ProAgria

Kutsu medialle: Luonnon monimuotoisuus maatalousympäristössä ja yrityksissä – Tervetuloa tilaisuuteen 13.3.2025

Jaa

Tervetuloa kuulemaan, millainen on luonnon monimuotoisuuden nykytilanne ja tulevaisuus Suomen maatalousympäristössä. Mitkä tekijät vahvistavat ja heikentävät monimuotoisuutta? Entä millainen rooli kotieläintuotannolla on luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa?

Globaalisti maataloutta pidetään yhtenä suurimmista luontokadon aiheuttajista, mutta Suomessa tilanne on toisin. Maatalousympäristöä on Suomen pinta-alasta vähän, vain seitsemän prosenttia. Maataloutta – viljeltyjä peltoja, avoimia peltoaukeita ja kotieläintuotantoa laiduntamiseen – tarvitaan turvaamaan biodiversiteettiä, luonnon monimuotoisuutta. Vastaavasti monimuotoinen luonto hyödyttää maataloutta.

Tervetuloa kuulemaan, millainen on luonnon monimuotoisuuden nykytilanne ja tulevaisuus Suomen maatalousympäristössä. Mitkä tekijät vahvistavat ja heikentävät monimuotoisuutta? Entä millainen rooli kotieläintuotannolla on luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa?

Tilaisuudessa kuulemme myös, miten luonnon monimuotoisuus näkyy maatalousyrittäjien jokapäiväisessä työssä ja toisaalta mitä se tarkoittaa elintarvikeyritysten vastuullisuustoimissa.

Aika: torstaina 13.3.2025 klo 9–11, aamukahvi klo 8.30
Paikka: Helsingissä Tiedekulma (Yliopistonkatu 4, 00100 Helsinki) ja etäyhteys

Ilmoittautuminen:

Toivomme ennakkoilmoittautumisia 10.3.2025 mennessä täällä. Ilmoittautuneille lähetetään myös sähköpostilla tilaisuuden tarkentunut ohjelma ja jälkikäteen linkki materiaaleihin ja tallenteeseen. Myös ilmoittautumatta voi osallistua.

Ohjelma: 

  • Mistä maatalousympäristöjen luonnon monimuotoisuudessa on kyse? 
    Alustajana Sari Peltonen, kasvintuotannon kehityspäällikkö, ProAgria Keskusten Liitto
  • Miten maatalousympäristön lajisto on muuttunut? 
    Keskustelemassa Janne Heliölä, tutkija, Suomen ympäristökeskus ja Eliisa Malin, viljelijä, Vierelän tila
  • Miten kotieläintuotanto vaikuttaa luonnon monimuotoisuuteen? 
    Keskustelemassa Marketta Rinne, tutkimusprofessori, Luonnonvarakeskus ja Aino Wathen, maidontuottaja, Toukolan tila
  • Paneelikeskustelu: Miten biodiversiteetti näkyy yritysten vastuullisuustoimissa?Panelisteina:
    viljanhankintajohtaja Tero Hirvi, Fazer Mylly
    pääsihteeri Jari Luukkonen, WWF
    vanhempi neuvonantaja Liisa Pietola, Sitra
    asiantuntija Jukka Rantala, MTK

Paneelin vetäjänä yhteiskuntasuhde- ja vastuullisuusjohtaja Suvi Anttila, ProAgria Keskusten Liitto.

Keskustelua voi seurata paikan päällä Tiedekulmassa tai livestriimin välityksellä. Tilaisuuden vetää ja juontaa yhteiskuntasuhde- ja vastuullisuusjohtaja Suvi Anttila ProAgria Keskusten Liitto.

Tapahtuman järjestävät ProAgria Keskusten Liitto ja Luonnonvarakeskuksen koordinoima ARMAS-hanke (Huoltovarmuutta ja resilienssiä ruokajärjestelmään - valtakunnallinen maaseutuhanke).

Tutustu myös Luontoviisas maatilayritys -kirjaamme , joka on opas luonnon monimuotoisuuden edistämiseen maatiloilla. Kirja tarjoaa käytännön ratkaisuja ja konkreettisia esimerkkejä teoriasta tinkimättä!

Tervetuloa!

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Olemme maatila- ja maaseutuyrittäjiä koko Suomessa palveleva asiantuntijaorganisaatio ja lisäarvoa luova kumppani. Meitä on 650 Suomen parasta alan asiantuntijaa ja tähtäämme siihen, että asiakkaanamme saat parhaan asiakaskokemuksen liiketoimintasi kehittämiseen. Yrityskokonaisuus ja laadukkaat palvelut tuotantoon, talouteen ja johtamiseen moniosaajatiimiemme kautta saat vain meiltä. Meille tärkeää on mahdollistaa maailman puhtain ja elinvoimaisin maaseutu myös tulevaisuudessa. Sen eteen teemme töitä joka päivä yhteistyökumppaneidemme kanssa.

Meillä toimii kahdeksan alueellista ProAgria-keskusta sekä valtakunnallinen Keskusten Liitto. Keskuksemme tarjoavat asiakkaidemme tarpeiden mukaiset monipuoliset palvelut.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta ProAgria

Kevätkylvöt jatkuvat vähitellen yli viikon seisahduksen jälkeen29.4.2025 08:59:00 EEST | Tiedote

Kevätkylvöjä päästään jatkamaan Etelä-Suomessa tällä viikolla, ja laajemmin kylvötyöt pääsevät vauhtiin vapun jälkeen. Pääsiäisen runsaat sateet ja sen jälkeen viilentynyt sää keskeyttivät ennätysaikaisin käynnistyneet kevättyöt. Sateet olivat kuitenkin tarpeen, sillä paikoin pellot ehtivät kuivua liikaa. Sade teki hyvää myös syyskasveille ja monivuotisille kasveille, kuten nurmelle ja kuminalle. Nyt odotetaan ilmojen lämpenemistä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye