Maailman kalleimpiin kuuluva Blessed-olut maaliskuussa edullisesti Konttorin hanassa
5.3.2025 07:45:00 EET | Restbar Group | Tiedote
Maailmanlaajuista suosiota nauttivan alaskalaisen Anchorage Brewing Companyn Blessed-olut on olutmaailman hitti. Rajoitetun saatavuuden kallis ja kehuttu maltainen on yleensä tarjolla pullotuotteena, mutta Olutravintola Konttori päätti hankkia oluen hanaan. Reilusti yli sadan euron pullollisen (0,375l) sijaan Konttorista saa ostaa Blessed (2024) -olutta 10 eurolla per desilitra.

– Blessed on hanatuotteena harvinainen, johtuen varmasti sen poskettomasta ostohinnasta. Menekkiä on oltava, jotta hanavaihtoehto edes on taloudellisesti järkevä. Konttorilla tähän uskotaan ja haluamme näin tarjota asiakkaillemme jotain todella erityistä, Konttorin päällikkö ja osakas Antti Hannula kertoo.
Olutta on saatu Konttoriin 20 litran satsi. Hinnasta huolimatta olut tullaan myymään nopeasti loppuun viimeistä pisaraa myöden.
– Kyseessä on todellinen superlatiiviolut. Se on maailman kalleimpia, mutta myös aivan huipputuote monien kansainvälisten arvostelusivustojen perusteella. Esimerkiksi olutharrastajien suosimalla Untappd-sivustolla sen pisteet ovat aivan käsittämättömän hyvät (4,71 / 5). Näin on ollut jo vuosien ajan.
Joka vuosi valmistetaan uusi, aina vähän erilainen Blessed
– Blessed (2024) on 16-prosenttinen imperial stout, jota on kypsytetty 27 kuukauden ajan kahden eri viskitislaamon tammitynnyreissä. Valmistuksessa on lisäksi käytetty aitoa Madagaskarin vaniljaa ja sekä raakaa että paahdettua kookosta. Tällä panimolla ei todellakaan euroja lasketa. Kun tehdään, tehdään todella kovaa laatua, toteaa Hannula.
Anchorage Brewing Company on tunnettu pitkän tynnyrikypsytyksen tuhdeista ja tummista oluistaan, jollainen Blessed myös on. Pitkäkestoinen ja usein tynnyrin vaihtojakin edellyttävä kypsytys vie aikaa, mikä tietenkin lisää oluen hintaa. Panimon hyödyntämät viski- ja konjakkitynnyrit ovat lisäksi hyvin arvokkaita, eikä tynnyrikypsytys riskitöntäkään ole. Tämä kaikki vaikuttaa osaltaan tuotteen hintaan, joka on samaa luokkaa laatuviskien kanssa.
Konttorissa Blessedin makuun pääsee varsin sopuisilla summilla
– Koska Blessed tulee meille hanaan, pystymme annostelemaan sitä järkevästi ja myymään isommallekin yleisölle kohtuulliseen hintaan. Etenkin, kun emme ole tässä hakemassa maksimikatetta vaan aidosti oluenystävän asialla.
Hannula kuvailee Blessedin makuprofiilin olevan sellainen, että jo pienestä määrästä saa hyvän käsityksen siitä, minkälaisesta oluesta on kyse.
Konttoriin tulee myös muita huipputuotteita kyseiseltä panimolta, mikä innoitti olutravintolan väkeä järjestämään olutharrastajille kovan luokan maistelutapahtuman heti kun Blessed on hanassa tarjolla.
– Järjestämme Anchorage-illan, jossa pääsee maistelemaan neljää kyseisen panimon olutta. Fiksaamme annoskoot sellaisiksi, että hinta pysyy vielä järkevissä raameissa.
Blessed (2024) on Konttorin hanassa kaikkien nautittavissa 12.3. alkaen.
– Mielestäni on mahtavaa, että nyt moni pääsee hyvin kohtuulliseen hintaan maistamaan, minkälaista tällainen huippuluokan tynnyrikypsytetty stout voi olla, summaa Hannula.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Antti HannulaToimitusjohtaja, partnerKaupunkiravintolat Oy
Ravintolapäällikkö, Olutravintola Konttori
Kuvat



Linkit
Olutravintola Konttori on oluen asiantuntija
Olutravintola Konttori on suomalainen oluen asiantuntija, joka tarjoilee jatkuvasti 24 erilaista hanatuotetta, joista 11 vaihtuu nopeasti. Kaiken kaikkiaan Olutravintola Konttorin valikoimassa kiertää vuosittain noin 1400 eri olutta. Olutharrastajien Untappd-sovelluksessa Olutravintola Konttori on Suomen vilkkaimpia vierailukohteita. Olutravintola Konttorin tavoitteena on olla haluttu kumppani panimoille ja maahantuojille kansainvälisesti. Olutravintola Konttori on osa Restbar Groupia.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Restbar Group
Kallein Suomeen tuotu hanaolut Blessed (2025) Olutravintola Konttorissa 5.2.2026.22.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Tamperelainen Olutravintola Konttori tempaisee jälleen ja myy Anchorage Brewing Companyn kulttimaineen olutta lähes omakustannehintaan. Tavoitteena on tuoda olutmaailman huippu ja harvinaisuus Blessed (2025) mahdollisimman monen ulottuville.
The Most Expensive Draft Beer in Finland: Blessed (2025) at Olutravintola Konttori, Feb 5, 202622.1.2026 08:00:00 EET | Press release
The Tampere-based beer restaurant Olutravintola Konttori is once again making waves by serving one of the world’s rarest and highest-rated brews — Anchorage Brewing Company’s Blessed (2025) — at nearly cost price. The goal is to make this world-class rarity accessible to as many beer lovers as possible.
Olutravintola Konttori nosti jälleen kierroksia – ennätykselliset 926 eri olutta hanoissa vuonna 20258.1.2026 12:17:29 EET | Tiedote
Tamperelaisen Olutravintola Konttorin vuositilastot todistavat sen, minkä tiimi on tuntenut "kegirallina" vaihtuvissa hanoissa: 2025 oli Konttorissa kasvun ja lagerin vuosi. "Vuonna 2025 vaihtuvissa hanoissamme kävi 926 eri olutta, joista 114 oli erilaisia lagereita," raportoi Konttorin päällikkö ja osakas Antti Hannula.
Olutravintola Konttori steps up the pace again – a record 926 different beers on tap in 20258.1.2026 12:17:29 EET | Press release
The annual statistics from Olutravintola Konttori in Tampere, Finland confirm what the team has been sensing as a constant keg carousel at the rotating taps: 2025 was a year of growth – and of lager – at Konttori. “In 2025 we poured 926 different beers through our rotating taps, 114 of which were various lagers,” reports Konttori’s manager and co-owner Antti Hannula.
Ravintola-alan henkilöstöpalveluyritykset yhdistyivät - tavoitteena rakentaa houkuttelevia urapolkuja ravintola-alan osaajille21.3.2025 11:22:59 EET | Tiedote
Tamperelaiset henkilöstöalan yritykset Staffy Oy ja Ahkera Henkilöstöpalvelut Oy yhdistivät voimansa. Hotelli- ja ravintola-alan työntekijöitä Pirkanmaalla ja pohjoisen hiihtokeskuksissa työllistävien yhtiöiden toiminta jatkuu Ahkera Henkilöstöpalvelun nimellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme