Kysely: Nuorisopalveluihin on panostettava
Nuorison syrjäytymistä on ehkäistävä panostamalla nuorisopalveluihin. Lähes yhdeksän kymmenestä suomalaisesta on tätä mieltä. Mielipiteen vahvuus vaihtelee puoluekannan mukaan. Kyselyn toteutti tammikuussa tutkimuslaitos Verian Akavan Erityisalojen toimeksiannosta.

Enemmistö suomalaisista haluaisi panostaa nuorisopalveluihin syrjäytymisen ehkäisemiseksi. Lähes yhdeksän kymmenestä (87 %) tuki väitettä ja melkein joka toinen (47 %) oli asiasta täysin samaa mieltä. Vahvimmin tätä mieltä olivat Vasemmistoliiton, SDP:n ja vihreiden kannattajat.
- Riittävän varhain aloitetulla nuorisotyöllä pystytään ehkäisemään tehokkaasti nuorten syrjäytymistä. Suomalaiset ymmärtävät tämän, ilahtuu puheenjohtaja Katariina Varjonen Nuoriso- ja Liikunta-alan asiantuntijat ry:stä. Järjestö on Akavan Erityisalojen jäsen.
Varjonen muistuttaa, että nuorisotyöllä voidaan tukea vaikuttavasti nuorten myönteistä toimintaa ja omaehtoista oppimista sekä kasvua yhteiskunnan aktiivisiksi ja täysvaltaisiksi kansalaisiksi.
- Panostus nuoriin on panostus kunnan elinvoimaan. Hyvinvoivista nuorista kasvaa tulevaisuuden hyvinvoinnin tuottajia ja palvelujen kehittäjiä.
- Nuoret myös muistavat, miten heitä on nuorena kunnassa kohdeltu, kun tulevaisuudessa päättävät, minkä kunnan alueella haluavat omien lapsiensa kasvavan, Varjonen muistuttaa.
Nuorisotyön arvostus ei heijastu palkkaan
Nuorisoalan asiantuntijat ovat räikeän alipalkattuja. Esimerkiksi korkeakoulutusta vaativaa työtä tekevän etsivän nuorisotyöntekijän keskipalkka kuntasektorilla on 2 809 euroa kuukaudessa, kun vastaava luku kaikilla kuntatyöntekijöillä on 3 610 euroa kuukaudessa. (KT:n julkaisemat palkkatilastot 2023*)
- Nuorison syrjäytymisestä kuullaan miltei päivittäin huolestuneita puheenvuoroja - myös päättäjiltä. Samalla nuorisotyöntekijöitä nostetaan arvostavasti esille, mikä on hyvä asia. Arvostus tai ammatin tärkeys ei kuitenkaan näy millään lailla palkkauksessa, pohtii kuntasektorin neuvottelupäällikkö Jaakko Korpisaari Akavan Erityisaloista.
- Kyselyssämme suomalaisista 57 prosenttia katsoi, että nuorisoalan asiantuntijoiden alipalkkaus on osoitus siitä, että päätöksentekijät eivät arvosta nuorisopalveluja. Olemme samaa mieltä! Tässä on päättäjillä selkeä ristiriita juhlapuheiden ja käytännön välillä.
Puoluekanta näkyy vastauksissa
Nuorisotyön vankimmat puolestapuhujat löytyvät vihreitä ja vasemmistopuolueita kannattavien joukosta. Erot näkyvät, kun tarkastelee täysin samaa mieltä -vastauksia.
Esimerkiksi vihreistä 57 prosenttia on täysin sitä mieltä, että nuorisopalveluilla on iso merkitys maahanmuuttajien kotoutumisessa. Perussuomalaisista 11 prosenttia täysin tätä mieltä.
Vasemmistoliiton kannattajista 71 prosenttia on täysin sitä mieltä, että nuorten syrjäytymistä on ehkäistävä panostamalla nuorisopalveluihin. Kokoomuksen kannattajista täysin tätä mieltä on 29 prosenttia.
Näin tutkimus tehtiin:
Tutkimusta varten haastateltiin yhteensä 1 026 henkilöä 17.-19.1.2025. Aineisto kerättiin Verianin käyttämän kotitalouspaneelin kautta.
Vastaajajoukko edustaa maamme 18 vuotta täyttänyttä väestöä Ahvenanmaan maakunnassa asuvia lukuun ottamatta. Tilastollinen virhemarginaali on koko aineiston tasolla enimmillään 3,1 prosenttiyksikköä suuntaansa. Tutkimukset on toteuttanut Verian (ent. Kantar Public).
Lisätietoja:
Katariina Varjonen, puheenjohtaja, Nuoriso- ja Liikunta-alan asiantuntijat, puh. 020 123 5397, katariina.varjonen@nuoli.info
Jaakko Korpisaari, neuvottelupäällikkö, kunta- ja hyvinvointialat, Akavan Erityisalat, puh. 040 777 9422, jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fi
*) Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n julkaisemat kunta-alan palkkatilastot perustuvat Tilastokeskuksen keräämiin palkkatietoihin kokoaikaisista kuukausipalkkaisista palkansaajista. Palkkatiedot ovat lokakuulta 2023, jolloin kunta-alan kokonaisansiot olivat keskimäärin 3 610 euroa kuukaudessa. Kokonaisansio sisältää kaikki lisät, lisä- ja ylityökorvaukset mukaan luettuina.
Kansalaisten käsitykset kulttuuri-, liikunta- ja nuorisopalveluista sekä julkisesta hallinnosta 2025
Akavan Erityisalojen kuntavaaliteemat
Akavan Erityisalojen aluevaaliteemat
Liitteenä graafit:
- Mielipiteitä nuorisopalveluiden merkityksestä
- Nuorisopalveluihin liittyviä mielipiteitä puoluekannatuksen mukaan
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anna Joutsenniemi, viestintäpäällikkö, Akavan Erityisalat, puh. 040 525 8582
Jaakko Korpisaari, Akavan ErityisalatNeuvottelupäällikkö, FM. Kuntasektorin ja hyvinvointialueiden sopimus- ja neuvottelutoiminta, kulttuuripolitiikka.
Puh:040 777 9422jaakko.korpisaari@akavanerityisalat.fiJenni SalonenJohtava juristi. Yksityissektorin edunvalvonta.
Puh:050 596 7963jenni.salonen@akavanerityisalat.fiKatariina Varjonen, Nuoriso- ja Liikunta-alan asiantuntijatPuheenjohtaja
Puh:020 123 5397katariina.varjonen@nuoli.infoPetteri Piirainen, Nuoriso- ja Liikunta-alan asiantuntijatToiminnanjohtaja
Puh:045 894 5757petteri.piirainen@nuoli.infoKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akavan Erityisalat
Akavan Erityisalat: Kasvutoimia rahoitetaan leikkaamalla palveluista25.4.2025 09:46:47 EEST | Tiedote
Kehysriihen veronkevennyksiä kompensoidaan leikkauksilla, jotka osuvat valtion, kuntien, yliopistojen sekä järjestöjen rahoitukseen. – Suomalaisten tarvitsemista palveluista ja hyvästä hallinnosta leikataan huoletta iloisten verouutisten katveessa. Samalla huoli julkisen talouden tilasta kasvaa, arvioi Akavan Erityisalat.
Olli Kaureesta Akavan Erityisalojen toiminnanjohtaja24.4.2025 12:43:19 EEST | Tiedote
Akavan Erityisalojen toiminnanjohtajaksi on nimitetty Olli Kaure 1.5.2025 alkaen. Kaure on työskennellyt liiton palveluksessa vt. toiminnanjohtajana ja kehitysjohtajana.
Kysely: Joka toinen johdon assistentti kokee epäasiallista kohtelua23.4.2025 09:53:35 EEST | Tiedote
Osaamisen vähättelyä, häirintää, tytöttelyä, arvostuksen puutetta työtehtävien vuoksi. Epäasiallista kohtelua on työurallaan kokenut 52 prosenttia johdon assistenteista, ilmenee Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö Skillan kyselystä. Jopa 28 prosenttia johdon assistenteista raportoi kokeneensa epäasiallista kohtelua viimeisen vuoden aikana. Skilla ry nostaa hallinnon asiantuntijoiden ja assistenttien päivänä 23. huhtikuuta esiin huolen jäsenistönsä työelämässä kohtaamasta epäasiallisesta kohtelusta.
Av-käännösyritysten palkkaratkaisu yleisen linjan mukainen16.4.2025 15:25:26 EEST | Tiedote
Av-käännösyritysten työehtosopimuksen osapuolet ovat päässeet sopuun yleisen linjan mukaisesta kolmivuotisesta sopimusratkaisusta. Sopimus on edelleen yksi harvoista työehtosopimuksista, joissa on sovittu myös ei-työsuhteisten tekijöiden vähimmäispalkkioista. Sopimuksessa työntekijöitä edustavat Akavan Erityisalat ja sen jäsenjärjestö Kieliasiantuntijat sekä Journalistiliitto.
Akavan Erityisalat: Irtisanomista ei pidä helpottaa - Turvattomuudella ei rakenneta parempaa työelämää10.4.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Irtisanomiskynnyksen madaltaminen heikentää työntekijän oikeusturvaa ja lisää työelämän turvattomuutta, Akavan Erityisalat painottaa. Liitto vastustaa hallituksen esittämiä muutoksia henkilöön liittyvien irtisanomisperusteiden sääntelyyn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme