Poliisi järjestää Suojelusenkeli-konsertin kunnioittaakseen palveluksessa vammautuneita ja menehtyneitä kollegoitaan
Surmansa saaneiden ja vammautuneiden poliisien kunniaksi järjestetään kolmella paikkakunnalla Suojelusenkeli -konsertit, joiden käsiohjelmien tuotto käytetään palveluksessa vammautuneiden poliisien kuntoutumiseen.

Poliisi järjestää Suojelusenkeli-konsertin kunnioittaakseen palveluksessa vammautuneita ja menehtyneitä kollegoitaan
Surmansa saaneiden ja vammautuneiden poliisien kunniaksi järjestetään kolmella paikkakunnalla Suojelusenkeli -konsertit, joiden käsiohjelmien tuotto käytetään palveluksessa vammautuneiden poliisien kuntoutumiseen.
Suomessa on itsenäisyytemme aikana 131 poliisia saanut väkivaltaisesti surmansa palvelustehtävässä. Miltei jokainen heistä on kuulunut miehistöön tai alipäällystöön, eli heihin, jotka tekevät käytännön työtä kentällä.
– Meillä on Suomessa poliisi, joka suorittaa uskollisesti tehtäväänsä oman henkensäkin uhalla. Toivon, että kansalaiset arvostavat korkealle yhteiskuntamme sisäistä turvallisuutta, etenkin näinä aikoina, kun maailma ympärillä on epävakaa, sanoo Helsingin poliisipäällikkö Jari Liukku.
– Toivotan jokaisen sydämellisesti tervetulleeksi Suojelusenkeli -konsertteihin nauttimaan laadukkaasta musiikkielämyksestä ja pysähtymään hetkeksi tämän uhrauksen eteen, minkä palveluksessa vammautuneet ja menehtyneet poliisimme ovat antaneet.
Suojelusenkeli-konserteissa musiikista vastaa Suomen poliisin edustusorkesteri, Helsingin poliisisoittokunta, ylikapellimestarinsa Sami Ruusuvuoren johdolla. Solistina esiintyy yksi Euroopan merkittävimmistä jazztaiteilijoista, saksofonisti Jukka Perko. Konsertin musiikillisessa keskiössä on yli 20 000 kappaletta myyneen Kaanaanmaa-albumin rakastetuimmat virret versioituna suurelle sinfoniselle puhallinorkesterille ja solistille.
Lahdessa konsertin avaussanat lausuu Hämeen poliisipäällikkö Kari Puolitaival, Loviisassa Itä-Uudenmaan poliisipäällikkö Marko Viitanen ja Helsingissä poliisikomentaja Jari Liukku.
Suojelusenkeli-konsertit
ke 9.4.2025 klo 19.00 Ristin kirkko, Lahti
to 10.4.2025 klo 19.00 Loviisan kirkko, Loviisa
pe 11.4.2025 klo 19.00 Johanneksen kirkko, Helsinki
Suojelusenkeli-konsertit ovat väliajattomia ja niiden kesto on reilu tunti. Konsertteihin on vapaa pääsy ja käsiohjelmamyynnin tuotto ohjataan lyhentämättömänä palveluksessa vammautuneiden poliisien hyväksi.
Konsertit järjestetään yhteistyössä Helsingin-, Hämeen- ja Itä-Uudenmaan poliisilaitosten sekä Suomen Poliisijärjestöjen liiton ja Poliisin Tuki ry:n kanssa. Poliisin Tuki ry koordinoi käsiohjelmamyynnin tuoton palveluksessa vammautuneille poliiseille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lassi IkäheimointendenttiHelsingin poliisilaitos /Erityistoimintayksikkö /Helsingin poliisisoittokunta
Puh:0503406822Puh:(+358) 0295 47 4549lassi.ikaheimo@poliisi.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin poliisisoittokunta
Poliisi ja Puolustusvoimat yhdistävät voimansa – Yhdessä turvaamme Suomen -konsertti Finlandia-talossa 7.10.30.9.2025 09:43:39 EEST | Tiedote
Helsingin poliisisoittokunta ja Kaartin soittokunta nousevat samalle lavalle tiistaina 7. lokakuuta Finlandia-talossa, kun konsertti Yhdessä turvaamme Suomen tuo yhteen musiikin ja turvallisuuden teemat. Konsertti muistuttaa, että vaikka poliisi ja Puolustusvoimat muodostavat keskeisen perustan Suomen turvallisuudelle, se rakentuu lopulta kaikista – yhteisestä vastuusta ja yhteistyöstä.
Temppeliaukion kirkossa soi 4.9. maailman kantaesityksenä Timo Hietalan viulukonsertto Polar Fire28.8.2025 13:52:56 EEST | Tiedote
Helsingin poliisisoittokunta kärkijoukoissa sinfonisen puhallinmusiikin uudistajana
Poliisin päivä edistää myönteisiä kohtaamisia poliisin ja paikallisten ihmisten välillä – erityisesti niiden, jotka eivät arjessaan poliisin kanssa tapaa.8.8.2025 12:40:51 EEST | Tiedote
Helsingin poliisisoittokunta konsertoi Poliisin päivän merkeissä Seinäjoella keskiviikkona 20.8.
Världsartist möter polisen på Åland – Soulens superstjärna och Helsingfors polismusikkår i unikt gemensamt framträdande på Åland Sea Jazz7.8.2025 09:19:27 EEST | Nyheter
Världsartist möter polisen på Åland – Soulens superstjärna och Helsingfors polismusikkår i unikt gemensamt framträdande på Åland Sea Jazz
Maailmantähti kohtaa poliisit Ahvenanmaalla – Soulin supertähti ja Helsingin poliisisoittokunta harvinaisella yhteiskeikalla Åland Sea Jazzissa7.8.2025 09:19:27 EEST | Uutinen
Maailmantähti kohtaa poliisit Ahvenanmaalla – Soulin supertähti ja Helsingin poliisisoittokunta harvinaisella yhteiskeikalla Åland Sea Jazzissa
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme