Raportti: Pohjoismaiden on lisättävä kiertotalouden vauhdittamiseksi kannustimia ja ehkäistävä yhdyskuntajätteiden syntymistä
Swecon vastuullisuuskonsultit ovat selvittäneet kiertotalouden tulevaisuutta Pohjoismaiden ministerineuvostolle. Raportti toteaa, että jätteen syntymisen ehkäisemisen tärkeys tiedetään, mutta järjestelmällinen toteutus puuttuu.

Pohjoismaiden ministerineuvoston kiertotalousryhmä asetti raportin tavoitteeksi löytää realistisia ja tehokkaita keinoja kiertotalouden vahvistamiseen, jätteen syntymisen ehkäisemiseen ja yhdyskuntajätteen uudelleenkäytön lisäämiseen Pohjoismaissa. Pohjoismaat ovat olleet globaalisti edelläkävijöitä kiertotalouden tiekarttojen ja strategisten ohjelmien laatimisessa. Käytännössä siirtymä kiertotalouteen on osoittautunut kuitenkin vaikeaksi. Hankkeen toteutti Swecon asiantuntijat Suomesta, Ruotsista, Norjasta ja Tanskasta.
Raportti tarkasteli jätteen syntymisen ehkäisemistä Pohjoismaiden kansallisissa suunnitelmissa ja ohjelmissa, analysoi hyviä käytäntöjä jätteen syntymisen ehkäisemiseen. Lisäksi tarkasteltiin taloudellisia ohjauskeinoja, erityisesti pikamuotiin kohdennettuja maksuja, arvonlisäveronalennuksia käytettyjen tavaroiden kauppaan ja korjauspalveluihin sekä rahoituksen lisäämistä uusien kiertotalouden liiketoimintamallien tutkimukseen ja kehitykseen.
Tuotteiden tuotanto- ja käyttövaiheeseen kohdennettavat kannustimet hillitsisivät neitseellisten luonnonvarojen ylikulutusta
Raportti toteaa, että Pohjoismaiden erilaisissa jätesuunnitelmissa ja ohjelmissa pidetään esillä jätteen syntymisen ehkäisemistä, mutta järjestelmällisyys ja toimenpiteet puuttuvat. Johtopäätöksissä Swecon asiantuntijat ehdottavat vahvempaa poliittista sääntelyä ja toimenpiteitä talouteen. Kiertotalouteen tarvitaan uusia kannustimia, jotka kohdentuvat etenkin tuotteiden tuotanto- ja käyttövaiheeseen, jolloin hillitään myös neitseellisten luonnonvarojen ylikulutusta.
Jätteen synnyn ehkäisy pitää sisällään jätteen määrän vähentämisen lisäksi myös jätteen haitallisuuden vähentämisen. Jätteestä aiheutuu myös luonnolle ja ihmisten terveydelle negatiivisia vaikutuksia, kuten jätteiden poltosta syntyviä myrkyllisiä aineita.
“Raporttimme osoittaa, että yhdyskuntajätteen rooli kiertotaloudessa tunnistetaan, mutta käytännön toimenpiteissä on vielä tekemistä. Tunnistimme kymmeniä eritasoisia jätteen synnyn ehkäisyä edistäviä toimenpiteitä, jotka ovat helposti toteuttavissa. Nyt toiminta perustuu pitkälti vapaaehtoisuuteen, kuten kiertotalouden Green Dealiin. Merkittävä neitseellisten materiaalien kulutuksen ja jätteen määrän vähentäminen vaatii kuitenkin uudenlaista politiikkaa”, Swecon strategisen vastuullisuuskonsultoinnin osastopäällikkö Jaakko Sarpo sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jaakko Sarpoosastopäällikkö, strateginen vastuullisuuskonsultointiSweco Finland
Puh:0505940955Tiina VarheePR- ja mediasuhteet
Puh:040 723 1231ext.tiina.varhee@sweco.fiLinkit
Sweco suunnittelee tulevaisuuden kaupunkeja ja kestävämpää yhteiskuntaa. Yhdessä asiakkaidemme ja 22 000 arkkitehtimme, insinöörimme ja muun asiantuntijamme voimin tartumme kaupungistumisen haasteisiin ja digitalisaation mahdollisuuksiin ja luomme ratkaisuja, jotka edistävät kestävämmän yhteiskunnan kehittämistä. Sweco on Euroopan johtava suunnittelun ja konsultoinnin asiantuntijayritys, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli noin 2,7 Mrd euroa. Sweco on listattu Tukholman pörssiin (Nasdaq). www.sweco.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Sweco Finland Oy
Sweco tukee Turun kaupungin luontotiekarttatyötä30.10.2025 13:00:00 EET | Tiedote
Turun kaupunki on valinnut Swecon ja Second Horizon Advisoryn muodostaman asiantuntijaryhmän vahvistamaan kaupungin luontotyötä. Turun kaupungille laaditaan yhteistyössä luontotiekartta, jossa määriteltävät toimenpiteet edistävät Turun tavoitetta olla luontopositiivinen vuoteen 2030 mennessä.
Sweco Finland Q3 2025: Kasvu ja vakaa kannattavuus jatkui29.10.2025 10:50:21 EET | Tiedote
Sweco julkaisi tänään osavuosikatsauksensa vuoden 2025 kolmannelta neljännekseltä. Sweco Finlandin liikevaihto ja tulos paranivat edellisen vuoden vastaavaan ajanjaksoon nähden. Kvartaalilla voitettiin myös useita merkittäviä toimeksiantoja.
Sweco Finland Q3 2025: Growth and stable profitability continued29.10.2025 10:50:21 EET | Press release
Today Sweco published its interim report for the third quarter of 2025. Sweco Finland's net sales and profit improved compared to the corresponding period last year. Several significant projects were also won during the quarter.
Kalle Inki nimitetty Sweco Finlandin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi9.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Kalle Inki on nimitetty Sweco Finlandin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi 1.11.2025 alkaen. Inkin vastuulla on talouden lisäksi hankinnat ja kiinteistöt, ja hän raportoi tehtävässään toimitusjohtaja Thomas Hiettolle.
Sweco on tehnyt sopimuksen Fimpec Groupin ostamisesta7.10.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Toteutuessaan yrityskauppa kasvattaa Swecon organisaatiota noin 400 henkilöllä ja vahvistaa Swecon asemaa konsultoinnin, suunnittelun, projektinjohtamisen ja rakennuttamisen asiantuntijana erityisesti energia- ja teollisuussektorilla. Kaupan toteutuminen edellyttää Suomen Kilpailu- ja kuluttajaviraston hyväksynnän.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme