Järviruoko on kunnille ilmastotehokas kiertotalouden mahdollisuus – talviniitoista saatu ruokomassa soveltuu moneen
Viime vuosikymmeninä voimakkaasti levinnyt järviruoko on koettu monissa kunnissa ongelmaksi. Järviruo’on talviniitto on tehokas keino hallita ruovikoiden leviämistä. Samalla talviniitto on mahdollisuus edistää kunnan kiertotaloutta. Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara koordinoi järviruo’on talviniittoa Helsingin alueella.

– Parhaillaan Helsinki niittää järviruokoa Östersundomissa. Niitettävän alueen pinta-ala on noin 10 hehtaaria, sanoo Staran projektipäällikkö Jaana Ellonen.
Tällä hetkellä järviruokoa on Suomessa 100 000 hehtaaria. Tästä 30 prosenttia on meren rannikoilla ja 70 prosenttia järvissä.
– Ruovikot heikentävät rantojen ja vesialueiden avoimuutta tarvitsevien eläin- ja kasvilajien elinympäristöjä. Mätänevä ruokomassa huonontaa veden laatua ja tuottaa metaanipäästöjä. Järviruo’on niittämistä tarvitaan joka tapauksessa, joten niitetty materiaali kannattaa hyödyntää, Jaana Ellonen toteaa.
Järviruo’on kesäniittoa on tehty Suomessa jo vuosikymmeniä, mutta talviniitto on uudempi menetelmä. Talvella niitetyssä ruokomassassa on merkittävästi vähemmän ravinteita kuin kesällä niitetyssä, ja sen materiaaliominaisuudet poikkeavat kesämassasta. Talvella niitettävä ruoko tarjoaa monipuolisempia käyttömahdollisuuksia kuin kesällä niitetty massa.
Järviruoko sitoo hiiltä tehokkaasti
Järviruokomassa tarjoaa kunnille mahdollisuuden edistää kestävää kehitystä, pienentää hiilijalanjälkeään ja hyödyntää paikallisia resursseja. Järviruoko on tehokas hiilensitoja, sillä sen kuiva-aineesta jopa 47 prosenttia voi olla hiiltä.
Talvella niitetyn ruokomassan hiilijalanjälki on negatiivinen eli se vähentää kasvihuonekaasupäästöjä. Tämä johtuu siitä, että niitto vähentää mätänevästä ruovikosta vapautuvia metaanipäästöjä. Järviruo’on talviniitto voikin parhaimmillaan tuottaa kansallisella tasolla merkittäviä ilmastohyötyjä, jotka tukevat kuntien ilmastotavoitteiden saavuttamista. Helsingin kaupungin tavoitteena on olla hiilineutraali vuoteen 2030 mennessä.
Staran projektipäällikkö Jaana Ellonen ja Kouvolan kaupungin insinööri Tanja Kukkola tekivät vastikään järviruo’on talviniitosta ja ruokomassan hyödyntämisestä opinnäytetyön. Työ kuvasi järviruo’on talviniiton toimintamallia sekä kartoitti ruokomassan hyödyntämismahdollisuuksia kuntien toiminnassa.
Helsingissä järviruokomassaa testattiin muun muassa Meilahden arboretumin istutusalueiden katteena, Mustapuronpuiston vieraslajikasvien torjunnassa ja Niskalan arboretumin polunpinnoitteena. Järviruokosilppua hyödynnettiin myös Porthanin puistikon keinualueen turva-alustana, mistä saatiin hyvää käyttäjäpalautetta. Järviruokomassa koettiin esimerkiksi puuhaketta miellyttävämmäksi.
Helsingin tavoitteena on hyödyntää kaikki niitetty ruokomassa
Helsinki ottaa talteen kaiken talviniitoillaan kerätyn järviruokomassan ja pyrkii hyödyntämään sen toiminnassaan. Haasteita talviniittoon tuo se, että Helsingissä on paljon rantaviivaa, eivätkä ruovikkoalueet ole yhtenäisiä. Kaupunki harkitsee nyt tekevänsä kartoituksen alueista, jotka soveltuvat talviniittoon.
Järviruo’on talviniiton toimintamalli ja ruokomassan hyödyntämistavat soveltuvat kaikille Suomen kunnille.
– Haluamme kannustaa kuntia hyödyntämään riesaksi koettua resurssia. Järviruo’on talviniitto ja ruokomassan hyödyntäminen kannattaa sisällyttää kuntien ympäristöstrategioihin ja luonnonhoitosuunnitelmiin, Jaana Ellonen ja Tanja Kukkola sanovat.
Lisätiedot:
projektipäällikkö Jaana Ellonen / Stara, p. 09 310 79180, jaana.ellonen@hel.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Stara on Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos – rakentamisen, ympäristönhoidon ja logistiikan moniosaaja. Se huolehtii Helsingin siisteydestä, toimivuudesta ja vehreydestä. Staran hoidossa on noin 50 prosenttia Helsingin kaduista ja puistoista. Liikelaitoksessa on lähes 1 300 työntekijää ja sen liikevaihto on noin 247 miljoonaa euroa vuodessa. stara.hel.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Stara
Stara istuttaa 85 000 kesäkukkaa – Stadin kesäkukkien suunnittelija vaihtuu yli 30 vuoden jälkeen6.6.2025 12:20:13 EEST | Tiedote
Helsingin kesä on jälleen täynnä kukkaloistoa. Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara on kasvattanut Kaupunginpuutarhalla 155 000 kausikasvia, joista 94 000 on kesäkukkia. Kaupunkikuvasta tutuiksi tulleita erilaisia suuria kukka-astioita on noin 900, ja ne sijoitetaan ympäri Helsinkiä. Kaiken kaikkiaan Helsingissä kesäkukkia istutetaan yli 180 kohteeseen. Stara vastaa 85 000 kesäkukan istuttamisesta. Istutuksia tehdään Staran hoitamille alueille kukkaryhmiin ja -astioihin.
Helsingin katukivet kiertävät kohteesta toiseen – kivien uusiokäyttö säästää ympäristöä7.5.2025 15:08:16 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki hyödyntää katu- ja viherrakentamisessa entistä enemmän kierrätettyjä luonnonkiviä. Helsingin kaupunkiympäristön toimiala sekä rakentamispalveluliikelaitos Stara ovat luoneet katukivien kierrätykseen parannetun prosessin, joka tehostaa katukivien uusiokäyttöä. Tavoitteena on taloudellisen ja ympäristön kannalta kestävän kaupunkirakentamisen edistäminen.
Aikainen kevät toi Staran alukset Helsingin rantavesille poikkeuksellisen varhain10.4.2025 13:54:28 EEST | Tiedote
Helsingin rakentamispalveluliikelaitos Staran meri- ja saaristoaluepalveluiden kaikki alukset ovat nyt vesillä. Alukset voi nähdä huolehtimassa Helsingin rantojen siisteydestä ja suorittamassa huoltotehtäviä. Esimerkiksi Kauppatorin kolera-allas puhdistetaan päivittäin, ja Hakaniemen ranta sekä Herttoniemen satama-altaat viikoittain.
Haltialan tila luopuu ikääntyneestä ylämaankarjasta22.1.2025 14:14:49 EET | Tiedote
Sosiaalisessa mediassa on ollut useita huolestuneita postauksia Haltialan tilan ylämaankarjasta. Postauksissa on kysytty, miksi Haltiala luopuu ylämaankarjasta.
Helsinki rakentaa varaston kierrätetyistä materiaaleista – ikkunat Helsingin Postitalosta29.11.2024 08:56:33 EET | Tiedote
Helsinki kokeilee parhaillaan, kuinka varastorakennuksen rakentaminen onnistuu lähtökohtaisesti kierrätettyjä materiaaleja käyttämällä. Mustikkamaalle rakennettavan noin 470-neliöisen varaston toteuttaa Helsingin kaupungin rakentamispalveluliikelaitos Stara kaupunkiympäristön toimialan tilauksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme