Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten

Vankimäärä jatkoi edelleen kasvuaan vuonna 2024

10.3.2025 14:02:39 EET | Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten | Tiedote

Jaa

Vuonna 2024 Rikosseuraamuslaitoksen keskeiset tulostavoitteet edistyivät. Vankien ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien määrät kasvoivat edelleen. Yhteistyöhön sekä hyvinvointialueiden että poliisin kanssa kiinnitettiin erityistä huomiota.

Rikosseuraamuslaitoksen logo ikkunassa.

Vankeja vuonna 2024 oli keskimäärin 3 356. Keskimääräinen vankimäärä nousi 213 vangilla vuoden 2023 tasoon nähden. Yhdyskuntaseuraamuksia suorittavien määrä on myös kasvanut ja siten lisännyt työmäärää yhdyskuntaseuraamustoimistoissa. Vuonna 2024 yhdyskuntaseuraamuksia suorittavia oli keskimäärin 3 941 henkilöä, joka oli 156 henkilöä enemmän kuin vuonna 2023.

Vankimäärän ja yhdyskuntaseuraamusta suorittavien määrän kasvuun ovat vaikuttaneet muun muassa muutokset lainsäädännössä sekä tuomioiden pidentyminen. Kun vankeja on enemmän, myös perustoiminnan kustannukset kasvavat ja henkilökuntaa tarvitaan lisää. Vankimäärän nousu tulee edellyttämään myös uusien vankipaikkojen rakentamista.

Vankimäärän kasvu tuo haasteita vankiturvallisuuteen

Kaikissa suljetuissa vankiloissa on yliasutusta, eli vankeja on enemmän kuin vankipaikkoja. Vankiloiden yliasutuksesta huolimatta turvallisuustilanne on pysynyt kohtuullisen vakaana. Vankien epäasiallinen ja uhkaava käyttäytyminen henkilökuntaa kohtaan sekä vankien välinen väkivalta on kuitenkin lisääntynyt.

Yhteistyön vahvistaminen

Rikosseuraamuslaitos on tulostavoitteidensa mukaisesti edistänyt yhteistyötä hyvinvointialueiden kanssa. Yhteistyötä kehittämällä on haluttu vahvistaa sekä rangaistusta suorittavien palvelujatkumoita että väkivalta- ja seksuaalirikollisuuden ehkäisy- ja katkaisupalveluita. Myös poliisin kanssa tehtävää yhteistyötä on vahvistettu. Yhteistyön tavoitteena on lisätä täytäntöönpanon turvallisuutta, estää vankeusaikaista rikollisuutta ja ehkäistä järjestäytyneen rikollisuuden toimintamahdollisuuksia vankiloissa.

Organisaatiouudistus ja säästötoimet tähtäävät perustehtävien tukemiseen

Vaikka Rikosseuraamuslaitos on saanut lisämäärärahaa, viime vuosien inflaatiokehitys, kustannusten nousu sekä vankimäärän kasvu ovat vaikuttaneet siten, että lisämäärärahat on jouduttu suurelta osin kohdentamaan vankiloiden perushuollon ja toimitilojen kustannuksiin henkilöstömäärän lisäyksen sijaan. Rikosseuraamuslaitos toteutti säästötoimenpiteitä vuoden 2024 aikana, mikä helpottaa tulevien vuosien sopeuttamistarvetta. Toimintaa ja rakenteita kehitetään edelleen siten, että resursseja voidaan kohdentaa etenkin perustehtävään ja sen tarvitsemaan tukeen. Rikosseuraamuslaitoksen organisaatiouudistuksen toisen vaiheen valmistelu eteni tavoitteen mukaisesti.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Rikosseuraamuslaitos on oikeusministeriön alaisuudessa toimiva vankeusrangaistusten ja yhdyskuntaseuraamusten täytäntöönpanoviranomainen. Rikosseuraamuslaitoksen tavoitteena on omalta osaltaan ehkäistä uusintarikollisuutta ja lisätä yhteiskunnan turvallisuutta.

Muut kielet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Rikosseuraamuslaitos (RISE) - Brottspåföljdsmyndigheten

Organiserad brottslighets försök att infiltrera fängelser och påverka tjänstemän utgör en allvarlig säkerhetsrisk10.4.2026 15:33:26 EEST | Pressmeddelande

Det finns för närvarande ett rekordhögt antal, cirka 350 fångar i de finländska fängelserna som är kopplade till organiserad och nätverksbaserad brottslighet. Detta utgör en betydande risk för anstaltssäkerheten, myndighetsverksamheten och tilliten i samhället. Brottspåföljdsmyndigheten har intensifierat sitt arbete för att förebygga organiserad brottslighets påverkansförsök.

Järjestäytyneen rikollisuuden pyrkimys soluttautua vankiloihin ja vaikuttaa virkamiehiin on vakava turvallisuusriski10.4.2026 15:33:26 EEST | Tiedote

Suomen vankiloissa on tällä hetkellä ennätyksellisen paljon eli noin 350 järjestäytyneeseen ja verkostomaiseen rikollisuuteen kytkeytyvää vankia. Tämä on suuri riski vankilaturvallisuudelle, viranomaistoiminnalle ja yhteiskunnan luottamukselle. Rikosseuraamuslaitos on tehostanut toimintaansa järjestäytyneen rikollisuuden vaikuttamispyrkimysten ehkäisemiseksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye