Pienhiukkasten kaukokulkeuma on ohitse pääkaupunkiseudulla
Tällä viikolla Itä- ja Keski-Euroopasta kulkeutuneet pienhiukkaset heikensivät ilmanlaatua poikkeuksellisen paljon pääkaupunkiseudulla. Nyt pienhiukkasten määrä pääkaupunkiseudun ilmassa on HSY:n mittausten mukaan jälleen tavanomaisella tasolla. Lähipäivinä katupöly voi kuitenkin heikentää ilmanlaatua sääolosuhteista riippuen.

Pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla mitattiin viiden päivän ajan tavanomaista enemmän pienhiukkasia Itä- ja Keski-Euroopasta saapuneen laaja-alaisen kaukokulkeuman vuoksi. Kaukokulkeutuneet pienhiukkaset heikensivät ilmanlaatua laajalla alueella Suomessa. Pienhiukkasten määrä pääkaupunkiseudun ilmassa on laskenut ja pitoisuudet ovat HSY:n mittausten mukaan jälleen tavanomaisella tasolla. Ilmanlaatu on tänään perjantaina 28.2. hyvä tai tyydyttävä pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla.
Pienhiukkaspitoisuudet olivat poikkeuksellisen korkeita
Kaukokulkeuma aiheutti korkeimmat pienhiukkaspitoisuudet tiistaina 25.2., jolloin vuorokausikeskiarvo oli noin 40 mikrogrammaa kuutiometrissä ilmaa (µg/m3) pääkaupunkiseudulla. Pitoisuus oli noin 7-kertainen verrattuna tavanomaiseen tasoon.
Maailman terveysjärjestö WHO:n vuorokausiohjearvotaso (15 µg/m3) ylittyi kaukokulkeuman vuoksi viitenä päivänä 22.-26.2. WHO:n ohjearvotason ylityksiä esiintyy vuosittain pääkaupunkiseudulla, mutta tällä viikolla pitoisuudet nousivat poikkeuksellisen korkeiksi.
Kaukokulkeuma on aiheuttanut tätä viikkoa korkeampia pienhiukkasten vuorokausipitoisuuksia pääkaupunkiseudulla viimeksi kesällä 2010. Tällöin pääkaupunkiseudulle kulkeutui maastopalosavuja Itä-Euroopasta ja vuorokausipitoisuus oli yli 50 µg/m3.
Pitkällä aikavälillä pienhiukkaspitoisuudet ovat huomattavasti laskeneet
Pienhiukkasten vuosipitoisuudet ovat noin puolittuneet 2000-luvun kuluessa pääkaupunkiseudulla. Pääsyynä tähän ovat EU:n laajuiset päästövähennykset tavanomaisista päästölähteistä, kuten energiatuotannosta, teollisuudesta ja liikenteestä. Kaukokulkeuman aiheuttamia korkeita pienhiukkaspitoisuuksia mitattiin nykyistä huomattavasti useammin 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä, erityisesti maastopalojen ja peltojen kulotuksen, mutta myös muiden päästölähteiden vuoksi.
Katupölykausi lähestyy
Vaikka kaukokulkeumatilanne on ohi, pääkaupunkiseudulla ilmanlaatu voi lähipäivinä heikentyä katupölyn vuoksi. Katupöly pääsee nousemaan ilmaan, kun tienpinnat kuivuvat. Aurinkoisina ja kuivina päivinä katupölyä on runsaasti ilmassa. Sulamisvedet ja sade puolestaan kostuttavat tienpinnat, mikä vähentää pölyisyyttä.
Lisätietoa:
- Ilmanlaatu nyt pääkaupunkiseudulla: www.hsy.fi/ilmanlaatu
- Ilmanlaatu muualla Uudellamaalla www.hsy.fi/uusimaailmanlaatu
- Tietoa pienhiukkasten terveyshaitoista Ilmansaasteiden terveyshaitat - HSY
- Ilmansaasteiden vuosipitoisuustrendit pääkaupunkiseudulla: www.hsy.fi/pitoisuustrendit
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Manninen HannaIlmansuojeluyksikön päällikkö
Puh:050 401 7826hanna.manninen@hsy.fiKuvat


Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Tuo syömäkelvottomat omenat Sortti-asemalle – älä jätä maahan rotille7.8.2025 07:17:00 EEST | Tiedote
Syksyn lähestyessä omenoita ja muita puutarhahedelmiä kertyy helposti yli oman tarpeen. Maahan pudonneet hedelmät kannattaa kerätä säännöllisesti pois maasta rottien torjumiseksi. Syömäkelpoiset omenat voi antaa eteenpäin esimerkiksi tuttaville. Suuremmat määrät huonokuntoisia omenoita voi tuoda Sortti-asemille.
Säilytä ruoka oikein ja säästä kesälläkin22.7.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Kesällä suunnitelmat voivat muuttua ja ruoka jäädä kaappeihin tavallista pidemmäksi aikaa lojumaan. Ruoan voi kuitenkin saada säilymään yllättävien menojen varalta ja välttää sen hävikiksi joutumisen yksinkertaisilla tavoilla. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa, kuinka saada kesän herkut säilymään pidempään ja säästää kauppalaskuissa kesälläkin.
Lajittelu kesäpiknikillä on nyt helpompaa17.7.2025 07:07:00 EEST | Tiedote
Kesäpäivän piknik puistossa tai rannalla on monen kesäperinne. Samalla kun nautitaan ulkoilmasta ja eväistä, syntyy väistämättä myös jätettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että jätteen lajittelu onnistuu helposti myös piknikroskille – erityisesti nyt, kun muovi- ja kartonkipakkausten lajitteluohjeet ovat muuttuneet entistä selkeämmiksi valtakunnallisten ohjeiden päivityksen myötä.
Näin pidät biojätteen siistinä ja hajuttomana14.7.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lämpimällä säällä biojätteen lajitteluun kannattaa kiinnittää hieman tavallista enemmän huomiota, jotta biojätepussin saa kestämään paremmin ja hajuhaitat pidettyä loitolla. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vinkkaa helpot niksit biojätteen sujuvaan lajitteluun ja kompostointiin kesähelteillä.
HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme