Vihreät - De Gröna

Vihreiden Tiina Elo: Hallitus yrittää romuttaa kiireellä suden suojelun

Jaa

Elo vaatii maa- ja metsätalousministeriötä laittamaan jäitä hattuun metsästyslain muutoksessa.

Vihreiden kansanedustaja ja maa- ja metsätalousvaliokunnan jäsen Tiina Elo on huolissaan lausunnoille annetusta esityksestä metsästyslain muuttamiseksi, joka pyrkii mahdollistamaan suurpetojen kannanhoidollisen metsästyksen Suomessa. 

– Hallitus pyrkii muutoksella mahdollistamaan poikkeuslupien antamisen suurpetojen metsästykseen ensisijaisesti taloudellisin ja sosiaalisin perustein välittämättä siitä, onko kanta riittävän elinvoimainen, Elo toteaa. 

Lakimuutos uhkaa erityisesti susikannan kasvamista suotuisalle suojelun tasolle. Suojelun taso on suotuisa, kun laji pystyy pitkällä aikavälillä säilymään elinvoimaisena luontaisissa elinympäristöissään. EU:n luontodirektiivin mukaan susikannan kasvamista suotuisan suojelun tasolle ei saa vaarantaa.

– Suomessa erittäin uhanalaisen suden kohdalla on varmistettava, että kanta voi kasvaa suotuisalle tasolle. Ennen suotuisan suojelutason saavuttamista kannanhoidollista metsästystä ei saa EU:n luontodirektiivin mukaan aloittaa. Ihmiselle haittaa aiheuttavien susien metsästykseen saa jo nyt poikkeuslupia, ja näiden lupien saamista on sujuvoitettu, Elo huomauttaa. 

Tällä hetkellä Suomessa on susia arviolta vain noin 300 yksilöä. Luonnontieteellisen pohjatyön perusteella voidaan arvioida, että elinvoimainen susikanta Suomessa olisi pienimmillään noin 500 sutta. Hallituksen kaavailema metsästyslain muutos mahdollistaisi sen, että maa- ja metsätalousministeriö voisi poliittisesti määrittää toivotun susikannan koon, eikä suotuisaa suojelun tasoa määritettäisi tieteeseen pohjautuen. 

– On vastuutonta, että kun Luonnonvarakeskuksen tuottaman tieteellisen työn tulos ei miellytä, yritetään seuraavaksi määrittää susikannan koko poliittisesti. Tämä on täysin tieteeseen pohjaavan päätöksenteon ja EU:n luontodirektiivin vastaista, painottaa Elo. 
Aiemmat kokeilut suden kannanhoidollisen metsästyksen osalta ovat johtaneet susikantojen romahtamiseen.

Maa- ja metsätalousministeriö lähetti 19.2.2025 lausuntokierrokselle hallituksen esitysluonnoksen metsästyslain muuttamiseksi. Lausuntoja kerätään 12.3.2025 asti. Lausuntopyynnössään ministeriö kertoo, että lyhyt lausuntoaika johtuu tarpeesta saada laki voimaan viimeistään toukokuussa. Metsästyslain muutos on hallituksen lainsäädäntösuunnitelmassa ajoitettu saapumaan eduskunnan käsittelyyn 17.3.2025 alkavalla viikolla. 

– Hallitus kiirehtii lakimuutoksen voimaan saamista vauhdilla, joka ei mahdollista lausuntopalautteen asianmukaista huomoimista. Herää kysymys, onko lausuntokierros vain muodollisuus, ja EU-lain vastainen esitys aiotaan runnoa läpi pikavauhtia, Elo kysyy. 
Vihreiden kansanedustaja jätti tänään 6.3.2025 metsästyslain muuttamisesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

Yhteyshenkilöt

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna

Sofia Virta kritisoi Orpoa: Kertoo hallituksen arvovalinnoista, että hoitajien palkankorotukset ovat haastavia samalla kun rahaa riittää veronkevennyksiin7.5.2025 14:03:36 EEST | Tiedote

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi pääministerin lausuntoja siitä, että julkisen puolen palkankorotukset ovat kova lisähaaste julkiselle taloudelle. Virran mukaan on suorastaan irvokasta pääministeriltä kommentoida näin tilanteessa, jossa hallitus on juuri löytänyt rahaa veronkevennyksiin talouden tasapainon kustannuksella.

Saara Hyrkkö vihreiden ryhmäpuheessa: Pääministeri Orpo hyppäsi velkalaivan kapteenin paikalta risteilyisännäksi ykkösluokan matkustajille7.5.2025 13:59:17 EEST | Tiedote

Vihreiden eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö nosti puheessaan esille miten suuria riskejä pääministeri Orpon hallitus ottaa julkisen talouden suunnitelmassaan, miten vaihtoehdottomuudesta puhuminen on kansalaisten sumuttamista ja miten suomalaiset olisivat kyllä valmiita talouden tasapainottamisen talkoisiin, kunhan se tehtäisiin oikeudenmukaisesti. Hyrkkö piti vihreän eduskuntaryhmän ryhmäpuheenvuoron hallituksen julkisen talouden suunnitelmaa koskevassa täysistunnossa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye