Yrittäjät: Murron ryhmän veroesitykset vaikeuttavat pk-yritysten kasvua
Risto Murron työryhmän esittämä veropaketti voi vaikeuttaa pk-yritysten kasvua ja heikentää yrittäjyyden kannustimia. Ryhmä rahoittaisi perintöveron poiston luovutusvoittoverolla ja kiristämällä listaamattomien yritysten verotusta. “Yrittäjät ei voi tätä hyväksyä. Nämä söisivät useasta suunnasta kannustimia yrittää ja kasvattaa yrityksiä. Perintöveron korvaaminen suoraan luovutusvoittoverolla tarkoittaisi merkittävälle osalle pk-yrityksistä veronkiristystä”, johtaja, pääekonomisti Juhana Brotherus kommentoi.

"Yrittäjät tunnistaa perintö- ja lahjaveron ongelmat ja ymmärtää vaatimukset sen poistamiseksi, mutta korvaaminen nykytasoisella luovutusvoittoverolla kiristäisi monien yrittäjien verotusta. Arviomme mukaan 60-80 prosentilla pk-yrittäjistä verotus kiristyisi. Samalla yrittäjien osinkoverotuksen kiristys heikentäisi riskinoton ja kasvun kannustimia”, Brotherus sanoo.
Yrittäjät muistuttaa, että perintöverotuksessa pienimmät perinnöt ovat jo täysin verovapaita ja sukupolvenvaihdoshuojennuksen veroprosentti on vain yksi kymmenesosa luovutusvoittoverosta.
“Perintö- ja lahjaverotus voi vaikeuttaa nykyisellään perheyritysten yritystoiminnan jatkumista ja syö pääomia yritysten kehittämisestä. Verotuksen uudistaminen on kuitenkin tehtävä harkiten, jotta pk-yritykset eivät joudu muutoksen maksajiksi, omistajavaihdokset perheen ulkopuolelle eivät vaarannu ja talouskasvu turvataan”, sanoo Brotherus.
Luovutusvoittoveron yksi keskeinen ongelma talouskasvulle on niin sanottu lukitusvaikutus.
“Omistus betonoituu herkemmin, kun yrityksen myynti perinnön saamisen jälkeen johtaisi verotuksen huomattavaan kiristymiseen. Omistajavaihdokset suvun ulkopuolelle vaikeutuisivat. Tämän seurauksena pääoman, omistajuuden ja työn liikkuvuus heikkenevät, mikä voi syödä kasvua.”
Yrittäjät odottaa, että hallitus pitää lupauksensa osinkoverotuksesta
Yrittäjät pitää hyvänä pääministeri Petteri Orpon tiedotustilaisuudessa antamaa lupausta, että hallitusohjelmaa ei avata kiristämällä listaamattomien yritysten verotusta. “Yrittäjäriski on eri asia kuin sijoittajariski, ja siihen pitää verotuksessa kannustaa”, Brotherus sanoo.
Yrittäjät on tyytyväisiä raportin esityksiin liittyen suomalaisten osaamisen vahvistamiseen ja työvoiman saatavuuden lisäämiseksi.
“Esimerkiksi koulutustason nostaminen ja sujuvat maahanmuuton prosessit ovat kannatettavia esityksiä. Näin on myös valtion sijoitustoiminnan painopisteen siirtäminen ei-listattuihin kasvuyhtiöihin. Kannatamme myös yhteisöverokannan kohdennettuja tasapuolisia alennuksia t&k- ja investointiverovähennyksillä”, Brotherus sanoo.
Suomen Yrittäjien kasvuohjelma löytyy täältä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juhana Brotherusjohtaja, pääekonomisti
Puh:050 384 9479juhana.brotherus@yrittajat.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin keskusjärjestö, joka ajaa yrittäjien sekä pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäseniä Yrittäjien paikallisyhdistyksissä on lähes 70 000 ja toimialajärjestöissä noin 36 000. Ne työllistävät Tilastokeskuksen (2023) mukaan yrittäjät mukaan lukien noin 590 000 henkilöä ja yritysten yhteenlaskettu liikevaihto on noin 171 miljardia euroa. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu 372 paikallisyhdistyksestä, 21 aluejärjestöstä ja 60 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjägallup: Sivukulujen alentaminen olisi tärkein työvoimapulaa helpottava tekijä11.6.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Puolet yrityksistä ei aio palkata työntekijää seuraavan kolmen vuoden sisällä. Eniten heitä on yksinyrittäjissä. Palkan sivukulujen alentaminen ja henkilöperusteisen irtisanomisen helpottaminen olisivat palkkausaikeissa olevien mielestä tärkeimmät yrityksen mahdollista työvoimapulaa helpottavat sääntelymuutokset. Yrittäjägallupin mukaan 56 prosenttia yrityksistä, jotka suunnittelevat rekrytointia lähivuosina, pitävät palkan sivukulujen alentamista keskeisimpänä tekijänä. 52 prosenttia painottaa henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista.
Yrittäjät: Taksilakia muutettava yrittäjyys edellä, kyytejä oltava tarjolla kautta maan6.6.2025 14:24:52 EEST | Tiedote
Taksilain tulee mahdollistaa yrittäjille erilaiset liiketoimintamallit. Liian tiukat vaatimukset hankaloittavat markkinoille pääsyä ja lisäävät byrokratiaa. Yrittäjät on myös huolissaan siitä, riittääkö takseja kysyntäpiikeissä tai maaseudulla. Suomen Yrittäjät jätti tänään lausunnon liikenne- ja viestintäministeriön luonnokseen taksilain uudistamisesta.
Yrittäjät: Työsopimuslakiin oikeansuuntaisia uudistuksia, jousto määräaikaisiin tärkeää2.6.2025 12:25:26 EEST | Tiedote
Hallituksen työsopimuslain esitysluonnos jää puutteelliseksi. Mietinnössä ehdotetut muutokset ovat oikeansuuntaisia, vaikka ne eivät täysin vastaa hallitusohjelman tavoitteita. “Lomautusilmoitusajan lyhentäminen on merkittävä uudistus, joka parantaa yritysten mahdollisuuksia reagoida nopeasti muuttuviin tilanteisiin. Myös määräaikaisien työsopimuksien solmimisen helpottaminen on tärkeää", Suomen Yrittäjien johtaja Atte Rytkönen-Sandberg sanoo.
Yrittäjägallup: Pk-yrityksiltä laaja tuki puoliväliriihen linjauksille31.5.2025 14:03:00 EEST | Tiedote
Ansiotulo- ja yhteisöveron keventäminen sekä tappioiden vähennysoikeuden pidentäminen lisäävät puoliväliriihen päätöksistä eniten pk-yritysten halua kasvaa, investoida ja työllistää, osoittaa Yrittäjägallup. Hallituksen puoliväliriihen linjaukset saavat laajaa kannatusta pk-yrityksiltä ja niiden odotetaan vaikuttavan positiivisesti yritysten kasvuun.
Yrittäjät: Yrittäjillä pitää olla laajempi vapaus päättää oma eläkemaksunsa27.5.2025 13:10:41 EEST | Tiedote
Suomen Yrittäjät vaatii Yrittäjien eläkelain (YEL) uudistamista. Yrittäjät esittää, että pakollisen vakuuttamisen alarajan ylittävät yrittäjät saisivat vapauden itse määrittää eläkemaksunsa ja sosiaaliturvansa. Tuoreessa Yrittäjägallupissa ajatusta tukee 83 prosenttia yrittäjistä. "Tämä sopii hyvin yrittäjyyden luonteeseen ja oli aiemmin käytännössä mahdollista", sanoo Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Petri Salminen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme