Tavoitteet ylittävästä työstä on ilo palkita henkilöstöä – Osuuskauppa PeeÄssältä tulospalkkioihin 4,4 miljoonaa euroa
Jokaisella peeässäläisellä on mahdollisuus vuosittain kahden kuukauden palkkaa vastaavaan tulospalkkioon. Keskimäärin tulospalkkiota maksetaan PeeÄssän työntekijälle 1804 euroa.

Osuuskauppa PeeÄssän hyvästä menestyksestä vuonna 2024 palkitaan henkilöstöä yhteensä 4,4 miljoonalla eurolla. Keskimäärin tulospalkkiota maksetaan PeeÄssän työntekijälle 1804 euroa. Maksettavan tulospalkkion suuruus määrittyy suhteessa tehtyihin työtunteihin ja työryhmien tuloskortteihin laadittujen tavoitteiden mukaisesti. Tulospalkkion maksun piiriin kuuluu jokainen yli kuusi kuukautta työsuhteessa ollut PeeÄssän työntekijä.
Tulospalkkion maksaminen henkilöstölle kuuluu osaksi PeeÄssän tapaa lisätä hyötyä ja hyvinvointia kaikille työntekijöilleen.
– Tiimit ympäri PeeÄssän ovat tehneet jälleen vakuuttavaa työtä palvellessaan asiakkaitamme. Olen erityisen ylpeä myös työstä, jota työyhteisöt ovat tehneet keskinäisen tunnelman kohottamisen eteen. Henkilöstön hyvä fiilis välittyy suoraan asiakkaillemme. Kun yrityksellä menee hyvin ja onnistumisia tulee, on myös osaajia syytä palkita, sanoo Osuuskauppa PeeÄssän toimitusjohtaja Mikko Junttila.
Osuuskauppa PeeÄssässä tunnistetaan tulospalkkion merkitys osaavan henkilöstön veto- ja pitovoimatekijänä. Sen tiedetään vaikuttavan positiivisesti Osuuskauppa PeeÄssän työnantajamielikuvaan muiden hyvien henkilöstöetujen rinnalla.
– Jokaisella peeässäläisellä on mahdollisuus vuosittain kahden kuukauden palkkaa vastaavaan tulospalkkioon. Olemme ylpeitä tulospalkkiojärjestelmämme kilpailukykyisyydestä – sen suuruus on poikkeuksellisen iso Suomen työmarkkinoilla vertailtaessa, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän henkilöstö- ja talousjohtaja Tiina Tolvanen.
ABC Pitkälahden palveluvastaava Julia Talja ja liikennemyymälätyöntekijä Henna Rissanen pitävät tulospalkkiota hyvänä ja toimivana järjestelmänä.
– Meillä on selkeät tavoitteet ja pystymme itse omalla työllämme vaikuttamaan tulospalkkioomme. Se motivoi tiimiä saavuttamaan tavoitteet yhteisellä tekemisellä, sanoo Talja.
– Käymme säännöllisesti läpi, mihin asioihin päivittäisessä työssä voimme itse vaikuttaa, jotta tulospalkkioon asetetut tavoitteet täyttyvät. Laadukkaan palvelun tarjoaminen näkyy lopulta asiakastyytyväisyydessä, Rissanen toteaa.
Yhteyshenkilöt
Tiina Tolvanenhenkilöstö- ja talousjohtaja
Puh:0504686686tiina.tolvanen@sok.fiOsuuskauppa PeeÄssä
Olemme yli 125 000 asiakasomistajan omistama palvelualan yritys Pohjois-Savossa. Tehtävänämme on tuottaa kilpailukykyisiä etuja ja palveluja asiakasomistajille. Omalla työllämme kehitämme jäseniemme ja koko Pohjois-Savon hyvinvointia. Olemme kehittyvä ja yksi maakunnan suurimmista yrityksistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
Osuuskauppa PeeÄssä haluaa kehittää asiakasomistajien palveluita Inkilänmäellä9.9.2025 13:47:47 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssä ja Broman Yhtiöt Oy ovat tehneet aiesopimuksen Inkilänmäellä sijaitsevan kiinteistön omistusoikeuden ja tontin maavuokraoikeuden siirrosta Broman yhtiöiltä Osuuskauppa PeeÄssälle. Tontilla sijaitsee nykyisin Broman Yhtiöt Oy:n omistama liikerakennus, jossa aiemmin toimi Motonet-myymälä. Tarkoituksenamme on rakentaa tontille uusi noin 4 000 m²:n rakennus päivittäistavarakaupalle ja mahdollisesti muille alueen tarvitsemille palveluille. Toteutuessaan investointi tuo 20-30 uutta työpaikkaa ja parantaa Inkilänmäen ja Kuopion alueen asiakasomistajien palveluita merkittävästi. Lisäksi se työllistäisi rakennusaikana myös rakennusalaa, kertoo Osuuskauppa PeeÄssän toimialajohtaja Jouni Ruotsalainen. Kiinteistökaupan jatkotoimenpiteinä PeeÄssä neuvottelee kyseisen tontin ostosta Kuopion kaupungin kanssa.
S-kaupat: Tunnin pikatoimitukset alkavat Kuopiossa ja Varkaudessa8.9.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
PeeÄssä aloittaa tunnin pikatoimitukset S-marketeissa ja Saleissa Kuopiossa ja Varkaudessa syyskuussa
Kuopioon rakennetaan uusi Sale14.8.2025 12:37:30 EEST | Tiedote
Sale Puijonkuppeen rakentaminen aloitetaan loppuvuodesta 2025. Urakoitsijana toimii Skanska.
Osuuskauppa PeeÄssän myynti kasvoi – ennätysmäärä uusia nuoria asiakasomistajia8.8.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Alkuvuoden aikana PeeÄssän myynnissä on nähty vakaata kasvua. Uusien liittyneiden asiakasomistajien määrä ennätyksellisen korkealla.
Uudet lasten uimataitoon keskittyvät VesiÄssä-uimakoulut aloittavat toimintansa syksyllä Kuopiossa1.8.2025 09:06:09 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän ja Kuopion Uimaseura ry:n yhteistyö tuo uudet VesiÄssä-uimakoulut Kuopion Kuntolaakson uimahalliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme