Suojelutyötä koskeva hallituksen esitys jää puolitiehen
13.3.2025 14:15:00 EET | Suomen Yrittäjät | Tiedote
Hallitus antoi tänään eduskunnalle esityksen suojelutyön turvaamisesta työtaistelutilanteissa. Suojelutyöllä tarkoitetaan työtaistelun aikana tehtävää työtä, joka on välttämätöntä esimerkiksi hengen ja terveyden turvaamiseksi. Suojelutyöstä ei ole aikaisemmin säädetty laissa. – Esitys on tärkeä, mutta se rakentuu liikaa ammattiliittojen neuvotteluhalukkuuden ja tuomioistuinprosessin varaan, Suomen Yrittäjien asiantuntija Albert Mäkelä sanoo.

Hallituksen esityksen mukaan ammattiliiton olisi joko työtaistelun rajaamisella tai suojelutyöllä huolehdittava siitä, ettei ihmisten henki, terveys, omaisuus, eläinten hyvinvointi tai kansallinen turvallisuus työtaistelun vuoksi vaarannu.
– Suojelutyöstä säätäminen on tärkeää, sillä työtaisteluoikeuden käyttö ei saisi vaarantaa ihmisten henkeä, terveyttä tai muitakaan yksityisten tai yhteiskunnan kannalta tärkeitä oikeushyviä, Suomen Yrittäjien asiantuntija Albert Mäkelä sanoo.
Ammattiliittojen huolehtimisvelvollisuuden vastainen työtaistelu voitaisiin kieltää tuomioistuimessa. Esityksen mukaan työtaistelun kieltäminen edellyttäisi, että työnantaja on pyrkinyt välttämään työtaistelun vaikutuksia omin toimin ja neuvottelemaan ammattiliiton kanssa suojelutyön järjestämisestä.
– Työnantaja on aina vastuussa siitä, ettei työtaistelunkaan aikana vaaranneta henkeä, terveyttä tai esimerkiksi ympäristöä. Siksi työnantajan pitäisi voida määrittää, millaiset resurssit suojelutyöhön tarvitaan, Mäkelä sanoo.
Jatkovalmistelussa on otettu askelia oikeaan suuntaan
Esitykseen on ministeriön jatkovalmistelussa tehty muutoksia. Esitykseen ei sisälly työnantajalle määrättävää enintään 150 000 euron hyvitystä, jos työnantaja olisi hakenut työtaistelun väliaikaista kieltoa ilmeisen perusteettomasti.
– Hyvitysvelvollisuuden poisto on askel oikeaan suuntaan. Tuomioistuinprosessi on etenkin pk-yritysten kannalta liian raskas, ja sanktion uhka olisi tehnyt siitä käytännössä kuolleen kirjaimen, Mäkelä sanoo.
Viimesijaisena keinona työnantajalla olisi mahdollisuus välttää oikeushyvien vaarantumista hätätyön teettämisellä. Jatkovalmistelussa onkin täsmennetty hätätyön käyttöalaa työtaistelutilanteissa. Suomen Yrittäjät pitää esitystä kuitenkin tältä osin riittämättömänä.
– Hätätyötä koskeva täsmennys on tärkeä, mutta se jää valitettavasti puolitiehen. Pienten ja keskisuurten yritysten kannalta hätätyö voi olla käytännössä ainoa mahdollisuus hengen, terveyden tai omaisuuden suojaamiseen. Esitys ei valitettavasti selvennä hätätyön käyttöalaa riittävästi, Mäkelä toteaa.
Hätätyötä voitaisiin esityksen mukaan teettää, jos työtaistelun aiheuttama vahinkoseurauksen uhka on siinä määrin välitön, ettei sen aiheutumista voida välttää työntekijäyhdistysten kanssa käytävin neuvotteluin, tuomioistuimesta haetulla kiellolla tai muulla kohtuullisella keinolla.
Sääntelyn taustalla vuoden 2022 työtaistelut
Suojelutyötä koskevan valmistelun taustalla on vuonna 2022 hoitoalan työtaisteluiden yhteydessä säädetty määräaikainen laki ja siihen liittyvä eduskunnan lausuma.
Eduskunta edellytti, että valtioneuvosto selvittää suojelutyötä koskevat kehittämistarpeet ja valmistelee tarvittaessa lainsäädäntöehdotukset, joilla suojelutyön järjestäminen turvataan ristiriitatilanteissa.
Lisätietoja: asiantuntija Albert Mäkelä, Suomen Yrittäjät, 040 7760 560, albert.makela @ yrittajat.fi
Yhteyshenkilöt
Albert Mäkeläasiantuntija
Puh:040 7760 560albert.makela@yrittajat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät
Yrittäjät varoittaa laajoista energiatukitoimista: Veroale voi pahentaa tilannetta25.3.2026 06:55:00 EET | Tiedote
Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta sekä nostaa energian ja logistiikan kustannuksia pk-yrityksissä. Suomen Yrittäjät varoittaa Orpon hallitusta energian ja polttoaineiden laajamittaisista veronalennuksista ja hintasääntelystä. Veroalet voivat jopa pahentaa tilannetta. - Jos veronalennukset lisäävät kysyntää tilanteessa, jossa energiaa on niukasti saatavilla, ongelma vain syvenee, johtaja, pääekonomisti Päivi Puonti Suomen Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjät: Työperäinen hyväksikäyttö vääristää työmarkkinoita19.3.2026 12:15:00 EET | Tiedote
Työperäisen hyväksikäytön sääntelyn uudistus on eduskunnassa valiokuntakäsittelyssä. Rangaistuksia aiotaan kiristää. Suomen Yrittäjät pitää uudistusta tärkeänä ja tarpeellisena. – Työperäiseen hyväksikäyttöön on pystyttävä puuttumaan tehokkaasti. Se vääristää kilpailua oikein toimivien yritysten kustannuksella, asiantuntija Niko Nurmela Yrittäjistä sanoo.
Yrittäjägallup: Yli neljännes työnantajista tehnyt paikallisia sopimuksia15.3.2026 16:11:00 EET | Tiedote
Yli neljännes työehtosopimusta noudattavista työnantajayrityksistä on tehnyt vähintään yhden paikallisen sopimuksen viimeisen vuoden aikana, osoittaa Yrittäjägallup. ”Tulokset kertovat, että tällä vaalikaudella tehdyt paikallisen sopimisen lainsäädäntömuutokset ovat olleet tarpeen”, toteaa johtaja Atte Rytkönen-Sandberg Suomen Yrittäjistä.
Yrittäjät: Lähi-idän kriisi lisää epävarmuutta - vaikutukset tuntuvat pk-yrityksissä13.3.2026 06:25:00 EET | Tiedote
- Lähi-idän tilanne on vakava, ja laajenemisen riski on olemassa. Suomalaisten pk-yritysten ja koko talouden kehityksen kannalta on erittäin toivottavaa, että tilanne rauhoittuu nopeasti ja kytevä epävarmuus vähenee. Energian ja polttoaineen hinnannousu nostaa suoraan suomalaisyritysten kustannuksia ja lisää epävarmuutta. Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.
Yrittäjät: Koronasta tehtävä jälkiselvitys – yritysten kokemukset jäivät raportissa sivuun12.3.2026 12:30:00 EET | Tiedote
Valtioneuvoston kanslia julkaisi perjantaina 6.3.2026 raportin korona-ajan rajoituksista. Raportti on yritysten näkökulmasta puutteellinen. Siksi tarvitaan erillinen, riippumaton selvitys siitä, miten rajoitukset vaikuttivat elinkeinovapauteen, yrityksiin ja yrittäjiin, Suomen Yrittäjät esittää.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme