Naturskyddsområden sköts i Sibbo med hjälp av Helmi-programmet
Naturvårdsarbeten beställda av NTM-centralen i Nyland börjar i mars 2025 vecka 12. Åtgärderna inom Helmi-livsmiljöprogrammet förbättrar tillståndet för ekologiskt värdefulla skogsmiljöer och stärker den biologiska mångfalden.

Naturvårdsarbeten utförs i lönnskogen Glamars i Söderkulla och på Bärnäsudden i Gesterby. Naturskyddsområden sköts utan att äventyra deras särdrag och arbetet utförs enligt de vårdplaner som godkänts av NTM-centralen i Nyland. Dessutom har Museiverket beviljat tillstånd för vård av en fast fornlämning i lönnskogen Glamars.
Målet med naturvården är att förbättra livsmiljöerna för lövskogsväxter och ädla lövträd i skyddsområdena genom att bland annat öka ljusinsläppet och minska konkurrensen om livsutrymme. De naturligt uppkomna ädla lövskogarna hotas ofta av granifiering. Granarna ökar skuggningen och försurar marken med sitt barrfall. Detta är skadligt för ljusälskande arter och förnyelsen av ädla lövträd.

Traditionella metoder används
Naturvårdsarbeten som börjar i mars utförs av Skoog Oy. Arbetet görs med hjälp av skogshuggare och en skogsvagn dragen av hästar. Hästar har traditionellt använts i skogsarbete och de passar utmärkt för arbete i skyddsområden på grund av områdets känsliga lövskogsbottens, skyddade arter och fornlämningsområden.
På platsen röjs granplantor samt fälls och ringbarkas enskilda granar och lövträd. Fällda träd lämnas som död ved för att upprätthålla biologisk mångfald och kontinuitet av död ved. Röjnings- och avverkningensrester kan eventuellt brännas på platsen på Bärnäsudden genom punktbränning med nödvändiga säkerhetsåtgärder.
Naturvårdsåtgärderna är koncentrerade till Helmi-klustret
Helmi-kluster är helhetsområden av ekologiskt och regionalt betydelsefulla livsmiljöer. Åtgärder inom Helmi-livsmiljöprogrammet koncentreras till dessa områden som är viktiga för biologisk mångfald och finns runtom i Finland.
Helmi-klustret Strömvattenpärlor i mellersta Nyland omfattar småvatten och stränder i Sibbo storskog, samt livsmiljöer inom HELMI-programmet längs åarna Kervo å, Ohkola å och Sibbo å, samt deras närmiljö. Målet är att förbättra områdenas nuvarande tillstånd genom olika naturvårdsarbeten.
Ett viktigt mål för Helmi-kluster är att förbättra områdets ekologiska sammanlänkning. Den geografiskt omfattande klustret skapar också en god möjlighet att beakta och mildra de negativa vattenpåverkningarna från avrinningsområdena. Mer information om Helmi-kluster i Nyland finns här. (miljo.fi)

Åtgärderna är en del av det nationella Helmi-livsmiljöprogrammet, som tar itu med den största direkta orsaken till utarmningen av Finlands natur: minskningen och försämringen av livsmiljöer. Målet med Helmi-programmet är att stärka den biologiska mångfalden i Finland och förbättra livsmiljöernas tillstånd genom att bland annat skydda och återställa myrar, restaurera och sköta fågelvatten, traditionella biotoper och skogsmiljöer samt småvatten och strandmiljöer. Verksamheten bygger på markägarnas frivillighet. För skyddade områden får man ersättning och staten stöder restaurerings- och skötselåtgärder.
Kontakter
Naturvårdsexpert
Pihla Kivistö
NTM-centralen i Nyland
pihla.kivisto@ely-keskus.fi
tel. +358 295 021 325
Naturvårdsexpert
Teemu Virtanen
NTM-centralen i Nyland
teemu.s.virtanen@ely-keskus.fi
tel. +358 295 021 240
Bilder


Länkar
Om
NTM-centralerna är statliga myndigheter som främjar den regionala utvecklingen genom att sköta statsförvaltningens uppgifter och utveckling. NTM-centralerna sköter uppgifter i anslutning till näringar, arbetskraft, kunnande samt trafik och infrastruktur samt miljö och naturresurser. NTM-centralerna utvecklar och stöder ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbar välfärd.

Andra språk
Följ Uudenmaan ELY-keskus
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uudenmaan ELY-keskus
Stenhagens tunnel i Helsingfors stängs för trafik under två nätter 12.–14.5. kl. 22.00–05.005.5.2025 08:16:00 EEST | Pressmeddelande
Stenhagens tunnel på Skogsbackavägen (landsväg 100) i Helsingfors stängs för trafik 12.–14.5. kl. 22.00–05.00 för tunneltvätt och underhållsarbete. Trafiken omdirigeras under denna tid till tunnelns alternativa rutt.
Helsingissä Kivihaan tunneli suljetaan liikenteeltä kahdeksi yöksi 12.–14.5. klo 22.00–05.005.5.2025 08:16:00 EEST | Tiedote
Helsingissä Kivihaan tunneli Hakamäentiellä (mt 100) suljetaan liikenteeltä 12.–14.5. klo 22.00–05.00 tunnelin pesua ja huoltotöitä varten. Liikenne ohjataan tänä aikana tunnelin varareitille.
Grundrenoveringen av viadukterna i Tammisto i Vanda påverkar trafiken på Ring III från och med maj 202530.4.2025 15:03:00 EEST | Pressmeddelande
Grundrenoveringen av viadukterna i Tammisto inleds 5.5.2025 och orsakar ändringar i trafikarrangemangen på Ring III (rv 50) vid Tammisto. Reparationsarbetet slutförs i sin helhet före utgången av september 2025.
Vantaalla Tammiston risteyssiltojen peruskorjaus vaikuttaa liikenteeseen Kehä III:lla toukokuusta 2025 alkaen30.4.2025 15:03:00 EEST | Tiedote
Tammiston risteyssiltojen peruskorjaus käynnistyy 5.5.2025 ja aiheuttaa muutoksia liikennejärjestelyihin Kehä III:lla (vt 50) Tammiston kohdalla. Korjaustyöt valmistuvat kokonaisuudessaan syyskuun 2025 loppuun mennessä.
Grundlig renovering av Jokivarsi bro i Vanda påverkar trafiken på Brännbergavägen (152)29.4.2025 13:11:00 EEST | Pressmeddelande
Renoveringen av Jokivarsi bro som inleds i Vanda i maj medför ändringar i trafikarrangemangen på Brännbergavägen (152) vid Jokivarsi. Broreparationerna slutförs i sin helhet före utgången av september.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum