Vihreiden Keränen: Synnytystoiminta turvattava ja alueille annettava työrauha
Sosiaali- ja terveysministeriö haluaisi ehdottaa synnytystoiminnan lakkauttamista Kajaanissa, Mikkelissä ja Lappeenrannassa Iltalehden uutisen mukaan. Ministeri Juuso kommentoi, että “Hallitus ei ole siunaamassa mitään synnytyksiin liittyvää”. Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen vaatii, että synnytystoiminta näillä paikkakunnilla säilyy.

Tällä hetkellä lainsäädäntöön on kirjattu tuhannen synnytyksen raja, jonka alle jääneet keskussairaalat toimivat synnytysten osalta poikkeusluvalla.
“Tämä tuhannen synnytyksen raja ei perustu mihinkään tutkittuun tietoon. Myös pienempi synnytysyksikkö voi olla turvallinen. Päinvastoin synnytysten keskittäminen lisää matkasynnytyksiä sekä synnytysten käynnistämisiä. Se vähentää synnytysten turvallisuutta”, tuhahtaa Vihreiden varapuheenjohtaja Silja Keränen.
Suomessa on päästy synnytysten turvallisuudessa maailman huippuluokkaan pitkäjänteisellä neuvolatyöllä sekä synnytyksiin liittyvällä osaamisella. Nyt tätä kokonaisuutta ollaan Keräsen mukaan rapauttamassa, kun STM:n puolella on valtava hinku synnytystoiminnan keskittämiseen. Tämä toistuu muutaman vuoden välein, aina uudelleen.
“Tilanteessa, jossa syntyvyys on jo huolestuttavan alhaisella tasolla, ei todellakaan pitäisi suunnitella synnytyksiin liittyviä heikennyksiä. Täältä Kajaanista olisi noin 200 kilometrin matka synnyttämään Ouluun tai Kuopioon. Kehys-Kainuusta vielä pidempi. Kelillä kuin kelillä vauvoja syntyisi matkalle ilman sairaalan tuomaa osaamista ja turvaa. Tähän suuntaan ei pidä missään nimessä mennä”, toteaa itse kolme lasta Kainuun keskussairaalassa synnyttänyt Keränen.
Synnytystoiminta takaa myös päivystävän sairaalan ympärivuorokautisen päivystyksen säilymisen muiltakin osin. Synnytystoiminta vaatii anestesian päivystystä ja sen ansiosta voidaan ylläpitää myös esimerkiksi kirurgian päivystystä.
“Jos synnytystoiminta lähtee, heikkenee sairaalan päivystyskyky merkittävästi muutenkin. Tällä on valtavan isoja negatiivisia vaikutuksia koko alueella sekä siellä asuville ihmisille”, Keränen huomauttaa.
“Hallituksen on laitettava piste STM:n hamuamallee keskittämispolitiikalle ja taattava työrauha hyvinvointialueille. Hyvinvointialueet ovat toimineet vasta kaksi kokonaista vuotta, ja jatkuvasti joudutaan joko olemaan varpaillaan tai säätämään toimintaa suuntaan tai toiseen. Antakaa hyvinvointialueille työrauha ja hieman joustoa rahoitukseen - kyllä täällä alueilla osataan asioista päättää ihan itse”, painottaa aluevaltuutettuna toimiva Keränen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Silja KeränenVihreiden varapuheenjohtaja
Puh:050 0190683silja.keranen@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Kansanedustaja Jenni Pitko: “Hallituksen budjettipäätöksiä leimaa ymmärtämättömyys asuntopolitiikasta”3.9.2025 12:53:44 EEST | Tiedote
Hallitus on päättänyt budjettiriihessä leikata kohtuuhintaisen asumisen lainavaltuuksia. Kansanedustaja ja vihreiden varapuheenjohtaja Jenni Pitko pitää päätöstä vastuuttomana ja tarpeettomana lisäaskeleena polulla, jossa hallitus on jo monin tavoin heikentänyt kohtuuhintaista asumista.
Sofia Virta: Miksi RKP katsoi läpi sormien rasismiriihtä, vaikka se ei edes saanut tehdä kunnianhimoista koulutuspolitiikkaa?2.9.2025 23:22:43 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ihmettelee, miksi RKP antoi hallituksen pysyä pystyssä ja katsoi läpi sormien rasismiriihtä, jos se ei edes vastineeksi saanut tehdä kunnianhimoista koulutuspolitiikkaa.
Vihreiden Tynkkynen: hallituksen energia ei rasismikohuilta riittänyt vastuulliseen talouspolitiikkaan2.9.2025 23:17:55 EEST | Tiedote
Rasismikohusta toiseen kompasteleva Orpon hallitus sai riihessä puitua laimean ja näköalattoman budjetin. Talouden rohkean uudistamisen sijaan saatiin taas liuta lisää leikkauksia, joilla Suomi ei nouse.
Vihreiden Hyrkkö ja Hopsu: Orpon rasismiriihestä on saatava päätös Palestiinan tunnustamisesta2.9.2025 15:59:31 EEST | Tiedote
Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtajat Saara Hyrkkö ja Inka Hopsu vaativat Orpon hallitusta toimimaan sanojensa mittaisesti palestiinalaisten kansanmurhan estämiseksi ja kahden valtion mallin mahdollisuuksien turvaamiseksi.
Vihreiden Virta: Kello käy, päättääkö hallitus budjettiriihessä Palestiinan tunnustamisesta?2.9.2025 10:30:27 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta muistuttaa Antti Lindtmanin antaneen hallitukselle aikaa Palestiinan tunnustamiselle syyskuun alkuun ja vaatii päätöksiä hallitukselta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme