Nuorten Uskalla Yrittää 2025 -kilpailu: Uudenmaalta finaaliin kaksitoista harjoitusyritystä
Nuorten yrittäjyys ja talous NYTin järjestämässä Uskalla Yrittää -aluekilpailussa 5. maaliskuuta palkittiin Uudenmaan kiinnostavimpia nuorten harjoitusyrityksiä (NYT-yrityksiä). Espoossa järjestettyyn tapahtumaan osallistui yli 320 nuorta alueen eri oppilaitoksista. Liike-elämän asiantuntijoista koostuva tuomaristo valitsi kilpailijoiden joukosta 12 yritystä. Tapahtumassa jaettiin myös alueellinen Vuoden yrittäjyyskasvatusopettajan tunnustus, jonka sai Kirsi Vuonnala Mercuria kauppaoppilaitoksesta.

Espoon Kauppakeskus Sellossa tuotteitaan ja palveluitaan esittelivät yläkoulun ja toisen asteen opiskelijat. Paikalla oli 128 yritystiimiä. Uudenmaan kisasta kansalliseen finaaliin selvitti tiensä 12 yritystä.
Espoossa palkittiin ajankohtaisia ja innovatiivisia yritysideoita
Paras NYT-yritys perusaste: Puiset NYT
Riihenmäen koulu, Mäntsälä
Yritys myy ja valmistaa käsintehtyjä puusormuksia. Materiaaleina ovat jäte- ja hukkapuu.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on ekologinen tuote, jonka valmistuksessa käytetään kierrätysmateriaalia. Kate on kohdillaan, ja tuote on kaikessa yksinkertaisuudessaan hieno. Tuotteiden esillepano, ja yrityksen tiimihenki vakuuttivat tuomariston.
Paras NYT-yritys – toinen aste: Haltija NYT
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo
Haltija on suomalaisista marjoista ja raaka-aineista valmistettu energiasmoothie, joka sisältää lukuisia vitamiineja ja ei lisättyä sokeria. Tuotteen avulla voi saada lukuisia terveellisiä vitamiineja kofeiinin tarjoaman energian yhteydessä.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on hieno brändi ja uusi, uniikki tuote, jollaista ei ole ollut aiemmin markkinoilla. Tiimin yhteishenki on hyvä, ja yrityksellä on kate kohdillaan ja hyvät talousluvut.
Paras liikeidea – perusaste: hel-kicks UF
Grundskolan Norsen, Helsinki
Yritys ostaa uusia ja käytettyjä kenkiä. Käytetyt pestään. Sen jälkeen ne myydään asiakkaille.
Palkintoperusteet: Yritys on löytänyt kohderyhmän ja tunnistanut selkeästi, mitkä brändit myyvät. Yritys on saanut myös katteensa kohdilleen. Tuomaristoon teki vaikutuksen, että yritys tarkistaa aina myytävän tuotteen autenttisuuden.
Paras liikeidea – toinen aste: W Pair Up NYT
Etu-Töölön lukio, Helsinki
Yritys toteuttaa lukiolaisille alustan, jonka avulla löytää itselle sopivan tanssiparin ja Wanhojen tansseihin liittyviä palveluita, kuten kampaamoja, pukuvuokraamoja sekä pukukauppoja.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on selkeä kohderyhmä ja uusi palvelu, jollaista ei ole ollut aiemmin markkinoilla. Yrityksessä on mietitty fiksusti, millaisin eri tavoin toiminnalla on mahdollista saada rahaa.
Paras tuote – perusaste: Keximus maximus UF
Grundskolan Norsen, Helsinki
Yritys valmistaa eri makuisia keksejä.
Palkintoperusteet: Yrityksellä on hyvin suunniteltuja tuotteita, joissa on hyvät maut. Keksien lisäksi yrityksellä on myös laatikko kekseille. Tuotekokonaisuus on huoliteltu, ja eri sesonkeja on ajateltu. Tuomaristoon teki vaikutuksen myös jatkosuunnitelmat gluteenittomaan ja vegaaniseen suuntaan.
Paras tuote – toinen aste: Alegría NYT
Etelä-Tapiolan lukio, Espoo
Yritys amarantista valmistettuja välipalatuotteita. Valikoimaan kuuluu patukoita ja paloja.
Palkintoperustelut: Yrityksellä on täysin uusi tuote, jonka taustalla on tehty paljon markkinatutkimusta. Yrityksellä on selkeä kohderyhmä ja tuote, joka on paitsi mietitty, myös hyvänmakuinen.
Paras palvelu – toinen aste: SaariCycles NYT,
Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki
SaariCycles tekee edullisia pyörähuoltoja ja renkaiden vaihtoja asiakkaiden luona Lauttasaaren alueella.
Palkintoperustelut, palkinnon jakoi GLO Hotel Sello: Yrityksellä on mietitty palvelu, joka tuodaan asiakkaan luo. Palvelussa näkyy myös ekologisuus. Tuomaristoon teki vaikutuksen tapa, jolla koko tiimi on aktiivisesti mukana.
Paras palvelu – toinen aste: Paint it NYT
Alppilan lukio, Helsinki
Paint It tarjoaa edullisemman ja asiakaskokemukseen perustuvan palvelun nyt trendiksi noussen pulverimaalauksen parissa. Paint It maalaa muun muassa vanteita sekä autojen- että moottoripyörien osia.
Palkintoperustelut, palkinnon jakoi GLO Hotel Sello: Yrityksen palveluprosessi on pitkälle viety. Tuomaristoon teki vaikutuksen myös aktiivinen viestintä asiakkaiden suuntaan.
Paras messupiste – perusaste: Taitosaippua UF
Helsinge skola, Vantaa
Yritys valmistaa käsin erilaisia saippuoita, jotka ovat värikkäitä, tuoksuvia ja ainutlaatuisen muotoisia. Jokainen saippua on tehty rakkaudella.
Palkintoperustelut: Yrityksen messupiste on selkeälinjainen ja esteettinen. Tuomaristo antoi kiitosta myös messupisteen yhteensopivuudesta tuotteen kanssa.
Paras messupiste – toinen aste: Muru NYT
Etu-Töölön lukio, Helsinki
Muru valmistaa herkullisia, uniikkeja, itsetehtyjä keksejä laadukkaista raaka-aineista, rakkaudella.
Palkintoperustelut: Yrityksellä on selkeä, vahva brändi-ilme ja hyvä tarina. Tuomaristo kiitti messupisteen leipomomaista tunnelmaa ja tuotteiden selkeää esille panoa. Hinnasto oli näkyvillä, ja pieneen tilaan oli saatu mahtumaan paljon.
Paras vastuullinen yritys: BioAnglers NYT
Etu Töölön lukio, Helsinki
Ympäristöystävälliset biohajoavat pehmeät syötit.
Palkintoperusteet, palkinnon jakoi Kauppakeskus Sello: Yrityksellä on aidosti vastuulliset tuotteet, jotka ovat biohajoavia. Tuomaristo antoi yritykselle kiitosta myös kasvuhakuisuudesta.
Paras myyntipuhe: Kiiltokundit UF
Kyrkslätts gymnasium, Kirkkonummi
Yritys tarjoaa autopesua asiakkaan pihalla. Autot puhdistetaan paikan päällä, mikä tekee palvelusta kätevän ja aikaa säästävän asiakkaalle.
Palkintoperustelut: Myyntipuhe oli hyvin rakennettu selkeän aloituksen ja lopetuksen ympärille. Esiintyjä todella osasi asiansa ja vakuutti tuomariston ja sai kiinnostumaan palvelusta. Esitys oli kutsuva, selkeä ja johdonmukainen. Täyskymppi myyntipuhe!
Aluetapahtumassa nuoria useista oppilaitoksista
Aluetapahtumaan ja -kilpailuun osallistui nuoria seuraavista Uudenmaan oppilaitoksista:
- Alppilan lukio, Helsinki
- Business College, Helsinki
- Etelä-Tapiolan Lukio, Espoo
- Etu-Töölön lukio, Helsinki
- Grundskolan Norsen, Helsinki
- Helsinge skola, Vantaa
- Helsingin kielilukio, Helsinki
- Hoplaxskolan, Helsinki
- Hyrylän yläaste, Tuusula
- Kauniaisten lukio, Kauniainen
- Keuda, Kerava
- Konepajan lukio, Helsinki
- Kyrkslätts gymnasium, Kirkkonummi
- Lagstads skola, Espoo
- Lauttasaaren yhteiskoulu, Helsinki
- Lyceiparkens skola, Porvoo
- Mattlidens gymnasium, Espoo
- Mercuria, Helsinki
- Omnia, Espoo
- Ressun lukio, Helsinki
- Riihenmäen koulu, Mäntsälä
- Stadin ammattiopisto, Helsinki
- Tikkurilan lukio, Vantaa
- Vihdin lukio, Vihti
- Winellska Skolan, Kirkkonummi
Aluetapahtumaan osallistuneisiin NYT-yrityksiin voi tutustua tarkemmin tapahtuman verkkosivulla.
Tapahtumassa palkittiin Uudenmaan Vuoden yrittäjyyskasvatusopettaja
Tänä vuonna jokaisessa Uskalla Yrittää -aluetapahtumassa palkitaan myös yrittäjyyskasvatusopettajia. Espoon tapahtumassa tunnustuksen ansioituneesta työstä yrittäjyyskasvatuksen parissa sai opettaja Kirsi Vuonnala Mercuria kauppaoppilaitoksesta.
Vuonnala toteaa Vuosi yrittäjänä -ohjelman kasvattavan oppilaiden rohkeutta toimia ja vahvistavan luottamusta omaan osaamiseen.
“Tiimityötyötaidot ja muut tulevaisuustaidot kehittyvät vuoden aikana huimasti. Vuosi yrittäjänä-ohjelma tarjoaa turvallisen tavan kokeilla yrittäjyyttä, tehdä myös niitä mokia, oppia niistä sekä loistavan tavan tienata oman NYT-yrityksen toiminnalla”, Vuonnala kuvailee. Hän myös kannustaa kokeilemaan yrittäjyysohjelmaa:
“NYTin porukalta sekä Vuosi yrittäjänä-opeilta voi aina kysyä apua, joten rohkeasti kaikki vähänkin kiinnostuneet mukaan toimintaan. Yrittäjyyskasvatusta tehdään yhdessä yli organisaatiorajojen. Uskalletaan siis yrittää!”
Nuorten kilpailun valinnat ratkaisi liike-elämän ammattilaisista koostuva tuomaristo
Uudenmaan aluekilpailussa tuomaristoon kuuluivat:
- Petri Ahvenainen, asiakkuuspäällikkö / OP Uusimaa
- Ralf Asplund, yrittäjä, eläkeläinen, Helsingestiftelsen sr
- Kristofer Clement, Yrittäjä, Oppimo Osaamiskeskus
- Tom Gammals, CCO, The Shortcut
- Sari Hakala, toimitusjohtaja, NeonAudit Oy
- Matias Holmqvist, yritysneuvoja / Espoon kaupunki, Business Espoo
- Katri Johansson, Psykologisen turvallisuuden ja johtajuuden valmentaja, Team&Dive Oy
- Henna Kaski, National Coordinator, NYT-alumnit
- Kati Liikanen, kehittämispäällikkö, Uudenmaan yrittäjät
- Sebastian Lindberg, asiamies, Louise ja Göran Ehrnroothin Säätiö
- Aicha Manai, Chief Executive Officer, Startup Refugees
- Reino Meriläinen, johtaja, Helsingin seudun kauppakamari, Vantaan toimisto
- Tiina Myrsky, Yritystoiminnan koordinaattori,
Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda - Joni Nissilä, projektisuunnittelija, Nuorten yrittäjyyspalvelut, Helsingin kaupunki
- Carita Orlando, toimitusjohtaja, Suomen Naisyrittäjät
- Riikka Pakarinen, toimitusjohtaja, Suomen Startup -yhteisö
- Mika Perttunen, elinkeinopäällikkö / Business Vantaa
- Tomi Puikkonen, yrittäjä, Happy Boomers Oy
- Heidi Simppala, koordinaattori, talous ja yrittäjyys / taide ja muotoilu, Aalto-yliopisto Junior
- Erik Stenberg, Konsultti, Alumni Global
- Jani Torppa, Co-founder, COO / Geelab Oy
- Riikka Tuomainen, kauppakeskuspäällikkö, Kauppakeskus Sello
- Petri Uronen, hotellinjohtaja, Glo Hotel Sello
- Stiina Weckström, yrittäjä ja varapuheenjohtaja, Tuusulan yrittäjät ry
Kevään Uskalla Yrittää -finaalista kohti Euroopan mestaruuskisoja
Uskalla Yrittää -kilpailun finaali järjestetään 23.–24.4.2025 Helsingissä. Finaalissa palkitaan valitaan vuoden parhaat NYT-yritykset. Suomen parhaaksi valittavan NYT-yrityksen matka jatkuu kohti kesän Gen-E-tapahtumaa, Euroopan suurinta nuorten yrittäjyyskilpailua Ateenassa.
Taustatietoa: Vuosi yrittäjänä -opinnot vahvistavat nuorten yrittäjyys-, työelämä- ja taloustaitoja
Uskalla Yrittää -tapahtumien valokeilassa ovat NYTin Vuosi yrittäjänä -ohjelmassa mukana olevat nuoret. Oppijat perustavat vuoden aikana oikealla rahalla toimivan NYT-yrityksen ja keräävät arvokasta käytännön kokemusta yrittäjyydestä sekä taloustaidoista.
Vuonna 2025 aluetapahtumiin osallistuu yli 500 yritystä ja yli 1 000 yläkoululaista ja toisen asteen opiskelijaa. Vuonna 2024 yli NYTin yrittäjyysohjelmaan osallistui 6 600 opiskelijaa ympäri Suomen.
Ruotsissa toteutetun laajan tutkimuksen mukaan Vuosi yrittäjänä -ohjelma vahvisti selvästi oppilaiden yrittäjyystaitoja. Erityisesti taitojensa kehittymistä kokivat nuoret, joiden vanhemmat eivät ole korkeakoulutettuja sekä tytöt. Vuosi yrittäjänä perustuu toiminnallisiin oppimismenetelmiin eli perustamalla harjoitusyrityksen nuoret oppivat vastuunottamista, ideointia, ongelmanratkaisua, talous- ja vuorovaikutustaitoja.
Lisätietoja:
Maija Silvo
Asiantuntija, yrittäjyyskasvatus ja koulutuspalvelut
040 7233 835
maija.silvo@nuortennyt.fi
Haastattelupyynnöt ja valokuvat:
Kaisa Huikuri
Viestintäjohtaja
045 773 49347
kaisa.huikuri@nuortennyt.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Nuorten yrittäjyys ja talous NYT on voittoa tavoittelematon järjestö, jonka tavoitteena on edistää lasten ja nuorten työelämä-, talous-, ja yrittäjyystaitoja. Tarjoamme erilaisia oppimiskokonaisuuksia ja -ympäristöjä esikoulusta 2.asteelle. Yrityskyliä meillä on yhteensä 14 paikkakunnalla. Opettajille ja opinto-ohjaajille järjestämme koulutuksia. Olemme myös osa kansainvälistä Junior Achievement -verkostoa, jolla on toimintaa yli 100 maassa. Nuorten NYT -järjestömme perustettiin kesäkuussa 2023, kun Nuori Yrittäjyys ry ja Talous ja nuoret TAT yhdistivät toimintansa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Nuorten yrittäjyys ja talous NYT
Jättesuccé för Finland i ungas företagsamhetstävling i Aten – tre pallplaceringar till de finländska teamen4.7.2025 16:53:47 EEST | Pressmeddelande
Finland representerade framgångsrikt i den internationella Gen-E-tävlingen. BioAnglers NYT, ett företag grundat av två gymnasiestuderande, vann FedEx Access Award och placerade sig på tredje plats i sin innovationskategori. TarjousMatch NYT utsågs till näst bästa företaget på högskolenivå. Finland tog därmed hem fler pallplaceringar än något annat land i tävlingen. Under evenemanget delades också utmärkelsen ut till Europas bästa skolor inom entreprenörskapsutbildning – bland dessa fanns Tampereen seudun ammattiopisto Tredu.
Suomelle jättimenestys nuorten yrittäjyyskilpailussa Ateenassa, edustajatiimit nappasivat kolme palkintosijaa4.7.2025 16:53:47 EEST | Tiedote
Suomi edusti voitokkaasti kansainvälisessä Gen-E-kilpailussa. Kahden lukiolaisnuoren BioAnglers NYT voitti Fedex Access Award -palkinnon ja oli omassa innovaatiosarjassaan kolmas. TarjousMatch NYT palkittiin puolestaan toiseksi parhaana korkeakoulutason yrityksenä. Suomi saavutti kilpailussa näin ollen enemmän palkintosijoja kuin yksikään toinen maa. Tapahtumassa jaettiin myös tunnustukset Euroopan parhaille yrittäjyyskasvatuksen kouluille, joiden joukossa oli Tampereen seudun ammattiopisto Tredu.
Unga är mer optimistiska än tidigare när det gäller arbetslivet – betydelsen av lycka och fred betonas också i förväntningarna på framtiden21.5.2025 01:00:00 EEST | Tiedote
Får publiceras 21.5.2025 klo 01.00: Det har skett en positiv förändring i ungas tankar om arbetslivet. NYT Ungas framtidsrapport 2025 visar att ungas tro på deras egen förmåga och deras hopp om ett bättre arbetsliv har blivit starkare sedan i fjol. I fråga om framtidsförhoppningarna ser många unga fred, vänner och lycka som viktiga grundpelare i sina liv.
Nuoret suhtautuvat työelämään aiempaa toiveikkaammin – tulevaisuuden odotuksissa korostuvat myös onnellisuuden ja rauhan merkitys21.5.2025 01:00:00 EEST | Tiedote
Julkaisuvapaa 21.5.2025 klo 01:00: Nuorten ajatukset työelämästä ovat kokeneet myönteisen suunnanmuutoksen. NYT Nuorten tulevaisuusraportti 2025 osoittaa, että nuorten usko omiin kykyihin ja toive paremmasta työelämästä on vahvistunut viime vuodesta. Tulevaisuuden toiveissa moni kokee rauhan, ystävät ja onnellisuuden elämän tärkeiksi peruspilareiksi.
Kyselytutkimuksen julkaisu: Mitä nuoret odottavat työelämältä?5.5.2025 09:42:55 EEST | Kutsu
Millaisia asioita tulevaisuuden osaajat todella arvostavat? Mitkä alat ovat nuorista houkuttelevia? Mikä nuoria stressaa?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme