Pasi Raassina siirtyy Bauer Media Outdoor Finlandille johtamaan Future of Media -hanketta ja ohjelmallisen ostamisen kehittämistä
Pitkän ja ansiokkaan uran median ja digitaalisen liiketoiminnan kehittämisen parissa tehnyt IAB Finlandin toiminnanjohtaja Pasi Raassina siirtyy Bauer Media Outdoor Finlandille, Head of Future Media -rooliin. Pasi vastaa digitaalisen ulkomainonnan kehityksestä ja kasvusta erityisesti digitaalisen mainonnan ostajien näkökulmasta.

Future of Media -kokonaisuuden tavoitteena on hakea vahvaa kasvua ulkomainonnalle integroimalla digitaalinen ulkomainonta osaksi digitaalista mainontaa, lisätä sen tunnettuutta digitaalisena kanavana sekä madaltaa kynnystä ohjelmalliseen ostamiseen.
Pasi aloittaa uransa Bauer Media Outdoor Finlandilla elokuussa. Bauer Media Outdoor Finlandille hän siirtyy IAB:lta, jossa hän on toiminut Suomen IAB:n toiminnanjohtajana kuuden vuoden ajan. Ennen IAB:ta Pasi on vastannut MTV:llä mm. mainosrahoitteisten digitaalisten medioiden liiketoiminnasta.
”Kiitollisena hyppään mukaan Bauer Media Outdoor Finlandin ammattilaisten joukkoon lomien jälkeen elokuussa. Olo on erittäin innostunut. Vaikka mediakenttä ympärillämme muuttuu nyt nopeammin kuin koskaan, tietyt perusperiaatteet pysyvät muuttumattomina. “Oikea luova oikealle kohderyhmälle oikea-aikaisesti” on yhä toimiva markkinoinnin perusresepti ja siinä vahvasti digitalisoitunut ulkomainonta on parhaimmillaan. Uskon ulkomainonnan roolin muuttuvan markkinoijan mediapaletissa vuosi vuodelta vahvemmaksi. Loppuun haluan vielä kiittää koko IAB-yhteisöä erinomaisesta yhteistyöstä viimeisen kuuden vuoden aikana.”, kommentoi Pasi Raassina.
”Bauer Media Outdoor Finland on kasvanut nopeasti ja saavuttanut ulkomainonnan markkinajohtajan aseman vahvan digitalisoinnin ansiosta. Olemme pystyneet osaltamme kasvattamaan Suomen ulkomainosmarkkinaa noin 12,7%* osuuteen mainosmediamarkkinasta, laskettuna virallisista Kantarin luvuista. Haluamme jatkossakin olla mukana kasvattamassa Suomen digitaalisen median markkinaa tuomalla siihen mukaan myös digitaalisen ulkomainonnan. Pasi on juuri oikea henkilö johtamaan tätä muutosta”, sanoo Bauer Media Outdoor Finlandin CDO Lassi Tolonen.
*Kantar Mediamainonnan muutosmittari tammikuu 2025 (vain kk- seurannassa mukana olevat mediat, ei sis. some- ja hakusanamainontaa)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lassi TolonenCDO & Regional DirectorBauer Media Outdoor
Puh:+358 20 731 2003lassi.tolonen@bauermediaoutdoor.comTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Bauer Media Outdoor Suomi Oy
Bikeep ja Bauer Media Outdoor tuovat maksuttomat lataus- ja pysäköintiasemat pyörille ja potkulaudoille Cityconin kauppakeskuksiin6.6.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Citycon on ottanut käyttöön Suomen ensimmäiset Bikeep – lataus- ja pysäköintiasemat pyörille ja potkulaudoille viidessä kauppakeskuksessaan: Lippulaiva, Iso Omena, Myyrmanni, Trio ja Koskikeskus. Yhteistyössä Bikeepin ja Bauer Media Outdoorin kanssa toteutettu hanke tuo kaupunkeihin konkreettista kestävän liikkumisen infrastruktuuria.
Pääkaupunkiseudun tuleva kaupunkipyöräjärjestelmä Inurba Mobilitylle ja Bauer Media Outdoorille16.5.2025 09:16:00 EEST | Tiedote
Inurba Mobility (KaupunkiPyörä Vantaa Oy) on voittanut yhdessä Bauer Media Outdoorin kanssa pääkaupunkiseudun kaupunkipyöräjärjestelmän kilpailutuksen. Inurba Mobility jatkaa järjestelmän operointia ja Bauer Media Outdoor huolehtii mainos- ja sponsorirahoituksesta. Uuden järjestelmän on tarkoitus käynnistyä aikaisintaan seuraavalle kaupunkipyöräkaudelle 2026.
Mainostajalle entistäkin tehokkaammat mahdollisuudet hyödyntää DOOH retail mediaa S-ryhmän myymälöissä16.4.2025 11:01:00 EEST | Tiedote
Store Digital -verkosto kasvaa vauhdilla ja kattaa pian koko Suomen. Tämän myötä SOK ja Bauer Media Outdoor Finland ovat sopineet tiiviistä yhteistyöstä osana laajempaa kehityssuunnitelmaa ja allekirjoittaneet valtakunnallisen yhteistyösopimuksen Store Digital -myymälämedian kehittämisestä ja yhteistyöstä S-ryhmän myymälöissä sisältäen Prismat, S-marketit, Alepat ja Salet.
Tutkimus: Helsinki-Vantaan lentoasema herättää kaikkein positiivisimpia tunnetiloja9.4.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
"Tunnetilat eri ympäristöissä" -tutkimus selvitti 18-74-vuotiaiden suomalaisten tunnetiloja erilaisissa ympärivuotisissa ulkomainonnan ympäristöissä. Positiiviset tunteet olivat voimakkaimpia lentoasemalla, ja niitä koettiin seuraavaksi eniten satamissa, taajamien ulkopuolisilla maanteillä sekä kauppakeskuksissa.
Bauer Media Outdoorin digitaalinen ulkomainosverkosto kasvaa yli 5000 mainospintaan – yhtiö lanseeraa yli 500 uutta mainospintaa4.3.2025 09:16:00 EET | Tiedote
Ulkomainosyhtiö Bauer Media Outdoor Finland vahvistaa asemaansa digitaalisen ulkomainonnan edelläkävijänä laajentamalla valtakunnallista ulkomainosverkostoaan yli 500 uudella mainospinnalla. Verkoston kokonaismäärä kasvaa samalla yli 5000* digitaaliseen mainospintaan kattaen yli 250 paikkakuntaa eri puolilla Suomea.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme