Kaisa Viitala ja Freida McFadden voittivat Storytel-palkinnon
14.3.2025 10:05:00 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote
Vuoden 2024 parhaat äänikirjat ja lukijat on palkittu Storytel-gaalassa. Kaisa Viitala ja Freida McFadden saivat tunnustusta teoksistaan "Klaanin vieraana" ja "Kotiapulaisen salaisuus".

Romantiikka ja feelgood -sarjassa parhaan äänikirjan palkinnon voitti Kaisa Viitalan "Klaanin vieraana" (Karisto). 1700-luvun Skotlantiin sijoittuva romaani ravistelee käsityksiä romanttisen viihteen sankarittarista ja käsittelee muita nykyajan ajankohtaisia teemoja, kuten vammaisuuden ja romanttisen rakkauden suhdetta. Romaanin on lukenut Emma Louhivuori.
Teoksen kirjoittanut Kaisa Viitala on viestintäsuunnittelija, historiantutkija ja kirjailija. Romaanin päähenkilön Agnesin taustalla ovat Viitalan omat kokemukset arjesta synnynnäisen tuki- ja liikuntaelinsairauden kanssa. Kirja aloitti Nummien kutsu -sarjan, joka sai loistavan vastaanoton ja myi yli 10 000 kappaletta vuonna 2024. Se sai myös Kynnys ry:n myöntämän Kunnia-Vimman. Sarjan toinen osa, Klaanin suojeluksessa ilmestyy 14.3.2025.
Jännitys ja dekkarit -sarjan parhaan äänikirjapalkinnon vei trillerien kuningatar Freida McFadden. "Kotiapulaisen salaisuus" (Otava) on huippusuositun Kotiapulainen-sarjan toinen osa ja sen on suomentanut Jussi Tuomas Kivi. Äänikirjan lukee Sanna Majuri.
Yhdysvaltalaisen Freida McFaddenin menestystarina ja ilmiömäinen suosio ovat vertaansa vailla. Siviiliammatiltaan aivovammoihin erikoistuneen lääkärin psykologiset trillerit ovat nousseet suursuosioon ympäri maailmaa, mm. New York Timesin listaykköseksi ja USA Todayn, Publishers Weeklyn ja Sunday Timesin myyntilistoille. Yli 40 kielelle käännettyjä kirjoja on myyty maailmanlaajuisesti lähes 18 miljoonaa kappaletta, Suomessakin yli 180 000 kappaletta. McFadden on voittanut myös Goodreads Choice -palkinnon parhaan trillerin kategoriassa. Tuotteliaalta McFaddenilta julkaistaan tänä vuonna vielä peräti kolme kirjaa, ja loppuvuodesta 2025 McFaddenin tuotantoa nähdään valkokankaalla, kun Kotiapulainen-elokuva saa ensi-iltansa.
Storytel-palkinto on 1000 € ja se jaetaan sekä kirjailijalle että äänikirjan lukijalle. Jos voittaja on ulkomainen käännösteos, kirjailijan sijaan palkinnon saa kääntäjä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Viihde, harrasteet, tietokirjat
Jenni HeitiMarkkinointi- ja viestintäpäällikkö
Kaunokirjallisuus
Musiikki & populaarikulttuuri
Kuvat

Linkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Evelyn Scala Schreiberin perhesaaga Tyttö joka karkasi vie mukanaan sirkuksen kiehtovaan maailmaan28.1.2026 10:46:41 EET | Tiedote
Evelyn Scala Schreiberin omaan sukuhistoriaan perustuva romaani on koskettava tarina vapaudesta ja naisesta, joka päättää uhrata kaiken rakkauden – ja sirkuksen – vuoksi.
10 askelta parempiin päätöksiin – Harri Gustafsberg avaa päätöksenteon psykologiaa28.1.2026 08:30:00 EET | Tiedote
Päätöksenteko on taito, jota voi kehittää – ja Harri Gustafsberg tietää miten. Suosittu kouluttaja ja psykologinen valmentaja kertoo uudessa tietokirjassaan, mistä päätökset todella syntyvät ja mitkä mekanismit ohjaavat valintojamme. 10 askelta päätöksentekoon auttaa ratkaisuihin niin työelämässä kuin arjessakin.
Anna-Kaisa Linna-Ahon Auringon ääni -romaanin yhtenä inspiraationa toimi aselastissa olleen S/S Equity -laivan salainen saapuminen Pohjanmaan rannikolle27.1.2026 09:30:00 EET | Tiedote
Anna-Kaisa Linna-Ahon kolmas romaani Auringon ääni kertoo lapsuuden viimeisestä kesästä, leikin loppumisesta ja salaliitosta. Linna-Ahon esikoisromaani Paperijoutsen (Otava, 2019) voitti Tiiliskivi-palkinnon.
Misinformaatiosta tarpeekseen saanut tietokirjailija kokosi reittioppaan valheiden maailmaan27.1.2026 08:22:00 EET | Tiedote
Tietokirjailija Hannu Sokalan tuorein teos Maailman 50 vaarallisinta valhetta kertoo internetissä rehottavasta misinformaatiosta. Idea kirjaan syttyi, kun Sokala huomasi miten nopeasti ja laajalle valheet nykyisin leviävät.
Ian McEwanin loistokas Mitä voimme tietää avaa Otavan kirjaston kevään26.1.2026 13:20:00 EET | Tiedote
Otavan kirjaston kevät muodostuu neljästä hienosta uutuusromaanista. Ian McEwanin Mitä voimme tietää -teoksen lisäksi luvassa on kansainvälistä laatukirjallisuutta Safae el Khanoussilta, Anne Tylerilta ja Andrei Kurkovilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
