SDP:n Timo Harakka: Kokoomus ei uskalla arvostella Trumpia
1.3.2025 10:49:08 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Kun Yhdysvallat viime viikolla kieltäytyi tuomitsemasta Venäjän hyökkäystä YK:ssa, kokoomuslainen ulkopolitiikan johto hyssyttelee traagista täyskäännöstä.
”No, nyt kävi näin”, ulkoministeri Elina Valtonen tyytyi tokaisemaan. Hän jopa vakuutti, ettei Yhdysvalloilla ollut ”missään tapauksessa paha tarkoitus”. Väite on hyvin kyseenalainen, kun tiedetään, että Yhdysvallat painosti muitakin maita Venäjän rintamaan.
Perjantaina, Donald Trumpin kohdeltua Zelenskyä häpeällisesti Valkoisessa talossa, Valtonen totesi vain Suomen pysyvän Ukrainan tukena, eikä viitannut lainkaan tapahtuneeseen. EU:n ulkosuhde-edustaja Kaja Kallas sanoi suoraselkäisesti, että ”vapaa maailma tarvitsee uuden johtajan”.
- Suomalaiset saavat epäuskoisina kuulla, kuinka kokoomuslaisten ulkopoliitikkojen värisuora vähättelee koko ajan Trumpin Venäjämielisyyttä. Selitykset ovat kuin YYA-Suomen ajoilta, paitsi että Neuvostoliitto on vaihtunut Amerikkaan. Kokoomuksen USA-ihailu yltää noloon uussuomettumiseen, sanoo kansanedustaja Timo Harakka, joka on sekä Suuren valiokunnan jäsen että ulkoasiainvaliokunnan varajäsen.
Kokoomuksen USA-ihailu yltää noloon uussuomettumiseen
Timo Harakka näkee USA-mielistelyyn kaksi syytä. Ulkoministeriö on ollut täysin valmistautumaton Trumpin toiseen kauteen, ja toisekseen kokoomuksen hirttäytyminen amerikkalaiseen valtaan kostautuu pahasti.
- Ulkoministeriö uskotteli sinisilmäisesti, että Trump 2.0 on samanlainen kuin Trump 1.0: kovia puheita, joita ei kyetä toteuttamaan. Kaikkialta varoitettiin, että tällä kertaa trumpilaiset ovat valmistautuneita kovaan linjaan. Tätä ei kuunneltu, Timo Harakka arvostelee.
- Kun Suomi SDP:n johdolla liittyi Naton jäseneksi, syynä oli yksinomaan Venäjän uhka. Kokoomus sen sijaan koki täyttymyksen Yhdysvaltojen alttiina apurina - eikä nyt pääse intoilustaan irti, Timo Harakka kuvaa.
Muun maailman näkökulmasta Yhdysvallat osoittaa heikkoutta vetäytymällä globaalin vakauden vastuusta, jonka se on taannut 80 vuoden ajan. Turvautumalla suojatulleihin ja vientirajoituksiin Yhdysvallat tunnustaa hävinneensä teollisen ja teknologisen kilpailun. Kokoomuslainen Suomi pelaa uhkapeliä panemalla kaikki pelimerkit yhteen ruutuun.
- Suomen pääministerin ja ulkoministerin tehtävä ei ole selittää parhain päin Yhdysvaltain EU:lle vaarallista ja Ukrainalle kohtalokasta politiikkaa, vaan vahvistaa Euroopan itsenäistä linjaa. Se vaatisi johtajuutta, jota Suomesta nyt puuttuu, Timo Harakka toteaa.
Yhteyshenkilöt
Timo HarakkaKansanedustaja
Puh:050 3869292timo.harakka@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tarja Filatov Rollaattorimarssilla: Teknologia auttaa, mutta ei korvaa ihmistä hoivassa8.5.2026 14:38:51 EEST | Tiedote
Eduskunnan varapuhemies Tarja Filatov (sd.) korosti Hämeenlinnan Rollaattorimarssilla pitämässään puheessa, että teknologia voi helpottaa ikäihmisten arkea, mutta se ei saa korvata ihmisten välistä kohtaamista eikä kasvokkaisia palveluja.
Kvarnström efter branden i Ekenäs: Lagen måste ses över8.5.2026 08:12:44 EEST | Pressmeddelande
Riksdagsledamot Johan Kvarnström (SDP) anser att branden i Ekenäs sim- och bollhall i början av maj visar att kraven på brandlarmsystem behöver granskas. Han har lämnat in ett skriftligt spörsmål om saken och ger ett preliminärt förslag på hur en ny lagparagraf kunde vara formulerad.
Kvarnström Tammisaaren palon jälkeen: lakia on tarkistettava8.5.2026 08:12:44 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Johan Kvarnström (SDP) katsoo, että Tammisaaren uima- ja palloiluhallin toukokuun alun palo osoittaa, että palohälytysjärjestelmiä koskevia vaatimuksia on tarkasteltava uudelleen. Hän on jättänyt asiasta kirjallisen kysymyksen ja esittää alustavan ehdotuksen siitä, miten uusi lakipykälä voitaisiin muotoilla.
Sote-valiokunnan oppositio jätti eriävän mielipiteen poliisilaista – Luottamusta sote-palveluihin ei saa vaarantaa7.5.2026 18:53:54 EEST | Tiedote
SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton edustajat sosiaali- ja terveysvaliokunnassa jättivät tänään eriävän mielipiteen hallituksen esityksestä poliisilain muuttamiseksi. Hallituksen esitys vaarantaa sosiaali- ja terveydenhuollon keskeisen periaatteen eli potilaan ja ammattilaisen välisen luottamuksellisen suhteen. Sote-valiokunnan opposition edustajat katsovat eriävässä mielipiteessään, että poliisin tiedonsaantioikeuden laajentaminen sosiaali- ja terveydenhuollosta on valmisteltu puutteellisesti eikä täytä perusoikeuksien rajoittamiselle asetettuja vaatimuksia.
SDP:n Joona Räsänen: Pääministeri Orpon korjattava eduskunnalle antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä7.5.2026 12:10:14 EEST | Tiedote
Kansanedustaja, SDP:n valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen vaatii pääministeri Petteri Orpoa korjaamaan eduskunnalle toistuvasti antamansa virheelliset tiedot työllisyyskehityksestä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme