Vihreiden Hyrkkö varoittaa: Emme kai halua ajaa yhä useampia maita Kiinan tai Venäjän syliin?
11.3.2025 14:13:28 EET | Vihreät - De Gröna | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Saara Hyrkkö varoittaa Yhdysvaltain muuttuneesta linjasta ja patistaa Suomea ja Eurooppaa lisäämään läsnäoloaan maailmalla. Hyrkkö piti Vihreiden ryhmäpuheenvuoron eduskunnan keskustelussa koskien Kansainvälisten taloussuhteiden ja kehitysyhteistyön selontekoa.

Hyrkkö kuvaa Yhdysvaltain kymmenien miljardien kehitysyhteistyöleikkausten vaikutuksia musertaviksi.
– Kamppailu HIV:tä, malariaa, tuberkuloosia, poliota ja ebolaa vastaan kompuroi tai loppuu. Miljoonat aliravitut lapset menettävät tarvitsemansa avun. Ugandassa ja Keniassa kouluja suljetaan ja kokonaisten sukupolvien tulevaisuus on vaakalaudalla. Samaan aikaan Unicef raportoi, että Gazassa vastasyntyneitä on alkanut kuolla kylmyyteen. Täytyy olla sydämeltään kylmä, jos kykenee katsomaan tätä kaikkea läpi sormien, Hyrkkö summaa.
Hyrkkö patistaa Suomea ja Eurooppaa täyttämään Yhdysvaltojen jättämän tyhjiön, jotta sitä ei täytä joku muu.
– Yhdysvallat kutistakoon itsensä suurvallasta pienvallaksi, mutta ei meidän Euroopassa kannata tehdä samaa virhettä. Kehitysyhteistyöstä leikkaaminen on paitsi moraalisesti arveluttavaa, myös strategisesti typerää. Emme kai halua ajaa yhä useampia maailman maita Kiinan tai Venäjän syliin? kysyy Hyrkkö.
Hyrkön mukaan Orpon hallitus jää historiaan massiivista leikkauksistaan kehitysyhteistyöhön.
– Sen sijaan, että kasvattaisitte kädenjälkeämme vakaamman maailman puolesta, leikkaatte irti koko käden. Selonteossa maalaatte kuvan kehitysyhteistyöstä viennin pönkittäjänä. Se on kapea ja puutteellinen näkökulma. Ei kaupan ja kehityksen lähentymisen ideana ole alistaa kehityspolitiikkaa viennin välineeksi, vaan varmistaa politiikan johdonmukaisuus – että myös kauppapolitiikkamme toimii kehityksen ajurina, kritisoi Hyrkkö.
Hyrkkö pitää tärkeänä, että ulkoasiainvaliokunnan mietintö jatkaa hallituksen linjauksista huolimatta Suomen pitkää linjaa kehityspolitiikassa.
– Kun maailma ympärillä synkistyy, Suomi ja Eurooppa voivat toimia majakkana. Ei ole mitenkään yhdentekevää, että tällaisena aikana – erimielisyyksistä huolimatta – löydämme laajan yhteisymmärryksen esimerkiksi sitoutumisesta tavoitteeseen nostaa kehitysrahoitusta, YK:n kestävän kehityksen tavoitteisiin ja köyhyyden poistamiseen, painottaa Hyrkkö.
Hyrkkö luonnehtii kehitysyhteistyötä ulko- ja turvallisuuspolitiikan ennaltaehkäiseväksi työksi.
– Kuten sosiaali- ja terveyspalveluissa, myös ulko- ja turvallisuuspolitiikassa ennaltaehkäisyllä rakennetaan kestävimmät tulokset ja saavutetaan suurimmat säästöt. Joskus kannattaa panostaa satanen tänään, jotta voi säästää tonnin tai miljoonan ensi viikolla, päättää Hyrkkö.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Saara HyrkköVihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja
Puh:+358 9 432 3021Puh:040 719 7604saara.hyrkko@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen vaatii lakiesityksen valmistelun keskeyttämistä: “Viranomaisten rooleja ei pidä sekoittaa”23.1.2026 16:28:31 EET | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen sisäministeri Krista Mikkonen kritisoi Rajavartiolaitokselle ehdotettuja uusia valtuuksia, jotka kajoavat voimakkaasti ihmisten perusoikeuksiin ja sekoittavat viranomaisten työnjakoa.
Vihreiden Forsgrén vaatii: läheisen suhteen on oltava koventamisperuste väkivaltatuomioissa23.1.2026 11:30:54 EET | Tiedote
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuore selvitys paljasti, että Suomessa määrätyissä väkivaltarikosten rangaistuksissa ei ole huomioitu riittävästi väkivallan tapahtumista pari- tai lähisuhteessa. Kansanedustaja Bella Forsgrén vaatii, että lähisuhteessa tapahtuvasta väkivallasta tulee seurata kovennettu rangaistus.
Vihreät esittää uudistettua aikuiskoulutustukea23.1.2026 10:36:32 EET | Tiedote
Aikuiskoulutustuen lakkauttaminen on luonut tilanteen, jossa uudelleenkouluttautuminen ja oman osaamisensa päivittäminen on aiempaa vaikeaa. Vihreät esittää uudistettua aikuiskoulutustukea, joka on vanhaa tukea tarkemmin kohdennettu työvoimapula-aloille, vihreän siirtymän vauhdittamiseen ja työn tuottavuutta parantavaan oman osaamisensa kehittämiseen.
Sofia Virta vetoaa ministeri Juusoon: lisäleikkaukset sosiaalipalveluista on estettävä jo haastavissa tilanteissa olevien suomalaisten puolustamiseksi22.1.2026 12:21:11 EET | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta kritisoi hallituksen suunnitelmia kohdistaa uusia leikkauksia sosiaalipalveluihin tilanteessa, jossa sosiaalialan ammattilaiset ovat jo nyt äärirajoilla.
Vihreät esittää sujuvaa polkua muksusta maisteriksi21.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Jos ja kun Suomi haluaa olla koulutuksen kärkimaa, tulee koulutuspolun jokaisen askelman olla kunnossa ja jokaisella tasa-arvoiset mahdollisuudet rakentaa tulevaisuuttaan. Vihreät esittää toimia varhaiskasvatuksen laadun parantamiseksi, painettujen oppimateriaalien lisäämistä sekä korkeakoulujen hakijasuman purkamista. Vihreiden eduskuntaryhmä piti talvikokousta Vantaalla ja Helsingissä 20.–21.1.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme