Atte Harjanne: Trump on joko ryppy transatlanttisessa rakkaudessa tai pahimpien pelkojen mukainen
Atte Harjanne muistutti puolustuspoliittista selontekoa käsitelleessä puheessaan eduskunnan täysistunnossa 27. helmikuuta, että maanpuolustus on paljon muutakin kuin joukkoja ja rautaa. “Vain reilu Suomi, jossa ihmiset luottavat toisiinsa ja tulevaisuuteen, on kriisinkestävä Suomi”, Harjanne totesi.

Embargo, kunnes puhe on pidetty. Puhuttu versio pitää.
Harjanne totesi puheessaan, että kahden kuukauden - ja ennen kaikkea viimeisen reilun kahden viikon - aikana on koettu ulko- ja turvallisuuspoliittinen järistys.
“Yhdysvaltoja johtaa presidentti, joka toistelee Kremlin propagandaa, kiristää Ukrainaa ja on hypännyt YK:n äänestyksissä Venäjän ja Pohjois-Korean kanssa samaan leiriin. Tämä on se maailma, jossa nyt elämme.”, Harjanne pohti puheessaan.
Harjanteen mukaan tärkein johtopäätös on se, että Euroopan on ryhdistäydyttävä ja otettava turvallisuutensa rohkeasti omiin käsiinsä. On luotava sekä kyky että rakenteet torjua Venäjän imperialistiset pyrkimykset, Ukraina mukaan lukien, tarvittaessa ilman Yhdysvaltoja. On koottava yhteistä rahoitusta, järkeistettävä hankintoja ja tuotantoa ja lisättävä volyymia reippaasti.
“Rakenteellisesti on syytä syventää sekä EU:ta että Euroopan Nato-maiden yhteistyötä ja muodostettava entistä yhtenäisempi ja vahvempi Naton eurooppalainen pilari. Tämä ei itse asiassa ole uusi ajatus, vaan jo 1980-luvulla silloiselle Länsi-Euroopan Unionille, WEU:lle, kaavailtiin tällaista roolia”, Harjanne väläytti.
Harjanteen mukaan yhteistyötä on nyt tehtävä päättäväisesti samanmielisten kanssa ja etsittävä yhteisiä intressejä myös maailmalta.
“Voi olla, että Trump on vain ryppy transatlanttisessa rakkaudessa. Silti siinäkin tapauksessa entistä vahvempi Eurooppa olisi hyvä asia. Jos Trumpin linja on pahimpien pelkojen mukainen ja muutos pysyvämpää sorttia, se on välttämättömyys.”
Harjanne muistutti, että maanpuolustus on paljon muutakin kuin joukkoja ja rautaa, se on yhteiskunnallista luottamusta, maanpuolustustahtoa, laaja-alaisen turvallisuuden huomioimista. Näistä on pidettävä nykyistä parempaa huolta. Yhteiskunnan jakautuminen, eriarvoistuminen, kuumeneva ilmasto ja köyhtyvä luonto ovat myös turvallisuusuhkia.
“Vain reilu Suomi, jossa ihmiset luottavat toisiinsa ja tulevaisuuteen, on kriisinkestävä Suomi. Tässä selonteossa on lopulta kyse siitä, että olemme valmiita ja kyvykkäitä puolustamaan rauhaa, demokratiaa, tasa-arvoa, ihmisoikeuksia, vapautta, hyvää tulevaisuutta. Eikä pelkkä puolustaminen riitä. Meidän pitää myös itse muistaa vaalia näitä arvoja”, Harjanne päätti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Atte HarjanneVihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja
Puh:040 591 5565atte.harjanne@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Sofia Virta jyrähtää Jani Mäkelälle Gazasta: Miten te kehtaatte? – vaatii Orpoa tuomitsemaan Mäkelän puheet20.5.2025 16:25:18 EEST | Tiedote
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä totesi STT:lle, että “Gazasta vaahdotaan enemmän kuin on tarpeellista”. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta pitää Mäkelän puheita käsittämättöminä.
Vihreät jättävät varjovälikysymyksen julkisen talouden tilasta20.5.2025 11:03:48 EEST | Tiedote
Vihreät jakavat keskustan, SDP:n ja Liike Nytin huolen Orpon hallituksen politiikasta, joka uhkaa johtaa ennätysvelkaantumiseen. Tukeakseen puolueiden välikysymystä vihreät tekevät oman varjovälikysymyksensä.
Vihreiden Bella Forsgrén: “Rohkeutta on puolustaa ihmisarvoa, vaikka se ei olisi helpoin tie”17.5.2025 11:20:00 EEST | Tiedote
Vihreiden varapuheenjohtaja Bella Forsgrén puhui Vihreiden puoluevaltuustossa tasa-arvosta ja yhdenvertaisuudesta. Forsgrén muistutti, miten Vihreät ovat olleet rohkea ääni silloin, kun muut vielä epäröivät.
Vihreiden Tynkkynen: politiikan suurimpia harhakäsityksiä on kuvitelma kokoomuksesta talousosaajana17.5.2025 11:16:00 EEST | Tiedote
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen ruoti Vihreiden puoluevaltuustossa kokoomuslaisen talouspolitiikan näyttöjen heikkoutta. Juha Sipilää lainaten hän lähetti pääministeri Orpolle viestin: on aika panna ukko vaihtoon.
Vihreiden Sofia Virta: “Hiljaisuus ei ole vaihtoehto” – Suomen tulee tunnustaa Palestiinan-valtio17.5.2025 11:12:00 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta vaati vihreiden puoluevaltuustossa pitämässään puheessa Orpon hallitukselta visiota ja pitkän linjan suunnitelmaa. Virta kritisoi hallitusta hiljaisuudesta, ja peräänkuulutti tekoja tulitauon ja humanitaarisen avun saamiseksi Gazaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme