Länsi-Uusimaa ja Inkoo hyötyvät Joddbölen kehittämisestä
7.3.2025 17:48:56 EET | Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p. | Tiedote
Joddbölen teollisuusalueen kehittäminen Inkoossa herättää keskustelua. Kansanedustaja ja Inkoon kunnanhallituksen puheenjohtaja Henrik Wickström järjesti tänään keskustelutilaisuuden Inkoossa yhdessä Bodenin kunnanjohtajan Claes Nordmarkin kanssa. Nordmark johtaa Ruotsin Bodenin kuntaa, jossa yritys Stegra parhaillaan rakentaa vähäpäästöistä terästehdasta.

Wickström ymmärtää, että mahdollinen terästehdas Inkoossa herättää huolta asukkaiden keskuudessa. Hän haluaa kuitenkin rauhoittaa keskustelua ja korostaa, että ympäristöön liittyviä kysymyksiä selvitetään parhaillaan.
– On ymmärrettävää, että mahdolliset muutokset herättävät keskustelua ja huolta. Kunnan näkökulmasta on ollut minulle tärkeää, että löydämme parhaat mahdolliset ratkaisut paikallisten asukkaiden huoliin. Nyt tarkastellaan kaavan ympäristövaatimuksia, jotta ne turvaavat mahdollisimman hyvin Inkoon lähiympäristön ja saariston. Uskon, että voimme säilyttää kuntamme saaristoluonteen. 1970–80-luvuilla Inkooseen rakennettiin Pohjoismaiden suurin hiilivoimala. Inkoo selvisi siitä muutoksesta, vaikka olimme silloinkin pieni kunta, Wickström sanoo.
Wickström ei halua, että Länsi-Uusimaa muuttuu NIMBY-alueeksi. Hän korostaa myös, että Joddbölen asemakaavan hyväksyminen ei automaattisesti tarkoita, että terästehdas toteutuu.
– Tarkastelen tätä kysymystä Inkoon itsenäisyyden näkökulmasta. Inkoo on pieni kunta, jossa väestö ikääntyy. Myös taloudellinen tilanne on kunnalle haastava. Uusien työpaikkojen myötä voimme turvata lähipalvelut, kuten koulut ja terveyskeskuksen, ja parhaassa tapauksessa jopa kehittää niitä. Länsi-Uudenmaan kannalta on tärkeää saada lisää työpaikkoja, jotta voimme turvata erikoissairaanhoidon ja edistää liikenneväylien, kuten kantatie 51:n, valtatie 25:n ja rantaradan, kehittämistä, Wickström sanoo.
Wickström haluaa edistää avointa vuoropuhelua, jossa eri näkemyksiä kunnioitetaan. Hän painottaa, että kyse ei ole terästehdaspäätöksestä vaan kunnallisesta päätöksenteosta, jossa 27 valtuutettua tekevät satoja eri päätöksiä.
– Nyt tehdään huolellista työtä sen eteen, että Inkoon talous voidaan turvata eri riskitilanteissa, esimerkiksi jos hanke jäisi kesken. Lisäksi kunnassa tarkastellaan, miten ympäristövaatimuksia voidaan entisestään tiukentaa kaavassa. Myös hankkeen mahdollisia sosiaalisia vaikutuksia, kuten ulkomaalaisten työntekijöiden hallinnointia, selvitetään. Kaikki tämä tapahtuu tiiviissä vuoropuhelussa Inkoon asukkaiden kanssa, Wickström sanoo.
Yhteyshenkilöt
Henrik WickströmKansanedustaja
Puh:044 555 3885henrik.wickstrom@riksdagen.fiMuut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen ruotsalainen kansanpuolue r.p.
Andersson: Den finlandssvenska kulturen och utbildningen stärks6.5.2026 15:57:10 EEST | Pressmeddelande
Det svenska språkets ställning och den finlandssvenska kulturen och utbildningen stärks genom regeringens nya satsningar. Svenska riksdagsgruppen är nöjda över de beslut som rör två av de centrala svenskspråkiga institutionerna i Finland.
Wickström glad över att social- och hälsovårdsministeriet utreder om Lojo BB bör återöppnas5.5.2026 17:19:13 EEST | Pressmeddelande
I dag har social- och hälsovårdsministeriet inlett en utredning för att kartlägga förlossningsverksamheten i Finland. Utredningen ska vara klar i februari 2027 så att resultaten kan utnyttjas i förberedelserna inför följande regeringsperiod.
Wickström iloitsee siitä, että sosiaali- ja terveysministeriö selvittää Lohjan synnytysosaston mahdollista uudelleenavaamista5.5.2026 17:19:13 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö on tänään käynnistänyt selvityksen synnytystoiminnan kokonaisuudesta Suomessa. Selvityksen on määrä valmistua helmikuussa 2027, jotta sen tuloksia voidaan hyödyntää seuraavan hallituskauden valmistelussa.
Henriksson: EU stärker samarbetet med Island och Norge i kampen mot grov brottslighet5.5.2026 16:34:42 EEST | Pressmeddelande
– I den osäkra värld vi lever i behöver samarbetet mellan våra myndigheter vara smidigt – speciellt i kampen mot terrorism och annan grov brottslighet som inte känner några landsgränser. Därför gläds jag över att Europaparlamentet nu med bred majoritet har godkänt EU:s nya avtal med såväl Island som Norge som gäller passageraruppgifter. Som förhandlare för godkännandet anser jag att ett fördjupat samarbete med våra nordiska Schengenpartners är oerhört viktigt, säger Europaparlamentariker, Renew Europes vice ordförande Anna-Maja Henriksson (SFP).
Henriksson: EU vahvistaa yhteistyötä Islannin ja Norjan kanssa vakavan rikollisuuden torjumiseksi5.5.2026 16:34:42 EEST | Tiedote
– Tässä epävarmassa maailmassa, jossa elämme, viranomaisten välisen yhteistyön on oltava sujuvaa – erityisesti terrorismin ja muun vakavan kansainvälisen rikollisuuden torjunnassa. Siksi olen iloinen siitä, että Euroopan parlamentti on nyt suurella enemmistöllä hyväksynyt EU:n uudet sopimukset sekä Islannin että Norjan kanssa matkustajatietoja koskien. Hyväksynnän neuvottelijana katson, että syvennetty yhteistyö pohjoismaisten Schengen-kumppaneidemme kanssa on äärimmäisen tärkeää, sanoo Europarlamentaarikko, Renew Europen varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (RKP).
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme