Adelis Equity Partners keräsi sijoittajilta 1,6 miljardia euroa uusimpaan rahastoonsa
Adelis Equity Partnersin uusin sijoitusrahasto Adelis Equity Partners Fund IV on merkitty täyteen. Rahasto toimii samalla periaatteella kuin Adeliksen aiemmat rahastot eli se tekee kasvuhakuisia sijoituksia Pohjoismaissa ja saksankielisessä Euroopassa.

Adelis Equity Partners Fund IV (Adelis IV) merkittiin täyteen nopean ja onnistuneen varainhankinnan jälkeen helmikuun lopussa. Rahasto keräsi 1,5 miljardia euroa pääomaa ulkoisilta sijoittajilta ja sen lisäksi 116 miljoonaa euroa Adeliksen henkilöstöltä, joten rahaston kooksi muodostui 1,616 miljardia euroa.
Adelis IV:n sijoittajiin kuuluu johtavia eläkerahastoja, säätiöitä sekä rahastojen rahastoja Euroopasta ja Pohjois-Amerikasta. 75 prosenttia rahaston ulkoisesta pääomasta tulee sijoittajilta, jotka olivat mukana Adelis Equity Partners Fund III:ssa, eli he kasvattivat sijoituksiaan 30 prosenttia verrattuna edelliseen rahastoon.
Adelis toimii kasvukumppanina vahvan kilpailuedun omaaville yrityksille Pohjoismaissa ja saksankielisessä Euroopassa. Adelis auttaa yrityksiä kehittämään liiketoimintojaan ja tunnistamaan kasvavia markkinasegmenttejä sekä saavuttamaan niissä vahvan aseman. Vuonna 2013 kerätystä ensimmäisestä rahastostaan lähtien Adelis on ollut yksi aktiivisimmista sijoittajista keskikokoisiin yrityksiin Pohjoismaissa. Adelis on tehnyt sinä aikana 44 sijoitusta ja yli 260 niitä kasvattavaa yritysostoa.
Suomessa Adeliksen nykyisiä sijoituskohteita ovat re:mount, Ropo, Valamis sekä Avidly. Aiempia sijoituskohteita ovat olleet Puuilo, Quattro Mikenti Group, Valtti ja Med Group.
Perustamisestaan lähtien Adelis on kerännyt 4,25 miljardia euroa pääomia neljään rahastoonsa ja kahteen jatkorahastoon.
“Olemme kiitollisia vahvasta tuesta nykyisiltä sijoittajiltamme sekä erittäin tyytyväisiä, että joukkoon on liittynyt lisää johtavia institutionaalisia sijoittajia Euroopasta ja Pohjois-Amerikasta,” sanoo Adeliksen Co-Managing Partner Rasmus Molander.
Lisätietoja:
Rasmus Molander, Co-Managing Partner, rasmus.molander@adelisequity.com +46 70 823 7433
Adalbjörn Stefansson, Head of Investor Relations, adalbjorn.stefansson@adelisequity.com, +46 8 525 200 04
Avainsanat
Kuvat

Lisätietoja verkkosivuilta www.adelisequity.com
.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mailand Communications Oy
Tekoälyllä koko toimitusketju lisää kestävyyttä ja kilpailukykyä29.9.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
Kestävyyssiirtymän vauhdittaminen edellyttää tiiviimpää yhteistyötä teollisuuden toimitusketjuissa. Esimerkiksi laivanrakennuksessa tehdään pitkälle tulevaisuuteen vaikuttavat ratkaisut jo suunnittelupöydällä. Datan saatavuus on yhä haaste, mutta tekoäly poistaa datan määrään liittyviä esteitä.
Multitude juhlistaa 20 vuoden kasvuaan ja 10 vuoden uraansa Frankfurtin pörssissä18.9.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Digitaaliseen rahoitukseen ja verkkopankkitoimintaan erikoistunut suomalaislähtöinen fintech-konserni Multitude juhlistaa 20-vuotista matkaansa asiakkaidensa ja henkilöstönsä kanssa Suomessa syyskuussa 2025.
MAX 108 Pro ehdolla Euroopan parhaaksi veneeksi15.9.2025 10:32:48 EEST | Tiedote
Suomalainen alumiinikatamaraani MAX 108 Pro on valittu Best of Boats Award 2025 -kilpailun finaaliin sarjassa Best for Adventure. Eurooppalaisista venealan toimittajista koostuva 16-henkinen tuomaristo testasi finaalia varten yli 250 venettä eri puolilla Eurooppaa.
Multitude paransi tulostaan ja odottaa vahvaa loppuvuotta 202521.8.2025 11:15:00 EEST | Tiedote
Zug, Sveitsi, 21.8.2025 – Multitude AG (jatkossa “Multitude” tai “konserni”) on eurooppalainen, Frankfurtin pörssissä listattu fintech-yritys, joka tarjoaa digitaalista lainoitusta ja verkkopankkipalveluita kuluttajille ja pk-yrityksille sekä muille fintech-yrityksille (WKN: A40VJN, ISIN: CH1398992755). Multitude on julkaissut H1/2025 lukunsa, jotka kertovat vahvasta kehityksestä ja kannattavuudesta kaikissa liiketoimintayksiköissä eli kuluttajapankkiliiketoiminnassa (Ferratum), yrityspankkiliiketoiminnassa (CapitalBox) ja tukkupankkiliiketoiminnassa (Multitude Bank).
Fiberwood jalostaa metsäteollisuuden sivuvirroista rakennusten hiilijalanjälkeä pienentäviä materiaaleja – EU:lta 3,1 miljoonan euron tuki17.6.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomalainen deep tech -yritys Fiberwood Oy on saanut 3,1 miljoonan euron rahoituksen Euroopan unionin LIFE-ohjelmasta vauhdittaakseen rakennusten hiilijalanjälkeä pienentävien materiaalien kaupallistamista. Yritys käyttää rahoituksen metsäteollisuuden sivuvirroista kehitettävien eristeratkaisujen skaalaamiseen ja toimintansa laajentamiseen Euroopan markkinoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme