HSY

Pienhiukkasten kaukokulkeuma on ohitse pääkaupunkiseudulla

Jaa

Tällä viikolla Itä- ja Keski-Euroopasta kulkeutuneet pienhiukkaset heikensivät ilmanlaatua poikkeuksellisen paljon pääkaupunkiseudulla. Nyt pienhiukkasten määrä pääkaupunkiseudun ilmassa on HSY:n mittausten mukaan jälleen tavanomaisella tasolla. Lähipäivinä katupöly voi kuitenkin heikentää ilmanlaatua sääolosuhteista riippuen.

Kaukokulkeuma aiheutti poikkeuksellisen korkeat pienhiukkaspitoisuudet tämän viikon tiistaina. Kuva: HSY/Saija Korhonen
Kaukokulkeuma aiheutti poikkeuksellisen korkeat pienhiukkaspitoisuudet tämän viikon tiistaina. Kuva: HSY/Saija Korhonen

Pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla mitattiin viiden päivän ajan tavanomaista enemmän pienhiukkasia Itä- ja Keski-Euroopasta saapuneen laaja-alaisen kaukokulkeuman vuoksi. Kaukokulkeutuneet pienhiukkaset heikensivät ilmanlaatua laajalla alueella Suomessa. Pienhiukkasten määrä pääkaupunkiseudun ilmassa on laskenut ja pitoisuudet ovat HSY:n mittausten mukaan jälleen tavanomaisella tasolla. Ilmanlaatu on tänään perjantaina 28.2. hyvä tai tyydyttävä pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla.

Pienhiukkaspitoisuudet olivat poikkeuksellisen korkeita

Kaukokulkeuma aiheutti korkeimmat pienhiukkaspitoisuudet tiistaina 25.2., jolloin vuorokausikeskiarvo oli noin 40 mikrogrammaa kuutiometrissä ilmaa (µg/m3) pääkaupunkiseudulla. Pitoisuus oli noin 7-kertainen verrattuna tavanomaiseen tasoon. 

Maailman terveysjärjestö WHO:n vuorokausiohjearvotaso (15 µg/m3) ylittyi kaukokulkeuman vuoksi viitenä päivänä 22.-26.2. WHO:n ohjearvotason ylityksiä esiintyy vuosittain pääkaupunkiseudulla, mutta tällä viikolla pitoisuudet nousivat poikkeuksellisen korkeiksi.  

Kaukokulkeuma on aiheuttanut tätä viikkoa korkeampia pienhiukkasten vuorokausipitoisuuksia pääkaupunkiseudulla viimeksi kesällä 2010. Tällöin pääkaupunkiseudulle kulkeutui maastopalosavuja Itä-Euroopasta ja vuorokausipitoisuus oli yli 50 µg/m3.  

Pitkällä aikavälillä pienhiukkaspitoisuudet ovat huomattavasti laskeneet

Pienhiukkasten vuosipitoisuudet ovat noin puolittuneet 2000-luvun kuluessa pääkaupunkiseudulla. Pääsyynä tähän ovat EU:n laajuiset päästövähennykset tavanomaisista päästölähteistä, kuten energiatuotannosta, teollisuudesta ja liikenteestä. Kaukokulkeuman aiheuttamia korkeita pienhiukkaspitoisuuksia mitattiin nykyistä huomattavasti useammin 2000-luvun ensimmäisellä vuosikymmenellä, erityisesti maastopalojen ja peltojen kulotuksen, mutta myös muiden päästölähteiden vuoksi.

Katupölykausi lähestyy

Vaikka kaukokulkeumatilanne on ohi, pääkaupunkiseudulla ilmanlaatu voi lähipäivinä heikentyä katupölyn vuoksi. Katupöly pääsee nousemaan ilmaan, kun tienpinnat kuivuvat. Aurinkoisina ja kuivina päivinä katupölyä on runsaasti ilmassa. Sulamisvedet ja sade puolestaan kostuttavat tienpinnat, mikä vähentää pölyisyyttä.

Lisätietoa: 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kaukokulkeuma aiheutti poikkeuksellisen korkeat pienhiukkaspitoisuudet tämän viikon tiistaina. Kuva: HSY /Saija Korhonen
Kaukokulkeuma aiheutti poikkeuksellisen korkeat pienhiukkaspitoisuudet tämän viikon tiistaina. Kuva: HSY /Saija Korhonen
Lataa
Pienhiukkasten (PM2,5) pitoisuuden vuorokausikeskiarvot HSY:n mittausasemalla Helsingin Kalliossa 1.1.1999-26.2.2025. Kuvaan on merkitty WHO:n vuorokausiohjearvotaso ja uuden ilmanlaatudirektiivin tiedotuskynnys, joka tulee voimaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Itä-Euroopan maastopaloista, peltojen kulotuksista ja muista päästölähteistä kaukokulkeutuneet hiukkaset aiheuttivat korkeita pitoisuuksia vuosina 2002, 2006, 2008 ja 2010. Kaikkein korkein vuorokausikeskiarvo johtui Kallion paikallisista uuden vuoden ilotulotulituksista (1.1.2003). Kuva: HSY
Pienhiukkasten (PM2,5) pitoisuuden vuorokausikeskiarvot HSY:n mittausasemalla Helsingin Kalliossa 1.1.1999-26.2.2025. Kuvaan on merkitty WHO:n vuorokausiohjearvotaso ja uuden ilmanlaatudirektiivin tiedotuskynnys, joka tulee voimaan vuoden 2026 loppuun mennessä. Itä-Euroopan maastopaloista, peltojen kulotuksista ja muista päästölähteistä kaukokulkeutuneet hiukkaset aiheuttivat korkeita pitoisuuksia vuosina 2002, 2006, 2008 ja 2010. Kaikkein korkein vuorokausikeskiarvo johtui Kallion paikallisista uuden vuoden ilotulotulituksista (1.1.2003). Kuva: HSY
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.                         

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Lajittelu kesäpiknikillä on nyt helpompaa17.7.2025 07:07:00 EEST | Tiedote

Kesäpäivän piknik puistossa tai rannalla on monen kesäperinne. Samalla kun nautitaan ulkoilmasta ja eväistä, syntyy väistämättä myös jätettä. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaa, että jätteen lajittelu onnistuu helposti myös piknikroskille – erityisesti nyt, kun muovi- ja kartonkipakkausten lajitteluohjeet ovat muuttuneet entistä selkeämmiksi valtakunnallisten ohjeiden päivityksen myötä.

HSY:n uusi hallitus on valittu27.6.2025 10:56:50 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän yhtymäkokous päätti 27.6.2025 kokouksessaan asettaa hallituksen ja tarkastuslautakunnan nelivuotiskaudeksi 2025 - 2029. Toimielinten kokoonpano määräytyy HSY:n perussopimuksen mukaisesti jäsenkuntien asukaslukujen ja kunnallisvaalien tuloksen perusteella. Kokoonpanossa on otettu huomioon myös sukupuolten välinen tasa-arvo. Hallitus vastaa kuntayhtymän hallinnosta ja taloudenhoidosta sekä valmistelee ja panee täytäntöön yhtymäkokouksen päätökset ja valvoo kuntayhtymän etua. Hallitus edustaa kuntayhtymää työnantajana ja vastaa kuntayhtymän henkilöstöpolitiikasta, huolehtii kuntayhtymän toimintojen yhteensovittamisesta ja omistajaohjauksen toteuttamisesta sekä vastaa kuntayhtymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan järjestämisestä. Hallitus koostuu 14 varsinaisesta jäsenestä, joista jokaisella on henkilökohtainen varajäsen. Jäsenistä seitsemän on Helsingistä, kolme Espoosta, kolme Vantaalta ja yksi Kauniaisista. Hallituksen puheenjohtaja

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye