American Car Show’n Drift World laajenee ja pullistelee kotimaisia driftingtähtiä
26.2.2025 06:33:00 EET | FHRA | Tiedote
Drifting esittäytyy 18.-20.4. Original American Car Show ACS25’ssa voimallisesti. Drift World esittelee kotimaisia drifting-autoja ja -kalustoa sekä kiinnostavia drifting-kuskeja. Drift World löytyy edellisvuotta isommalta alueelta Helsingin Messukeskuksen hallista seitsemän.

Paikalla on muun muassa Heinonen Drift Team, jonka kuljettaja Lauri Heinonen voitti EM-kultaa kaudella 2024 Drift Masters European Championship –sarjassa.
ACS25’een saapuu myös Power2Drift-tiimi, jota edustavat driftingin Euroopan mestari Juha Pöytälaakso ja driftingtähti Krisse Aalto.
Uuden autonsa ensiesiintymisen perinteisessä helsinkiläisessä autonäyttelyssä tekee myös Black Smoke Racing -tiimi, joka on kuskinsa Teemu Peltolan siivittämänä saavuttanut suuren suosion Euroopassa. ACS25’ssa esiteltävää tiimin uutta autoa käskee ensi kaudella Joona Waronen, joka hyppää oikean kilpa-auton rattiin suoraan simulaattoridriftauksen maailmasta.
Mukana on myös driftingin Suomen mestari Jarkko Jylhä oman Chaser Drift Teamin kanssa. Jylhä lähtee ensimmäistä kertaa kiertämään Drift Masters European Championship –sarjaa vuonna 2025.
Drift Worldissä nähdään myös moottoriurheiluvaikuttajat Ville Kaukonen ja Pauli Laakso, sekä Rallin moninkertainen Suomen mestari Teemu Asunmaa joka esittelee oman, täysin uuden, drifting-autonsa. Lisäksi Drift Worldissä on Laakson ja Juha Koskiniemen vetämä Missä Vika! ACS-live, jossa haastatellaan tunnettuja autourheilijoita ja asiantuntijoita.
“On ollut mahtava huomata, että kiinnostus ACS25’ta ja Drift World -näyttelyosiota kohtaan on ollut todella innostunutta. Original American Car Show on ainutlaatuinen ja perinteikäs tapahtuma, mikä mahdollistaa suuren yleisön tavoittamisen pääkaupunkiseudulla, sillä onhan autonäyttelymme järjestetty Helsingin Messukeskuksessa jo vuodesta 1992 lähtien. Pyrimme jatkuvasti uudistamaan ACS’ää, ja Drift World on siitä loistava esimerkki, sillä tapahtumatiimimme lanseerasi sen vuonna 2024. Näyttelyosion, ja erityisesti lajin suuren suosion johdosta tarjoamme nyt driftingille entistä isomman näkyvyyspaikan. Esillä on ennennäkemättömän laaja kattaus Driftingiä matalamman kynnyksen luokista aina kovimpiin Drift Masters- tiimeihin saakka", FHRA Marketing Oy:n toimitusjohtaja Anssi Pinola kertoo.
Drift Masters European Championship –sarjan ensimmäinen osakilpailu ajetaan Vallenlungassa Italiassa 25.-26.4.2025.
Pääsiäisen ykköstapahtuma pääkaupunkiseudulla
Original American Car Show järjestetään 46. kertaa. ACS25 on koko perheen ikärajaton juhla, joka on avoinna Helsingin Messukeskuksessa pääsiäisviikonloppuna 18.-20.4. päivittäin klo 10-18.
Drift Worldin lisäksi American Car Show, Classic Car Show, Custom Truck Show, MC Heaven, Mopo Tuning, Motorsport ja Tuning Car Show ovat osa ACS25-tapahtumaa. Harrasteajoneuvoilla paikan päälle saapuville cruising-kulttuurin harrastajille tapahtumassa on oma Harrasteparkki, jonne on varattu päivittäin ilmainen pysäköintitila noin kolmellesadalle autolle. Näiden lisäksi autohifi on tyylikkäästi esillä ACS25’ssä ja Nuori Rakentaja -näyttelyosioon osallistuvien alle 23-vuotiaiden ajoneuvorakentelijoiden parhaimmisto palkitaan rakentelustipendein.
Original American Car Show ACS25 -oheisohjelman esiintyjiä ovat TUULI, Jaakko Kulta, Aaro630, Lyömättömät ja Juho “Kihara” Pitkäsen Room Full Of Hendrix. Lisäksi tapahtumassa nähdään SLAM! Wrestling –ammattilaispainia ja täysin uuden Miss Americana –kilpailun finaalit.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi Pinola, toimitusjohtaja, FHRA Marketing, 040 041 4098, anssi.pinola@fhra.fi
Jukka Salminen, luova tuottaja, ACS25, 040 641 8029, jukka.salminen@fhra.fi
Kuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
FHRA on koko olemassaolonsa ajan ajanut harrasteajoneuvojen asiaa, jonka lisäksi se on suomalaisen kiihdytysurheilun pioneeri. Mutkattomuus ja viihtyvyys tuottavat isompia kokemuksia. FHRA:n suurin vuosittainen tapahtuma on Original American Car Show, joka on järjestetty Helsingissä vuodesta 1980 lähtien. ACS-näyttelyn lisäksi FHRA järjestää mm. Kiihdytysajon SM-sarjan osakilpailut, lailliset katukiihdytyspäivät lentokenttäradoilla ja cruising-kulttuuriin liittyviä tapahtumia. FHRA on vaikuttamassa myös harrasteajoneuvojen rakentelusäännöksiin ja teknisiin määräyksiin, sekä yhdistys on Liikenne- ja viestintäviraston (Traficom) valtuuttama museoajoneuvotarkastaja. Finnish Hot Rod Association FHRA Ry perustettiin vuonna 1972. | fhra.fi | americancarshow.fi | kiihdytysurheilu.fi |
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta FHRA
Nuorelle yrittäjälle ja käsintehdyille designtuotteille alku American Car Show’sta3.4.2026 06:38:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset nuoret rakentavat mopoistaan persoonallisia ja näyttäviä kulkuneuvoja. Mopotex on kaarinalaisen 18-vuotiaan nuoren perustama brändi. Kustomoitujen mopotekstiilien yritys sai alkusysäyksen American Car Show’ssa.
Isompi kokemus - American Car Show'ssa paljon uutta vuonna 20262.4.2026 06:38:00 EEST | Tiedote
Original American Car Show ACS26 juhlitaan 3.-5.4. Helsingin Messukeskuksessa.
Jonne Halttusen oma Kartturista Kuskiksi –sarja käynnistyy MTV3:lla - Lanseeraus Messukeskuksessa pääsiäisenä1.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Kartturista Kuskiksi –sarjaa esitetään sunnuntaisin Rallin Powerstage -lähetyksen yhteydessä MTV3:lla. Sarjan ensimmäinen jakson ensiesitys on 26.4. kello 14:00 MTV3-Kanavalla, jonka jälkeen kauden mittaan jokaisessa powerstage-lähetyksessä esitetään uusi jakso. Yhteensä sarja sisältää kymmenen jaksoa ja esityspaikat ovat MTV3, SubTV, Katsomo-palvelu.
KUTSU: American Car Show'n mediatilaisuus perjantaina Helsingin Messukeskuksessa30.3.2026 11:36:55 EEST | Kutsu
ACS26 järjestää kutsuvieras- ja mediatilaisuuden tapahtuman avajaispäivänä perjantaina 3.4.2026 kello 09:00. Medialla ei ole tilaisuuteen ennakkoilmoittautumista, vaan sisäänpääsy tapahtuu lehdistö- tai pressikortilla.
Teslan harvinaisuudet Messukeskuksessa pääsiäisenä - Itseajava auto ensimmäistä kertaa autoalan tapahtumassa Suomessa20.3.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Tesla hurmaa yleisön tuomalla Cybertruckin ja FSD (Supervised) -itseajavan auton Messukeskukseen pääsiäisenä. Teslalta kerrotaan, että American Car Show on ensimmäinen autoalan tapahtuma Suomessa, jossa kyyditykset ovat tarjolla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme