Vihreiden Tiina Elo: Hallitus yrittää romuttaa kiireellä suden suojelun
Elo vaatii maa- ja metsätalousministeriötä laittamaan jäitä hattuun metsästyslain muutoksessa.

Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo on huolissaan lausunnoille annetusta esityksestä metsästyslain muuttamiseksi, joka pyrkii mahdollistamaan suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen Suomessa.
– Hallitus pyrkii muutoksella mahdollistamaan poikkeuslupien antamisen suurpetojen metsästykseen ensisijaisesti taloudellisin ja sosiaalisin perustein välittämättä siitä, onko kanta riittävän elinvoimainen, Elo toteaa.
Lakimuutos uhkaa erityisesti susikannan kasvamista suotuisalle suojelun tasolle. Suojelun taso on suotuisa, kun laji pystyy pitkällä aikavälillä säilymään elinvoimaisena luontaisissa elinympäristöissään. EU:n luontodirektiivin mukaan susikannan kasvamista suotuisan suojelun tasolle ei saa vaarantaa.
– Suomessa erittäin uhanalaisen suden kohdalla on varmistettava, että kanta voi kasvaa suotuisalle tasolle. Ennen suotuisan suojelutason saavuttamista kannanhoidollista metsästystä ei saa EU:n luontodirektiivin mukaan aloittaa. Ihmiselle haittaa aiheuttavien susien metsästykseen saa jo nyt poikkeuslupia, ja näiden lupien saamista on sujuvoitettu, Elo huomauttaa.
Tällä hetkellä Suomessa on susia arviolta vain noin 300 yksilöä. Luonnontieteellisen pohjatyön perusteella voidaan arvioida, että elinvoimainen susikanta Suomessa olisi pienimmillään noin 500 sutta. Hallituksen kaavailema metsästyslain muutos mahdollistaisi sen, että maa- ja metsätalousministeriö voisi poliittisesti määrittää toivotun susikannan koon, eikä suotuisaa suojelun tasoa määritettäisi tieteeseen pohjautuen.
– On vastuutonta, että kun Luonnonvarakeskuksen tuottaman tieteellisen työn tulos ei miellytä, yritetään seuraavaksi määrittää susikannan koko poliittisesti. Tämä on täysin tieteeseen pohjaavan päätöksenteon ja EU:n luontodirektiivin vastaista, painottaa Elo.
Aiemmat kokeilut suden kannanhoidollisen metsästyksen osalta ovat johtaneet susikantojen romahtamiseen.
Maa- ja metsätalousministeriö lähetti 19.2.2025 lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen metsästyslain muuttamiseksi. Lausuntoja kerätään 12.3.2025 asti. Lausuntopyynnössään ministeriö kertoo, että lyhyt lausuntoaika johtuu tarpeesta saada laki voimaan viimeistään toukokuussa. Metsästyslain muutos on hallituksen lainsäädäntösuunnitelmassa ajoitettu saapumaan eduskunnan käsittelyyn 17.3.2025 alkavalla viikolla.
– Hallitus kiirehtii lakimuutoksen voimaan saamista vauhdilla, joka ei mahdollista lausuntopalautteen asianmukaista huomoimista. Herää kysymys, onko lausuntokierros vain muodollisuus, ja EU-lain vastainen esitys aiotaan runnoa läpi pikavauhtia, Elo kysyy.
Vihreiden kansanedustaja jätti tänään 6.3.2025 metsästyslain muuttamisesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.
Yhteyshenkilöt
Tiina EloVihreiden kansanedustaja
Puh:045 261 7447tiina.elo@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Hyrkkö vaatii pääministeri Orpolta vastausta: Onko Suomi ministeri Multalan vai ministeri Ranteen linjalla?3.7.2025 15:39:52 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö ihmettelee hallituksen epäselvää linjaa suhteessa EU:n 90% päästövähennystavoitteeseen. Hyrkön mukaan on kestämätöntä, että Suomen linjaa joudutaan toistuvasti ihmettelemään maailmalla.
Ex-ympäristöministeri Mikkonen: Hallituksen uusi ilmastosuunnitelma on todellinen rimanalitus2.7.2025 20:56:09 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja, entinen ilmasto- ja ympäristöministeri, Krista Mikkonen arvostelee kovin sanoin hallituksen lausuntokierrokselle lähettämää Keskipitkän aikavälin ilmastosuunnitelmaa (KAISU). Hänen mukaansa hallituksen ilmastopolitiikka nojaa täysin edeltäjiensä tekemään työhön ja EU-tason sääntelyyn.
Vihreiden Tynkkynen: Vahva EU:n 2040-päästötavoite on Suomen, Euroopan ja maailman etu2.7.2025 14:18:40 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen kannustaa hallitusta ajamaan voimakkaasti eteenpäin EU-komission tuoretta esitystä vuoden 2040 päästötavoitteeksi. Hän kuitenkin varoittaa riskeistä, joita sisältyy ajatukseen kattaa osa velvoitteesta ostamalla päästöoikeuksia ulkomailta.
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme