60 satoa jäljellä – mestarillinen selvitys elintarviketeollisuuden nykytilasta
5.3.2025 12:29:06 EET | Into Kustannus | Tiedote
Philip Lymbery kertoo uutuuskirjassaan konkreettisella tavalla, miten maatalous ja ruoantuotanto voivat olla osa ratkaisua ilmastonmuutokseen ja luonnon monimuotoisuuden suojeluun, sen sijaan että ne olisivat ongelman ytimessä. Lymbery on yksi koko elintarvikealan vaikutusvaltaisimmista henkilöistä. Hän vastaa kysymyksiin kirjasta julkitustilaisuudessa 24.3. Rosebud Sivullisessa.

– En voinut uskoa YK:n varoitusta, jonka mukaan maailman maaperässä voi olla jäljellä vain 60 satoa. Siksi lähdin matkalle selvittääkseni, mistä varoitus kumpuaa, mikä oli todistusaineisto ja mitä asialle voi vielä tehdä, Philip Lymbery kertoo.
– Sain selville, että suurin syyllinen maaperän, luonnonvaraisen eläimistön ja eläinten hyvinvoinnin heikkenemiseen on teollinen maatalous. Se on viime vuosisadan puolivälistä eteenpäin yleistynyt viljelytapa, jossa eläimiä kasvatetaan suljetuissa tiloissa ja viljelykasveja viljellään valtavilla, preerian kaltaisilla pelloilla yhtä lajiketta kerrallaan käyttäen kemiallisia torjunta-aineita ja keinolannoitteita. Tämä aiheuttaa hyvin suuria kustannuksia terveydellemme, ympäristölle ja eläinten hyvinvoinnille. Näiden asioiden muuttaminen nopeasti on yksi aikamme suurimmista ja kiireellisimmistä haasteista.
Philip Lymbery on johtavan kansainvälisen tuotantoeläinten hyvinvointia ajavan Compassion in World Farming -järjestön (CIWF) toiminnanjohtaja ja vieraileva professori Winchesterin yliopistossa. Hän on tehnyt CIWF:n johdossa yhteistyötä yli 800 elintarvikeyrityksen kanssa eri puolilla maailmaa, mikä on parantanut miljardien tuotantoeläinten asemaa joka vuosi. Lymbery on lähes sadan eläinsuojelujärjestön yhteenliittymän, Eurogroup of Animalsin, puheenjohtaja, Maailman eläinsuojeluliiton WFA:n perustaja ja Oxfordin eläinetiikkakeskuksen jäsen. Häneltä ovat aiemmin ilmestyneet arvostelumenestykset Farmageddon ja Dead Zone.
Tervetuloa julkistustilaisuuteen maanantaina 24.3. klo 17.30 Rosebud Sivulliseen! Philip Lymbery osallistuu tilaisuuteen etäyhteyden kautta ja hänelle on mahdollista esittää kysymyksiä. Tilaisuuden juontaa Animalian toiminnanjohtaja Heidi Kivekäs.
60 satoa jäljellä on saatavissa kirjakaupoista 20. maaliskuuta. Äänikirja ja e-kirja julkaistaan lukuaikapalveluissa marraskuussa 2025. Lymbery vierailee Suomessa syksyllä Helsingin Kirjamessujen aikaan.
”Keskusteltuaan tutkijoiden, maanviljelijöiden ja ruoantuottajien kanssa Philip Lymbery pystyy osoittamaan, että on olemassa kestäviä vaihtoehtoja. Ja että ne toimivat. Planeettamme tulevaisuudelle on todellakin toivoa, ja jokainen meistä voi vaikuttaa siihen. Kehotan teitä lukemaan kirjan 60 satoa jäljellä.” – Tohtori Jane Goodall, DBE, Jane Goodall -instituutin perustaja ja YK:n rauhanlähettiläs
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maria Rossiviestintäpäällikkö
Puh:0400 846 087maria.rossi@intokustannus.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Into on itsenäinen kustantamo, joka julkaisee uutta avaavaa ja näkökulmia avartavaa laadukasta kirjallisuutta yksin ja yhteistyössä muiden tahojen kanssa. Tutustu kevään 2025 katalogiimme tästä
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Into Kustannus
Autenttisesta ajankuvastaan kiitetty Ompelija-trilogia jatkuu: Matleena on paljas romaani äidinkaipuusta ja luopumisesta7.4.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Eveliina Talvitien Ompelija-trilogia avaa fiktion keinoin pitkälti kartoittamatonta käsityöläisnaisten historiaa. Toinen osa Matleena jatkaa Helgan ja hänen tyttärensä tarinaa 1960-luvun lopulta 1980-luvun puoliväliin – kuvaten ajanjaksoa, jolloin käsityöläisyys kohtaa muotiteollisuuden ja nuorisokulttuurin nousu mullistaa pukeutumisen. Trilogia ammentaa Talvitien omasta sukuhistoriasta ja sijoittuu pääosin Poriin.
KUTSU: Sarjayrittäjän kyydissä -kirjan julkistustilaisuus 21.4.1.4.2026 09:55:01 EEST | Kutsu
Kari Kasasen ja Jouko Marttilan kirja Sarjayrittäjän kyydissä on avoin ja rehellinen kertomus yrittämisen jyrkistä nousuista ja syvistä laskuista sekä siitä, mitä menestyminen vaatii. Kirja julkistetaan tiistaina 21.4. klo 16.30 U14 Hotellissa. Ilmoittaudu mukaan tilaisuuteen!
KUTSU: Riikka Purra – Suomen rautarouva -kirjan julkistus 8.4. klo 15 Akateemisessa Kirjakaupassa31.3.2026 07:45:00 EEST | Kutsu
Tervetuloa kuulemaan ja keskustelemaan Onni Karin ja Lauri Nurmen kirjasta Riikka Purra – Suomen rautarouva keskiviikkona 8.4. klo 15 Helsingin Akateemiseen Kirjakauppaan.
Into Kustannuksen syksy 2026 puhuttelee ja viihdyttää25.3.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Innon kirjasyksyssä on useita odotettuja uutuuksia: Risto Isomäen Syövän arvoitus tutkii syövän syntymekanismeja ja arvioi, että tulevaisuudessa suurin osa syövistä on ehkäistävissä. Anna Kontula avaa näköalan tulevaisuuteen yhteiskunnallisen murroksen kynnyksellä, ja rakastetut taiteilijat Seela Sella ja Jarkko Martikainen tarjoavat viisaanlämpimiä ajatuksia hyvästä elämästä. Koukuttavasta jännityksestä vastaavat Tatiana Elf ja Arne Dahl sarjojensa mestarillisilla uutuuksilla.
Kiitetty dekkaristi avaa ihmismielen synkkää puolta24.3.2026 08:15:00 EET | Tiedote
Hallankantaja on kolmas osa Pimeydenkylväjät-dekkarisarjassa, jossa rikoskonstaapeli Kasper Rahkola selvittää Turun seudulle kytkeytyviä henkirikoksia. Sanna Kotajärvi on punonut jälleen synkän ja koukuttavan rikosromaanin, joka ei tyydy helppoihin ratkaisuihin. Tällä kertaa tarinan keskeiseksi teemaksi nousee ex-puolison häirintä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

