Suomalaisten mediaanivarallisuus laskenut – varallisuuserot kasvoivat vuonna 2023
12.3.2025 08:02:51 EET | Tilastokeskus | Tiedote
Kotitalouksien nettovarallisuuden mediaani on Suomessa laskenut. Vuonna 2023 mediaani oli noin 96 000 euroa. Edellisellä tutkimuskerralla, vuonna 2019, mediaani oli rahan arvon muutos huomioiden 121 300 euroa.
Nettovarallisuus saadaan laskemalla yhteen reaali- ja rahoitusvarat ja vähentämällä niistä velat.
”Reaalisesti mediaani on laskenut 21 %, eli selvästi enemmän kuin nimellisillä hinnoilla mitattuna. Tämä johtuu tarkastelujakson korkeasta inflaatiosta. Vuosien 2019–2023 aikana kuluttajahinnat nousivat 16,7 %”, Tilastokeskuksen yliaktuaari Tara Junes sanoo.
Nimellisesti varallisuuden mediaani oli vuonna 2023 samalla tasolla kuin finanssikriisin aikaan vuonna 2009. Tiedot selviävät kotitalouksien varallisuus -tilastosta.
”Varallisuus on keskittynyt yhä vahvemmin ylimpiin varallisuuskymmenyksiin. Nettovarallisuuden keskiarvo oli vuonna 2023 noin 229 000 euroa kotitaloutta kohden, eli yli kaksinkertainen mediaaniin verrattuna. Varakkain kymmenys omisti 52 % kaikesta nettovarallisuudesta Suomessa”, Junes havainnollistaa.
Samaan aikaan viisi vähävaraisinta kymmenystä eli puolet kotitalouksista omisti vain neljä prosenttia nettovarallisuudesta.
”Siinä missä varakkaimman kymmenyksen varallisuusosuus on jokaisella tutkimuskerralla kasvanut, muissa kymmenyksissä suunta on ollut käytännössä koko ajan alaspäin.”
Varakkain kymmenys omisti nyt yli puolet kotitalouksien nettovarallisuudesta ensimmäistä kertaa kotitalouksien varallisuus -tilaston mittaushistorian aikana. Tilaston tiedot varallisuuden jakautumisesta on tuotettu määrävuosin vuodesta 1987 alkaen.
Varakkaimpaan kymmenykseen ylsi vuonna 2023 noin 550 000 euron nettovarallisuudella. Vähävaraisimmassa kymmenyksessä nettovarallisuus oli puolestaan negatiivista, eli velkaa oli enemmän kuin varoja.
Asuntovarallisuuden mediaani laski vuonna 2023
Oma pääasiallinen asunto on yhä suomalaisten merkittävin varallisuuserä. Oman asunnon osuus kotitalouksien reaali- ja rahoitusvaroista oli toissa vuonna noin 45 %.
”Asunnon omistaminen on hyvin keskeinen tekijä varallisuuden tasossa ja sen jakautumisessa. Asunnon omistavilla nettovarallisuuden mediaani oli lähes 200 000 euroa, kun vuokralla asuvilla se oli alle 3 000 euroa”, Junes toteaa.
Toisaalta asunnoista löytyy myös keskeinen syy varallisuuden laskuun.
”Oman pääasiallisen asunnon mediaaniarvo on laskenut vuoteen 2019 verrattuna, kun taas asuntoveloissa suunta on ollut ylöspäin.”
Oman pääasiallisen asunnon jälkeen merkittävimmät varallisuuserät olivat muut asunnot (11 % kokonaisvaroista) ja talletukset (10 %).
”Talletuksissa ja muissa rahoitusvaroissa mediaani nousi. Kasvu oli kuitenkin pienempää kuin samaan aikaan reaalivaroissa nähty lasku”, Junes sanoo.
Reaalivaroja ovat asunnot, kulkuvälineet, maaomaisuus ja yritysvarallisuus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tara JunesYliaktuaariTilastokeskus
Puh:029 551 3322tara.junes@stat.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Tilastokeskus
Työpajankatu 13
00580 HELSINKI
Vaihde 029 551 1000
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tilastokeskus
Suomen talous ampaisi laajaan kasvuun tammi-maaliskuussa – yhtenä syynä puolustusinvestoinnit29.5.2026 08:02:40 EEST | Tiedote
Suomen bruttokansantuotteen volyymi kasvoi tammi-maaliskuussa 0,9 % edellisen vuosineljänneksen tasolta. Kysyntää kasvattivat investointien, viennin sekä yksityisen kulutuksen kasvu.
Pahoinpitelystä epäilty yhä useammin alaikäinen – naisuhrien määrä kasvoi voimakkaasti vuonna 202527.5.2026 08:07:14 EEST | Tiedote
Pahoinpitelyrikoksiin syylliseksi epäiltyjen alaikäisten määrä nousi vuonna 2025 jälleen uuteen ennätykseen. Alle 18-vuotiaita epäiltyjä oli lähes 7 500, mikä oli noin 17 % enemmän kuin vuonna 2024.
Kasvihuonekaasupäästöt laskivat vuonna 2025 – maankäyttösektori oli jälleen päästölähde22.5.2026 08:01:08 EEST | Tiedote
Suomen kasvihuonekaasujen kokonaispäästöt ilman maankäyttö, maankäytön muutokset ja metsätalous -sektoria (LULUCF) olivat viime vuonna 36,5 miljoonaa CO₂-ekvivalenttitonnia. Kokonaispäästöt laskivat 2,7 miljoonaa tonnia eli 7 % vuodesta 2024.
Alle 18-vuotiaiden määrä putosi alle miljoonan21.5.2026 08:03:56 EEST | Tiedote
Huhtikuussa alle 18-vuotiaiden määrä laski ensimmäistä kertaa Suomen itsenäisyyden aikana alle miljoonan. Huhtikuun lopussa alle 18-vuotiaita oli 999 232.
Enemmistö tekoälyä käyttävistä arvioi sen nopeuttavan työtä ja parantavan laatua20.5.2026 09:34:21 EEST | Tiedote
Tekoälyä käyttävistä kuluttajista neljä viidestä kokee tekoälyn nopeuttavan töidensä tekemistä ainakin hieman. Yksi viidestä taas on huolissaan, että tekoäly vie työpaikan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme