Kaupungin toiseksi vanhin leikkipuisto kunnostetaan uuteen loistoon
Käpylään vuonna 1952 valmistunut Kimmonpuisto uudistetaan sen arvokkaita ominaispiirteitä kunnioittaen. Töiden ensimmäinen vaihe alkaa huhtikuussa isojen lasten leikkialueen rakentamisella. Suunnittelussa on huomioitu useita asukkailta saatuja toiveita. Uudet leikkialueet ovat aiempaa monipuolisempia.

Uudistus toteutetaan kahdessa vaiheessa. Ensimmäisessä kunnostusvaiheessa leikkipuistorakennuksen pohjoispuolelle asennetaan uusia isojen lasten leikkivälineitä. Sinne tulee muun muassa uusi monitoimikiipeilyteline, maatrampoliineja, kanteletta mukaileva ulkosoitin, haukihahmo ja keinuja. Samalla uudistetaan tämän alueen valaistus.
Ensimmäisen vaiheen työt alkavat vuoden 2025 huhtikuun alussa ja kestävät 2025 heinä-elokuun vaihteeseen.
Työt puistossa suorittaa Uudenmaan Infrapalvelut Oy 354 500 euron hinnalla.
Kimmonpuistossa on kaupungin vanhin leikkipuistorakennus, jonka perusteellinen korjaus valmistui vuonna 2024. Leikkipuisto Kimmo sijaitsee osoitteessa Turjantie 3.
Leikkipuiston toinen rakentamisvaihe alkaa arviolta 2028 tai 2029
Kimmonpuisto toimii väliaikaisesti koulujen välituntipihana, mikä on huomioitu töiden ajoituksessa. Toinen uudistusvaihe käynnistyy, kun väliaikainen koulutoiminta päättyy.
Töiden toisessa vaiheessa uudistetaan puiston istutuksia, korjataan kulkureitit ja sinne tuodaan lisää leikki- ja liikuntavälineitä. Muun muassa 1960-luvun kahluuallas kunnostetaan kesäkäyttöön ja puistoon tehdään uusi peliareena koripallokoreineen sekä pallopelimaaleineen. Puistoon tulee myös kuntoiluvälineitä. Myös uusia valaisimia, penkkejä, pöytiä ja roskiksia lisätään puistoon.
Puiston nykyiset kasvipeitteiset ja puustoiset reuna-alueet säilytetään. Keskiosan pensaita poistetaan näkyvyyden ja tilan lisäämiseksi ja tehdään uusi perennaistutus. Muutama huonokuntoinen puu uusitaan.
Asemakaavan suojelumääräyksen mukaan puistoa on hoidettava ja uudistettava siten, että sen kaupunkikuvallinen merkitys säilyy.
Kaupunkilaisten toiveita toteutetaan – Kalevala-teemaa toivottu
Leikkivälineitä valitessa on pyritty huomioimaan asukastoiveita: kaivattuja aiemmin poistettuja leikkivälineitä, kuten ”Fröbelin palikat”, puuauto ja -hepat palautetaan.
Lähialueen katunimistö viittaa Kalevalaan. Asukastoiveen mukaisesti aihetta tuodaan hienovaraisesti ja mielikuvitusta ruokkien esiin puistossa muun muassa leikkivälineissä sekä infotauluissa. Kalevalan sivuilta puistoon liitelee muun muassa sotka munineen ja Iki-Turso-merihirviöön viittaava hahmo nousee tällä kertaa hiekasta. Kalevala-teema tulee esille vasta, kun puisto kokonaisuudessaan valmistuu vuosikymmenen vaihteessa.
Käpylä-seura toivoi puistoon tulevaa perinneperennapenkkiä. Myös isojen lasten leikkialue rakennetaan ennen muun puiston rakentamista asukkaiden ja kaupungin päättäjien toiveesta, jotta uudet leikkivälineet saadaan koululaisten käyttöön.
Asukkaat ovat kertoneet toiveitaan kaupungin järjestämällä asukaskävelyllä, asukastilaisuudessa ja palautteissa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Puistosuunnitelma
projektinjohtaja Sari Knuuti
Helsingin kaupunki
kaupunkiympäristö / kaupunkitila- ja maisemasuunnittelu
050 5700 921, sari.knuuti@hel.fi
Rakennuttaminen
rakennuttaja Tea Karjalainen
Helsingin kaupunki
kaupunkiympäristö / yleiset alueet
040 6485 584, tea.karjalainen@hel.fi
Kuvat
Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
PL 58200, 00099 Helsingin kaupunki
09 310 2611
http://www.hel.fi/kaupunkiymparisto
Kaupunkiympäristön toimiala huolehtii Helsingin kaupunkiympäristön suunnittelusta, rakentamisesta ja ylläpidosta, rakennusvalvonnasta sekä ympäristöön liittyvistä palveluista.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kaupunkiympäristön toimiala
Senaatintorilla parannetaan tapahtumapuitteita4.7.2025 10:31:51 EEST | Tiedote
Helsingin kaupunki rakentaa Senaatintorille sähkökeskuksia sekä vesi- ja viemärikaivot tapahtumien käyttöön. Työt alkavat heinäkuussa ja valmistuvat marraskuussa.
Nya spårövergångar gör spårvagnstrafiken smidigare i stadskärnan – fotgängare väjer för spårvagnarna4.7.2025 08:43:15 EEST | Pressmeddelande
Spårövergångar, som är bekanta från de nya snabbspårvägarna, finns nu även bland annat på Busholmen, i Gräsviken och i Böle. Övergångsställena har ändrats till spårövergångar för att spårvagnarna ska kunna hålla sig bättre till tidtabellen. Vid spårövergångarna ska fotgängarna väja för spårvagnar, men vid körbanan finns fortfarande ett övergångsställe. Efter de aktuella ändringarna har innerstadens spårvägsnät nu sammanlagt cirka 40 spårövergångar.
Uudet ylityspaikat sujuvoittavat raitiovaunujen liikennettä kantakaupungissa – jalankulkija väistää raitiovaunua4.7.2025 08:43:15 EEST | Tiedote
Uusien pikaraitioteiden varrelta tuttuja raitiotien ylityspaikkoja löytyy nyt myös muun muassa Jätkäsaaresta, Ruoholahdesta ja Pasilasta. Suojateitä on muutettu ylityspaikoiksi, jotta raitiovaunut pysyvät paremmin aikataulussa. Ylityspaikoilla jalankulkijan on väistettävä raitiovaunuja, mutta ajoradan kohdalla on edelleen suojatie. Nyt tehtyjen muutosten jälkeen kantakaupungin raitiotieverkolla on yhteensä noin 40 ylityspaikkaa.
Pitäjämäen Kutomotiellä uusitaan vesijohtoja3.7.2025 11:06:17 EEST | Tiedote
Katutyöt alkavat heinäkuussa ja valmistuvat joulukuussa 2025. Remontissa rakennetaan toinen jalkakäytävä kadulle ja mahdollistetaan uudisrakentaminen kadun ympäristössä.
Den förnyade Linnankoskiparken återspeglar helsingforsarnas önskemål3.7.2025 10:39:17 EEST | Pressmeddelande
Totalrenoveringen av Linnankoskiparken blir klar den 3 juli. Önskemålet om att renovera parken kom från stadsborna.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme