisia viestejä. Sisäministeriöllä on kuitenkin lausuntokierroksella asiaa koskeva lakiesitys, jossa esitetään hätäkeskuksen RTT-velvoitteiden osalta kahden vuoden siirtymäajan käyttöönottoa. Lakiesityksen myötä RTT-hätäpuhelut tulevat siis mahdollisiksi 28.6.2027 mennessä.

”RTT on erinomainen tuki hätäpuheluille tai ihan tavallisille arkipuheluille, etenkin jos henkilöllä on kuulon tai puheen kanssa vaikeuksia tai tilanne ei mahdollista puhumista. Toisaalta se myös tarjoaa mahdollisuuden antaa lisätietoja kirjallisesti, jos joidenkin tilanteen kannalta merkittävien paikan- tai henkilönnimien kirjoitusasu on vaikeasti lausuttava ja sen kirjoittaminen selkeyttää tilannetta”, Jääskeläinen kommentoi.

Lisätietoja medialle:

Pekka Jääskeläinen, johtaja, pilvipalvelut ja mobiiliydinverkot, DNA Oyj, puh. 044 044 2459, pekka.jaaskelainen@dna.fi

DNA:n viestintä, puh. 044 044 8000, viestinta@dna.fi

Kuvat

Kuvankaappaukset yllä osoittavat, miten RTT voi esiintyä Android-laitteessa. Ensimmäisessä kuvassa näkyy ”Puhelusta lähetettävä teksti” -nappi, jota voi painaa kesken puhelun. Toisessa kuvassa näkyy, miten puhelua soitettaessa voi valita tavallisen puhelun sijasta RTT-puhelun. Kolmas kuva näyttää, miten puheluun vastatessa voi valita RTT-puhelun. Neljäs kuva näyttää, miten kirjoitettava teksti näkyy keskustelussa reaaliaikaisesti, jo ennen varsinaista lähettämistä.
Kuvankaappaukset yllä osoittavat, miten RTT voi esiintyä Android-laitteessa. Ensimmäisessä kuvassa näkyy ”Puhelusta lähetettävä teksti” -nappi, jota voi painaa kesken puhelun. Toisessa kuvassa näkyy, miten puhelua soitettaessa voi valita tavallisen puhelun sijasta RTT-puhelun. Kolmas kuva näyttää, miten puheluun vastatessa voi valita RTT-puhelun. Neljäs kuva näyttää, miten kirjoitettava teksti näkyy keskustelussa reaaliaikaisesti, jo ennen varsinaista lähettämistä.
Lataa
Pekka Jääskeläinen, johtaja, pilvipalvelut ja mobiiliydinverkot, DNA Oyj
Pekka Jääskeläinen, johtaja, pilvipalvelut ja mobiiliydinverkot, DNA Oyj
Lataa

DNA on yksi Suomen johtavista tietoliikenneyhtiöistä. Tehtävämme yhteiskunnassa on yhdistää tärkeimmät. Tarjoamme yhteydet, palvelut ja laitteet koteihin sekä töihin ja pidämme näin huolta yhteiskunnan digitalisaatiosta. DNA:n asiakkaat ovat jo vuosien ajan olleet mobiilidatan käyttömäärissä maailman kärkijoukossa. DNA:lla on noin 3,7 miljoonaa matkaviestin- ja kiinteän verkon liittymäasiakkuutta. Yhtiö on palkittu lukuisia kertoja erinomaisena työantajana ja perheystävällisenä työpaikkana. Vuonna 2023 liikevaihtomme oli 1 067 miljoonaa euroa ja yhtiössä työskentelee noin 1 700 henkilöä ympäri Suomea. DNA on osa Telenoria, joka on Pohjoismaiden johtava tietoliikenneyhtiö. Lisätietoa osoitteessa www.dna.fi - http://www.dna.fi, X:ssä @DNA_fi, Facebookissa @DNA.fi ja LinkedInissä @DNA-Oyj.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta DNA Oyj

Kysely: Suomalaisilta selvä linjaus millainen on paras etätyömalli – DNA kulkee vastavirtaan viimeaikaisen kehityksen kanssa23.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote

Samalla kun moni työnantaja kiristää toimistovaatimuksiaan, DNA on päättänyt pitää kiinni mallista, jota yhtiö on noudattanut jo pitkään. DNA:lla ei ole lähityöpakkoa, eikä yhtiö seuraa toimistolla vietettyjen päivien määrää. DNA on myös tutkinut aihetta sekä sisäisesti että laajemmin ulkoisesti. DNA:n teettämän Digitaalinen elämä -tutkimuksen mukaan 41 prosenttia niistä suomalaisista, joiden on mahdollisuus tehdä etätöitä, työskentelee suurimman osan ajasta työpaikalla. Noin joka viides ilmoittaa työskentelevänsä yhtä paljon sekä toimistolla että etänä, ja 23 prosenttia kertoo työskentelevänsä suurimman osan ajasta etänä. 61 prosenttia niistä, joiden on mahdollista tehdä etätöitä, kertoo, että hybridityö olisi heille sopivin tapa tehdä töitä.

Survey: Finns Clearly Favor a Specific Remote Work Model, DNA Is Going Against the Recent Trend23.9.2026 08:30:00 EEST | Press release

While many employers are tightening their return-to-office requirements, DNA has chosen to stick with the model it has followed for years. At DNA, there is no office attendance mandate, and the company does not track the number of days employees spend in the office. DNA has also researched the topic both internally and through broader external studies. According to the Digital Life survey commissioned by DNA, 41% of Finns who have the opportunity to work remotely spend most of their working time at their workplace. Around one in five report working equally from the office and remotely, while 23% say they work remotely most of the time. Among those who have the possibility to work remotely, 61% state that hybrid work would be the most suitable way for them to work.

Ainakin 18 000 lasta kohtaa seksuaalista häirintää verkossa joka viikko – DNA ja Suojellaan Lapsia ry tekevät ilmiön näkyväksi Helsingin Kansalaistorilla10.9.2026 08:15:00 EEST | Tiedote

Ainakin 18 000 lasta kohtaa seksuaalista häirintää sosiaalisessa mediassa joka viikko Suomessa, osoittavat tuoreet tutkimusluvut. DNA ja Suojellaan Lapsia ry tekevät ilmiön näkyväksi Helsingin Kansalaistorilla 10. syyskuuta alkaen installaatiolla, joka havainnollistaa hätkähdyttävällä tavalla lapsiin verkossa kohdistuvan häirinnän mittakaavaa. Samalla halutaan tehdä kuvakaappauksesta jokaisen lapsen ja aikuisen tuntema digiturvataito, joka voi auttaa lasta hakemaan apua häirintätilanteissa.

At Least 18,000 Children Encounter Sexual Harassment Online Every Week – DNA and Protect Children Bring the Issue to Life at Helsinki's Kansalaistori Square10.9.2026 08:15:00 EEST | Press release

At least 18,000 children in Finland experience sexual harassment on social media every week, according to recent research findings. DNA and Protect Children (Suojellaan Lapsia ry) are bringing visibility to the issue with an installation at Helsinki's Kansalaistori Square starting on 10 September. The installation powerfully illustrates the scale of online harassment targeted at children. At the same time, the initiative aims to make taking screenshots a widely recognized digital safety skill for both children and adults, helping children seek support when they encounter harassment online.

DNA:n elokuun 2026 myydyimmät puhelimet ja älykellot1.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

DNA:n elokuun kuluttajamyynnissä korostuivat Applen uusimmat iPhone 17 -sarjan puhelimet sekä koululaisten tarpeisiin hankitut edullisemmat Android-laitteet. Poikkeuksellisesti myydyimpien puhelinten listalla nähtiin laitteita vain kolmelta valmistajalta. Yritysasiakkaiden hankinnoissa suosituimpia olivat edelleen premium-luokan älypuhelimet ja kustannustehokkaat 5G-laitteet. Älykellojen puolella lasten kellopuhelimet jatkoivat vahvaa kasvuaan, ja ZTE K2 säilytti asemansa myydyimpänä laitteena jo viidettä kuukautta peräkkäin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye