Jaana Pelkonen Helsingin Kokoomuksen kuntavaaliehdokkaaksi
Jaana Pelkonen sanoo tavoittelevansa Helsinkiä, joka on tasa-arvoinen, viihtyisä, välittävä ja vetovoimainen, ja jossa jokaisella on toivoa ja mahdollisuuksia. Pelkonen on aiemmin toiminut muun muassa kolme kautta kansanedustajana ja Helsingin kaupunginvaltuutettuna sekä tehnyt pitkän ja monipuolisen uran media-alan yrittäjänä.
Helsingin Kokoomus nimesi maanantaina yhteensä yhdeksän ehdokasta, mikä nostaa ehdokasmäärän jo 123:een.

Helsingin Kokoomuksen piirihallitus on nimennyt entisen kansanedustajan ja kaupunginvaltuutetun Jaana Pelkosen ehdokkaakseen kevään kuntavaaleihin. Piirihallitus nimesi Pelkosen maanantai-iltana kahdeksan muun ehdokkaan lisäksi.
Helsingin Kokoomuksella on uusien ehdokkaiden myötä entistä monipuolisempi ehdokaslista, jolla puolue tavoittelee jatkoa kaupungin suurimpana puolueena.
”Olemme onnekkaita, koska saamme asua hienossa, pienessä metropolissa, vehreiden puistojen ja meren ympäröimänä. Minusta Helsingissä hienointa on sen ainutlaatuinen luonne. Jokainen kaupunginosa on omanlaisensa - on rouheaa ja hienostunutta, muttei koskaan hienostelevaa,” Pelkonen sanoo.
Pelkonen kertoo unelmoivansa Helsingistä, joka ei kalpene muiden metropolien rinnalla ja joka on hyvä kotikaupunki asukkailleen.
”Pienen koululaisen äitinä, yrittäjänä, liikuntaa ja kulttuuria rakastavana helsinkiläisenä haluan kantaa korteni kekoon viihtyisän, välittävän, vastuullisen sekä vetovoimaisen, yhteisen Helsinkimme eteen. Haluan tasa-arvoisen ja eheän tolkun kaupungin, jossa ketään ei jätetä yksin ja jossa jokaisella on toivoa ja mahdollisuuksia. Lapsillemme ja nuorillemme turvallisen ja kannustavan kaupungin elää ja kasvaa."
"Ajatusmaailmassani vapaus ja vastuu sekä oikeudet ja velvollisuudet kulkevat tiiviisti käsi kädessä. Luonnon ja ympäristön kunnioittaminen ovat aina olleet minulle itsestäänselvyyksiä. Ahkeruudesta ja osaamisesta on palkittava, mutta epäonnistuakin saa. Yhden menestys ei ole pois muilta,” Pelkonen sanoo.
Pelkosen mukaan Helsinki on rehellinen ja aito kaupunki, joka ansaitsee sinnikkäät puolustajansa.
”12 vuoden vankalla kokemuksella kuntapolitiikasta tiedän, että tavoitteet saavutetaan yhteistyöllä, reippaalla talkoohengellä ja pitkäjänteisyydellä. Yhdessä voimme rohkeasti, ennakkoluulottomasti ja sinnikäästi rakentaa Helsinkiämme paremmaksi. Uudistuen, oppien ja kehittyen. Yhteistyössä on voimaa”, Pelkonen arvioi.
Pelkonen toimi kokoomuksen kansanedustajana vuosina 2011–2023 ja Helsingin kaupunginvaltuutettuna 2009–2021. Koulutukseltaan Pelkonen on valtiotieteiden maisteri ja toimittaja. Poliittisen uransa ohella hän on tehnyt pitkän ja monipuolisen uran media-alan yrittäjänä.
Hän on keskittynyt erityisesti yhdenvertaisen, hyvinvoivan ja avoimen yhteiskunnan rakentamiseen. Hänen keskeisiä teemoja ovat olleet tyttöjen ja naisten oikeudet sekä sujuva arki helsinkiläisille.
Helsingin Kokoomus on nimennyt tähän mennessä 123 ehdokasta ja tulee jättämään täyden, 127 ehdokkaan listan huhtikuussa järjestettäviin kuntavaaleihin. Helsingin Kokoomuksen pormestariehdokas on Daniel Sazonov.
Helsingin Kokoomuksen toiminnanjohtaja Timo Enroth iloitsee Pelkosen ehdokkuudesta.
"Jaana täydentää erinomaisesti jo monipuolista ja vahvaa listaamme. Hän tuo mukanaan vankkaa kokemusta ja aitoa sydämen paloa politiikkaan," Enroth sanoo.
-----
LINKKI: Helsingin Kokoomuksen kokouksessaan 24.2.205 nimeämät uudet ehdokkaat tästä linkistä.
LINKKI: Helsingin Kokoomuksen kuntavaalisivut
-----
Lisätietoja:
Timo Enroth
Helsingin Kokoomuksen toiminnanjohtaja
timo.enroth@kokoomus.fi
040 7196990
Juha Hakola
Helsingin Kokoomuksen puheenjohtaja
050 512 1998
juha.hakola@juhahakola.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kansallinen kokoomus
Pääministeri Orpo: Puolueiden vastuullisuus punnitaan sitoutumisessa velkajarruun18.8.2025 10:49:39 EEST | Tiedote
Syksyn tärkein talouspoliittinen keskustelu koskee niin sanottua velkajarrua ja eduskuntapuolueiden sitoutumista siihen, pääministeri Petteri Orpo sanoo. Orpon mukaan Suomen tulevaisuuden kannalta on tärkeää, että kaikki puolueet ovat valmiita uskottavaan sitovaan suunnitelmaan velkaantumisen kasvun hillitsemiseksi.
Kokoomuksen puoluevaltuusto nimitti puoluesihteeriksi Maggie Keskisen9.8.2025 15:10:02 EEST | Tiedote
Kokoomuksen puoluevaltuusto on nimittänyt Maggie Keskisen uudeksi puoluesihteeriksi. Keskinen aloittaa tehtävässään 1.10.2025.
Raine Tiessalo Toivo-ajatuspajan toiminnanjohtajaksi1.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kokoomuksen viestintä- ja yhteyspäällikkö Raine Tiessalo on nimitetty ajatuspaja Toivon uudeksi toiminnanjohtajaksi. Toivon päätehtävänä on tuottaa tutkimuspohjaista tietoa poliittisen päätöksenteon tueksi ja herättää ratkaisukeskeistä julkista keskustelua Suomen menestyksen kannalta tärkeistä teemoista. “Ajatuspajan tulee olla päivänpolitiikkaa edellä ja tuoda tutkitut faktat ja kriittisetkin näkökulmat mielipiteenmuodostuksen tueksi. Näin vahvistamme myös kokoomuksen tulevaisuuden ohjelmatyötä”, Toivoa hallinnoivan Kansallisen kulttuurisäätiön hallituksen puheenjohtaja, kansanedustaja Pauli Aalto-Setälä sanoo. “Tiessalon monipuolinen kokemus journalismista, viestinnästä ja vaikuttamisesta ovat juuri sitä, mitä tarvitsemme.” Toimittajana Tiessalo on toiminut muun muassa Ylen kirjeenvaihtajana Pariisissa, kansainvälisten uutistoimistojen Bloomberg Newsin ja AFP:n kirjeenvaihtajana Helsingissä ja mediayrittäjänä MustReadissa. Tiessalo on kirjoittanut taloutta ja yhteiskuntaa käsittelevi
Petteri Orpo: Suomalaisilla jo perusteltua aihetta uskoa tulevaisuuteen7.6.2025 17:16:06 EEST | Tiedote
Suomalaisilla on jo perusteltua aihetta optimismiin ja hallituksen tekemät uudistukset alkavat jo näkyä vahvasti esimerkiksi yritysten suunnitelmissa, kokoomuksen puheenjohtaja ja pääministeri Petteri Orpo arvioi. Kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa Helsingissä puhuneen Orpon mukaan optimismista on pidettävä kiinni erityisesti lasten ja nuorten tähden.
Petteri Orpo äänivyöryllä Euroopan kansanpuolueen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi30.4.2025 15:22:08 EEST | Tiedote
Euroopan kansanpuolueen (EPP) Espanjan Valenciassa kokoontunut puoluekokous on valinnut kokoomuksen puheenjohtajan, pääministeri Petteri Orpon ensimmäiseksi varapuheenjohtajakseen. Orpo tuli valituksi varapuheenjohtajavaalin suurimmalla äänimäärällä. Orpo oli ehdolla Pohjoismaiden ja Baltian maiden puolueiden yhteisenä ehdokkaana. ”On mahtavaa jatkaa työtä Euroopan johtavan poliittisen liikkeen johdossa. EPP:llä on valtavasti vaikutusvaltaa niin komissiossa, neuvostossa kuin Euroopan parlamentissakin. Se tarjoaa merkittävän foorumin viedä Suomelle tärkeitä asioita eteenpäin eurooppalaisessa päätöksenteossa. Saamani suuri henkilökohtainen äänimäärä kertoo, että kokoomukseen luotetaan Euroopassa ja suomalaisilla näkemyksillä on väliä”, Orpo sanoi valinnan jälkeen. EPP:n kaksipäiväinen sääntömääräinen puoluekokous päättyi keskiviikkona. Kokouksen pääasiallisena asiana oli uuden puheenjohtajan, puoluesihteerin, rahastonhoitajan sekä varapuheenjohtajien valinta. Kokouksessa päätettiin lisäk
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme