Sofia Virta: Nämä vaalit ovat lasten ja nuorten vaalit
Vihreät julkaisi alue- ja kuntavaaliohjelmansa ja käynnisti vaalikampanjansa tänään Helsingin Narinkkatorilla. Puolueen puheenjohtajan Sofia Virran mukaan kevään vaalit ovat lasten ja nuorten vaalit, joihin Vihreät lähtee maan ainoan lasten ja nuorten kanssa sekä sote- että kasvatus- ja koulutusalalla työskennelleen puheenjohtajan luotsaamana.

Vihreiden slogan kevään vaaleissa on “arki ratkaisee”. Virran mukaan Suomen hallitus on kaukana suomalaisten arjesta.
– Meillä on Suomessa hallitus, joka ei ymmärrä suomalaisten arjesta mitään. Tarvitsemme päättäjiä, jotka eivät käännä selkäänsä suomalaisten arjen huolille. Päättäjiä, jotka ymmärtävät, millaista elämä on kun rahat eivät riitä, kun lapsi tarvitsee erityisen paljon tukea tai kun huoli omasta läheisestä on musertava. Me olemme kuunnelleet näitä suomalaisia, joille hallitus on kääntänyt selkänsä. Me tiedämme, kuten kampanjamme slogankin kertoo, että arki ratkaisee, Virta taustoittaa.
– Tässä maassa ongelmana on kokonaiskuvan puute, ja tässä me Vihreät erotumme muista: emme tuijota vain yksittäisiä asioita vain kokonaisuutta. Esimerkiksi lasten ja nuorten ongelmia ei ratkota vain lasten ja nuorten palveluilla, täytyy kohdata myös heitä kasvattavien aikuisten ongelmat. Koulujen ongelmia ei ratkota vain koulujen ratkaisuilla – täytyy nähdä myös, mitkä tekijät lapsen kotona vaikuttavat, Virta selvittää.
Vihreät lähtevät kevään vaaleihin puolustamaan jokaisen oikeutta saada apua ja hoitoa ajoissa, lasten oikeutta kouluun, joka on turvallinen paikka oppia ja kasvaa, sekä jokaisen oikeutta lähiluontoon.
– Apua ja hoitoa tulee saada ajoissa. Viime kaudella ajoimme asiantuntijoidenkin peräänkuuluttamia ratkaisuja, kuten terapiatakuuta ja maakuntaveroa, joihin tuolloin emme saaneet hallituskumppaneidemme tukea. Sinnikkäästi jatkamme sen eteen, että vastakkainasettelun sijaan tässä maassa saataisiin toteutettua aidosti järkevimmät ja parhaimmat sote-ratkaisut, Virta sanoo.
Vihreiden tavoitteena on myös, että lähikoulun on aina se paras koulu. Virran mukaan vanhempien pitää voida luottaa siihen, että jokaisessa koulussa on riittävästi henkilöstöä, riittävän pienet luokkakoot ja riittävästi resursseja, jotta mikä tahansa koulu tässä maassa voi olla yhtä hyvä koulu.
– Yksikään puolue, joka ei tämän kaiken muun lisäksi tee kunnianhimoista luonto- ja ilmastopolitiikkaa, ei voi aidosti sanoa olevansa lasten ja nuorten puolella. Haluamme paitsi turvata tulevaisuutta myös tehdä jokaisesta kaupungista lapsiystävällisen kaupungin, jossa yksikään lapsi ei jää auton alle, kaikki voivat rakentaa majoja lähimetsiin, kulkea turvallisesti kouluun ja uida puhtaissa vesissä, Virta selvittää.
– Näillä teemoilla lähdemme tavoittelemaan sitä, että olemme kuntavaalien neljänneksi suurin puolue, Virta asettaa tavoitteeksi.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiMarena AhonenViestintäsuunnittelijaVihreiden viestintä
Puh:+358 50 589 3391marena.ahonen@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Oras Tynkkynen: hallituksen puoliväliriihi petti vaatimattomatkin ilmasto-odotukset25.4.2025 10:09:46 EEST | Tiedote
Hallitus korosti puoliväliriihessä tarvetta tehdä isoja päätöksiä, mutta se ei heijastunut ilmastopolitiikkaan. Pääosin hallitus jatkoi riihessä ilmastolle ja suomalaisille kalliiksi käyvää toimettomuuslinjaa, mutta mukana on vihreälle teollisuudelle vahingollinen pommi.
Vihreiden Inka Hopsu: Hallituksen “kasvuriihi” kasvattaa lähinnä eriarvoisuutta Suomessa sekä globaalisti24.4.2025 17:19:03 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu kritisoi hallituksen eilen keskiviikkona myöhään päättyneen puoliväliriihen, eli niin kutsutun “kasvuriihen” tuloksia. Hänen mukaansa kasvutoimien seurauksena tulemme näkemään lähinnä kiihtyvää eriarvoistumista.
Vihreiden Hanna Holopainen: Algoritmit ovat ihmismieltä vahvempia – koulujen kännykkäkiellon tulee koskea myös välitunteja24.4.2025 16:00:00 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen kannattaa hallituksen esitystä kännykkäkiellosta peruskouluihin, mutta korostaa, että kielto on ulotettava myös välitunneille.
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja Hyrkkö riihipäätöksistä: Kokoomuksen Suomessa kaikki eivät ole samassa veneessä23.4.2025 23:08:21 EEST | Tiedote
Valtiovarainvaliokunnan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Saara Hyrkkö (vihr) pitää hallituksen talouspoliittista linjaa epäreiluna ja epäuskottavana.
Vihreiden Oras Tynkkynen: kasvuriihestä tuli eriarvoisuusriihi23.4.2025 22:55:12 EEST | Tiedote
Hallitus tarjoilee puoliväliriihestä suomalaisille mittavan paketin sitä samaa vanhaa: veronkevennyksiä suurituloisille pienituloisten kustannuksella. Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen moittii hallitusta myös Suomen talouden kannalta ratkaisevien teollisten investointien ja kansainvälisten osaajien köykäisestä käsittelystä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme