Lentomatkustajien määrä kasvoi vuonna 2024 – Lapin lentokentillä vilkasta
Suomen lentokenttien matkustajamäärä kasvoi viime vuonna. Lentomatkustajia oli kaikkiaan 19,8 miljoonaa, mikä oli 7 % enemmän kuin vuonna 2023.
Kotimaanlennoilla matkustajia oli noin 3,8 miljoonaa ja kansainvälisillä lennoilla 16 miljoonaa, selviää Tilastokeskuksen ilmaliikenne-tilaston tiedoista.
”Molemmissa matkustajamäärät kasvoivat edellisvuodesta. Kansainvälisillä lennoilla kasvua oli 8 % ja kotimaanlennoilla 4 %”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Kiia Lempinen sanoo.
Lentoliikenteen matkustajamäärät ovat kuitenkin yhä kaukana koronapandemiaa edeltäneestä tasosta. Vuonna 2019 Suomen lentoasemien kautta kulki yli 26 miljoonaa matkustajaa. Vuoden 2024 matkustajamäärä oli siis edelleen neljänneksen tätä pienempi.
”Matkustajien määrä on jo lähes nelinkertaistunut vuonna 2021 nähtyyn aallonpohjaan verrattuna, mutta esimerkiksi Helsinki-Vantaalla, joka on selvästi Suomen suurin lentoasema, matkustajia oli viime vuonna yhä 5,6 miljoonaa vähemmän kuin vuonna 2019”, Lempinen sanoo.
Toisaalta monilla maakuntakentillä koronakriisiä edeltävät matkustajamäärät on jo ylitetty.
”Esimerkiksi Rovaniemellä matkustajien määrä nousi viime vuonna jo lähes miljoonaluokkaan. Vuoteen 2019 verrattuna matkustajia oli 43 % enemmän.”
Rovaniemen lentoaseman kautta kulkeneista vajaa puolet matkusti kansainvälisillä lennoilla.
Lapin lentoasemista myös Kittilä, Ivalo ja Enontekiö kasvattivat matkustajamääriään sekä edellisvuoteen että pandemiaa edeltäneeseen tasoon verrattuna.
”Enontekiöllä kaikki matkustajat tulivat kansainvälisistä lennoista. Kittilässä vastaava osuus oli yli puolet ja Ivalossa vajaa kolmannes. Kittilässä ja Enontekiöllä erityisesti tilauslennoilla oli keskeinen rooli”, Lempinen toteaa.
Enontekiön liikenteestä kolme neljännestä joulukuussa
Lapin kentillä joulusesongin merkitys on selvästi suurempi kuin muualla maassa.
”Rovaniemellä, Ivalossa ja Kittilässä miltei kolmannes ja Enontekiöllä yli 70 % koko vuoden matkustajamäärästä tilastoitiin joulukuussa.”
Muista vilkkaista lentoasemista myös Oulu ja Turku lisäsivät matkustajamääriään edellisvuodesta. Oulussa kasvua oli noin 5 % ja Turussa 9 %.
”Molemmilla lentoasemilla matkustajia oli kuitenkin yhä selvästi vähemmän kuin vuonna 2019”, Lempinen kertoo.
Oulu, joka oli pitkään Suomen toiseksi vilkkain lentoasema, on jäänyt nyt kahtena vuotena peräkkäin matkustajamäärissä Rovaniemen taakse.
Siinä missä Rovaniemen lentoaseman matkustajamäärä on kasvanut yli 40 % pandemiaa edeltäneestä tasosta, Oulussa on nähty samansuuruinen lasku. Viime vuonna Oulun lentoaseman kautta kulki noin 583 000 matkustajaa. Vuonna 2019 matkustajia oli vielä yli miljoona.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kiia LempinenYliaktuaari
Puh:029 551 3462kiia.lempinen@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Lopettaneiden yritysten määrä kasvoi edelleen voimakkaasti tammi-maaliskuussa3.7.2025 08:01:40 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 ensimmäisellä neljänneksellä toimintansa aloitti lähes 11 000 yritystä. Samaan aikaan toimintansa lopetti runsaat 21 000 yritystä, kun vuoden 2024 tammi-maaliskuussa lopettaneita yrityksiä oli noin 12 700.
Kuluttajien luottamus edelleen matalalla kesäkuussa27.6.2025 08:01:10 EEST | Tiedote
Kuluttajien arvio oman taloutensa nykytilasta parani kesäkuussa hieman toukokuuhun verrattuna, mutta oli edelleen hyvin heikko. Myös näkemys Suomen talouskehityksestä pysyi vaisuna. Kuluttajien luottamusindikaattorin saldoluku oli kesäkuussa -8,6, kun toukokuussa se oli -8,4.
Oppimisen tukea saaneiden peruskoululaisten osuus kasvoi edelleen vuonna 202426.6.2025 08:01:54 EEST | Tiedote
Yhä useampi peruskoulun oppilas sai viime vuonna tukea oppimiseensa. Tehostettua tukea sai 16 % peruskoulun oppilaista. Erityistä tukea sai puolestaan joka kymmenes oppilas.
Suomessa alkoholi Euroopan kolmanneksi kalleinta19.6.2025 13:01:45 EEST | Tiedote
Suomi oli vuonna 2024 Euroopan kolmanneksi kallein maa ostaa alkoholia. Kalliimpaa alkoholi oli vain Islannissa ja Norjassa. Myös ruuan ja alkoholittomien juomien osalta Suomi oli EU:n keskiarvoa kalliimpi.
Suomalaisten velat pienenivät vuonna 202417.6.2025 08:03:03 EEST | Tiedote
Velallisten asuntokuntien keskimääräinen velkasumma oli 94 400 euroa, mikä oli noin tuhat euroa vähemmän kuin vuonna 2023.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme