Suomalainen osaaminen tukemassa Kenian ammatillista koulutusta – OSAO järjestää yhteistyöviikon Oulussa
OSAO esittelee ammatillista koulutusta ja työelämäyhteistyötä kenialaisille oppilaitoskumppaneille Oulussa 17.–21.3. Yhteistyöviikon taustalla on Suomen ulkoministeriön rahoittama DevVET-hanke, joka edistää ammatillisen koulutuksen ja työelämän yhteistyötä Keniassa.

OSAOn vieraaksi saapuu neljän kenialaisen koulutuksenjärjestäjän edustajia tutustumaan suomalaiseen ammatilliseen koulutukseen ja työelämäyhteistyöhön.
Vierailu on osa OSAOn toteuttamaa DevVET-hanketta, jonka tavoitteena on parantaa ammatillisen koulutuksen laatua Keniassa ja viedä osaamista työelämäyhteistyön toteuttamiseen kenialaisille oppilaitoskumppaneille.
Kenialaiset oppilaitoskumppanit tutustuvat suomalaiseen työelämäyhteistyöhön
Oulu-viikon aikana Keniasta saapuvat vieraat perehtyvät suomalaiseen ammatilliseen koulutukseen ja työpaikalla tapahtuvaan oppimiseen. Vierailukohteina ovat OSAOn eri koulutusalat sekä yhteistyöyritykset, joissa OSAOn opiskelijoita on työpaikalla oppimassa. Lisäksi vieraat pääsevät tutustumaan ammatilliseen erityisopetukseen Ammattiopisto Luovin toimesta.
Tavoitteenamme on antaa kattava kuva osaamisperusteisesta suomalaisesta ammatillisesta koulutuksesta, kertoo DevVETin projektipäällikkö Merja Paloniemi OSAOsta.
”Tiiviillä ja toimivalla työelämäyhteistyöllä on merkittävä rooli ammatillisessa koulutuksessa. Kenialaiset oppilaitoskumppanimme pääsevät viikon aikana näkemään käytännössä mitä tämä tarkoittaa ja saavat eväitä kehittämistyöhön kotimaassaan.”
Kehittämis- ja ohjaustyötä verkossa ja lähitoteutuksena
DevVET-hankkeessa luodaan kenialaisten ammatillisten opettajien käyttöön työkalupakki, joka sisältää työelämäyhteistyötä ja digitaalisia oppimissisältöjä parantavan opettajankoulutusohjelman ja työelämän kehittäjille suunnattuja ohjeita.
Kehittämis- ja ohjaustyötä toteutetaan hankkeessa kilpailutettujen opettajakouluttajien toimesta pääsääntöisesti verkossa mutta myös lähitoteutuksena Keniassa.
Hankkeen tuloksia levitetään Kenian ammatillisen koulutuksen järjestelmän sidosryhmille ja niiden käyttöä edistetään muilla alueilla ja kaupungeissa. Lisäksi DevVET vastaa Euroopan unionin toiveeseen olla mukana kehittyvien maiden ammatillisen koulutuksen kapasiteetin vahvistuksessa.
Yhteistyöviikolla Oulussa vierailee yhdeksän henkilöä kenialaisista kumppanioppilaitoksista. Lisäksi mukana on kaksi hankkeen rahoitusta koordinoivan saksalaisen organisaation GIZ:n edustajaa.
Yhteistyöviikon ohjelma
- Maanantai 17.3. Opetusravintola Hilikku
- Tutustuminen OSAOn ravintola- ja catering-alan koulutukseen ja oppimisympäristöihin sekä OSAOn digitaalisiin oppimisympäristöihin.
- Vierailu kaupungintalolla.
- Tiistai 18.3.2025 OSAO Kaukovainion yksikkö, tekniikka
- Tutustuminen OSAOn sähkö- ja automaatioalan sekä kone- ja tuotantotekniikan koulutukseen ja oppimisympäristöihin.
- OSAO ja työelämäyhteistyö: työpaikkaohjaajien koulutuksen toteuttaminen OSAOssa.
- Yritysvierailu
- Keskiviikko 19.3. Hiukkavaara
- Tutustuminen OSAOn rakennusalan koulutukseen ja opiskelijatyömaahan Hiukkavaarassa.
- Torstai 20.3. OSAO Kontinkankaan yksikkö
- Tutustuminen OSAOn sosiaali- ja terveysalan koulutukseen ja oppimisympäristöihin.
- Perjantai 21.3. OSAO Kaukovainion kampus
- Tutustuminen OSAOn tieto- ja viestintätekniikan koulutukseen ja hyvinvointiteknologian oppimisympäristöihin.
- Loppuyhteenveto viikosta ja palautekeskustelut.
DevVET on OSAOn toteuttama hanke, jota rahoittaa Suomen ulkoministeriö Youth Employment and Vocational Training -rahoitusohjelmasta. Rahoitusta koordinoi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Merja PaloniemiProjektipäällikkö, DevVET-hankeKoulutuskuntayhtymä OSAO
Puh:050 594 9182merja.paloniemi@osao.fiNiina NissinenProjektiasiantuntija, DevVET-hankeKoulutuskuntayhtymä OSAO
Puh:044 703 7914niina.nissinen@osao.fiKuvat

Koulutuskuntayhtymä OSAO
OSAO on Suomen johtava koulutusyhteisö, joka mahdollistaa työelämäosaamisen ja jatkuvan oppimisen. Koulutuskuntayhtymän konserniin kuuluvat OSAOn koulutusyksiköt, OSAO Edu Oy ja Virpiniemen liikuntaopisto. OSAO toimii Oulun seudulla ja Koillismaalla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Koulutuskuntayhtymä OSAO
Vuokrattavana robottinavetta ja yli 100 hehtaaria peltoa Muhoksella11.6.2025 10:50:05 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAO järjestää avoimen tarjouskilpailun Muhoksen Matokorvessa sijaitsevan navetan ja yli 100 hehtaarin peltoalueen vuokrauksesta. Kaikki vuokrauksesta kiinnostuneet tahot saavat osallistua tarjouskilpailuun. Ilmoittautuminen tarjouskilpailuun päättyy 30.6.2025 klo 16.00.
Yhtymäkokous hyväksyi uuden kampuksen hankesuunnitelman ja toimialamalliin siirtymisen2.6.2025 13:44:04 EEST | Tiedote
Yhtymäkokous on Koulutuskuntayhtymä OSAOn korkein päätöksentekoelin. Kokouksessaan 2.6.2025 se hyväksyi uuden kampuksen hankesuunnitelman ja toimialaorganisaatioon siirtymisen. Rakennusurakka käynnistyy ja toimialamalli otetaan käyttöön vuonna 2026.
OSAOsta valmistui yli 2 200 uutta ammattilaista27.5.2025 08:05:16 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAOsta valmistui 2 245 uutta ammattilaista ajanjaksolla 1.8.2024 – 26.5.2025.
Lehmät kesälaitumelle ja koululaisten kevätpäivät Muhoksella22.5.2025 08:12:24 EEST | Tiedote
Koulutuskuntayhtymä OSAOn lehmät lasketaan kesälaitumelle tiistaina 27.5. Muhoksen Matokorvessa. Samaan aikaan OSAOn Muhoksen yksikössä pidetään 8.-luokkalaisten kevätpäivät, jonne on ilmoittautunut noin 1 350 koululaista.
OSAOlle mitalisijat neljässä lajissa ammattitaidon SM-kilpailussa9.5.2025 15:15:20 EEST | Tiedote
Suomen parhaat ammattiosaajat kilpailivat Turussa Taitaja2025-tapahtumassa 5.–8.5. OSAOn joukkue pääsi mitalisijoille neljässä lajissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme