Kelan maksamien työttömyystukien saajamäärä nousi ja maksettujen etuuksien määrä laski vuonna 2024
6.3.2025 06:00:00 EET | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Kelan maksamien työttömyystukien saajamäärä nousi 308 400 henkilöön vuonna 2024.
Vuonna 2024 tuli voimaan useita työttömyysturvan muutoksia ja leikkauksia. Työttömyysturvan omavastuuaika piteni, suojaosa ja lapsikorotukset poistuivat ja työssäoloehto piteni. Työttömyysturvaan ei myöskään tehdä indeksitarkistusta vuosina 2024–2027.
Sekä työmarkkinatuen että peruspäivärahan saajamäärät kääntyivät vuonna 2024 nousuun ensimmäistä kertaa sitten ensimmäisen koronavuoden 2020.
Vaikka työmarkkinatuen saajamäärä vuonna 2024 nousi 241 449 henkilöön, mikä oli kolme prosenttia enemmän kuin edellisvuonna, maksettujen etuuksien määrä laski. Vuonna 2024 Kela maksoi työmarkkinatukea 3,7 prosenttia vähemmän kuin vuonna 2023, kun muutosta tarkastellaan inflaation vaikutus huomioiden.

Keskimääräinen päiväkohtainen työmarkkinatuki pieneni vuoden aikana: tammikuussa 2024 summa oli 39,65 euroa, tammikuussa 2025 taas 36,34 euroa.
– Työttömyysturvan leikkaukset näkyvät luvuissa, sanoo Kelan erikoistutkija Laura Peutere.
Peruspäivärahan saajamäärä nousi vuonna 2024 noin 8,2 prosenttia ja maksettujen peruspäivärahojen määrä 4,5 prosenttia edellisvuoteen verrattuna.
– Peruspäivärahan saajien määrä on kasvanut suhteessa enemmän kuin työmarkkinatuen saajien määrä. Peruspäivärahan saajia oli viime vuoden aikana enemmän alkuvuodesta, jolloin esimerkiksi työttömyysturvan lapsikorotuksia ei vielä oltu poistettu, Peutere kommentoi lukuja.
Eniten Kelan työttömyysturvan saajia oli vuonna 2024 Helsingissä, Pirkanmaan hyvinvointialueella ja Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueella, vähiten Ahvenanmaalla.

Yhteensä Kela maksoi työttömyysturvaa 1,91 miljardia euroa vuonna 2024. Edellisenä vuonna summa oli 1,96 miljardia euroa inflaation vaikutus huomioiden.
Leikkausten vaikutus vahvistuu tänä vuonna
Vuonna 2025 työttömyysturvaa leikataan edelleen: muun muassa työllistymistä edistävän palvelun ajalta ei voi enää saada korotettua työttömyystukea ja osittaisen työmarkkinatuen vähimmäismäärä pienenee.
Laura Peutere arvelee, että kuluvan vuoden aikana leikkausten vaikutukset tulevat näkyviin selvemmin kuin edellisvuonna.
– Syyskuusta 2024 alkaen työssäoloehto piteni kuudesta kuukaudesta 12 kuukauteen. Tästä johtuen työmarkkinatuen saajia voi tulla aiempaa enemmän, kun ansiosidonnaiselle päivärahalle on vaikeampi päästä. Toisaalta etuuksien määrä henkilöä kohden voi silti olla jatkossa pienempi, hän arvioi.
Peruspäivärahaa maksetaan 18–64-vuotiaille työttömille, jotka eivät ole kassan jäseniä, mutta täyttävät työssäoloehdon. Peruspäivärahaa maksetaan enintään 400 päivää. Työmarkkinatukea voi saada, jos työssäoloehto ei täyty tai jos ansio- tai peruspäivärahan enimmäisaika on täyttynyt.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Laura PeutereerikoistutkijaKela
Puh:050 464 0327laura.peutere@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA14.7.2026 12:52:40 EEST | Pressmeddelande
Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.
Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat ovat Kelassa tavallista pidempiä14.7.2026 12:52:40 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.
Studielån för det kommande läsåret kan lyftas redan i augusti2.7.2026 08:53:46 EEST | Pressmeddelande
Studerande kan lyfta studielån för den kommande höstterminen från början av augusti. Studielånet inverkar också på den studerandes möjligheter att få utkomststöd.
Tulevan lukuvuoden opintolainaa voi nostaa jo elokuussa2.7.2026 08:53:46 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Opiskelijat voivat nostaa tulevan syyslukukauden opintolainaa elokuun alusta alkaen. Opintolaina vaikuttaa myös opiskelijan mahdollisuuteen saada toimeentulotukea.
Student loan funds for the coming academic year can be taken out already in August2.7.2026 08:53:46 EEST | Press release
Students can take out student loan funds for the coming autumn term starting from the beginning of August. The student loan also affects the student’s eligibility for social assistance.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme