Tutkimusyritys Omnitele mittasi, miten netti toimii junissa: VR-wifillä nettiyhteys on parempi kuin matkapuhelinverkoissa
13.3.2025 14:48:54 EET | VR-Yhtymä Oyj | Tiedote
Riippumattoman tutkimusyrityksen Omnitelen tuoreiden mittausten mukaan VR:n uudistettu wifi toimii varsin kattavasti junissa. Hyvälaatuinen, junan uutta wifiä käyttävä nettiyhteys (yli 5 Mbit/s) saavutettiin 95 prosentilla rataosuuksista suoritetuista mittauksista. Junamatkustajien tyytyväisyys VR-wifiin on parantunut selvästi viime vuodesta. Eri rataosuuksilla on wifin ja mobiiliverkkojen kuuluvuudessa merkittäviä eroja.

Junien nettiyhteyksistä on saatu yksityiskohtaisempaa tutkimustietoa. Riippumaton tutkimusyritys Omnitele suoritti VR:n toimeksiannosta datanopeusmittauksia kaikilla pääradoilla VR:n oman wifi-verkon toimivuuden sekä teleoperaattoreiden matkapuhelinverkkojen peiton ja laadun selvittämiseksi.
”Tutkimus toi merkittävästi uutta tietoa junien nettiyhteyksien toiminnasta. Tulokset auttavat tunnistamaan nyt tarkasti ne rataosuudet, joissa tarvitaan seuraavaksi teleoperaattorien lisätoimia junakuuluvuuden parantamiseksi”, sanoo hankejohtaja Jonas Eriksson VR:ltä.
Omnitelen mittausten mukaan viime vuonna kaikkiin kaukoliikenteen juniin asennetussa VR-wifissä nopea 5 Mbit/s:n nettiyhteys toteutui valtaosalla rataosuuksista. Kun yhteyden nopeus on yli 5 Mbit/s, voi käyttäjä esimerkiksi katsoa HD-laatuista videosisältöä omalta laitteeltaan. Tällöin myös videopuhelut ja etäkokoukset onnistuvat.
”VR-wifin nopea nettiyhteys, joka ylittää 5 Mbit/s, saavutettiin 95 prosentilla mittaustuloksista. Tämä on hieno uutinen junassa työskentelyn ja netin käytön kannalta. VR-wifi hyödyntää kaikkien kolmen operaattorin verkkoja, mikä parantaa VR-wifin kattavuutta tarjoten asiakkaalle aina parhaan käytössä olevan verkon. Nopeampi wifi on saanut myös myönteisen vastaanoton junamatkustajilta. Asiakaspalautteiden perusteella tyytyväisyys VR-wifiin on noussut viime vuodesta ja on nyt 3,6/5”, toteaa Eriksson.
Erikssonin mukaan VR aikoo seuraavaksi parantaa puheluiden ja mobiilidatan kuuluvuutta junissa myös heille, jotka eivät käytä VR-wifiä. VR valmistautuu lähivuosina laseroimaan junien ikkunat parantaakseen tukiasemien radiosignaalin läpäisyä junaan. VR-wifi ei tarvitse laserointia toimiakseen, vaan laserointi tulee parantamaan nimenomaan mobiiliverkkojen ja puheluiden kuuluvuutta.
Teleoperaattoreiden mobiiliverkkojen yhteyksissä yhä katvealueita
VR:n omat keinot eivät yksin riitä takaamaan toimivaa yhteyttä koko junamatkan ajaksi, sillä rataverkolla on edelleen katvealueita, minkä myös Omnitelen tutkimus osoitti. Mittausten mukaan teleoperaattoreiden mobiiliverkoissa yli 5 Mbit/s nettiyhteyden osuus jäi 75–85 prosenttiin, mikä on pienempi kuin VR-wifin kuuluvuus. Yhteyksien parantamiseksi katvealueilla tarvitaan teleoperaattoreiden markkinaehtoisia panostuksia verkkoon ja uusiin tukiasemiin.
VR osallistui torstaina 13.3. keskustelutilaisuuteen, jonka Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand oli kutsunut koolle. Kattavasti toimivat verkkoyhteydet ovat alan toimijoiden yhteinen tavoite ja tilaisuudessa keskusteltiin yhteistyössä junakuuluvuuden parantamiseksi edelleen.
FAKTAA:
- VR on uusinut viime vuonna 5 miljoonalla eurolla kaukojunien langattoman sisäverkon ja wifi-laitteet. Juniin päivitetyt reitittimet ja antennit hyödyntävät kaikkien teleoperaattoreiden 4G- ja 5G-verkkoja.
- Ilmainen junaverkko löytyy nyt junista nimellä ”Uusi VR-wifi”.
- VR:n ylläpitämä kuuluvuuskartta auttaa asiakkaita suunnittelemaan matkanaikaista netinkäyttöään. www.vr.fi/wifi
- Omnitelen mittauksissa paras junakuuluvuus sekä VR-wifissä ja mobiiliverkoissa oli Helsinki-Tampere rataosuudella. Heikon kuuluvuus oli Kouvola-Kuopio -reitillä. Mittaukset suoritettiin sekä toistinvaunussa että rf-ikkunallisessa testivaunussa.
- Wifin lisäksi junissa on ns. toistimia eli laitteita, jotka parantavat junan sisälle tulevan radiosignaalin voimakkuutta, eli asiakkaiden puheluiden kuuluvuutta ja asiakkaan mobiilidatan toimintaa. VR valmistautuu korvaamaan toistimet teettämällä rf-laseroinnin junien ikkunoihin lähivuosien aikana, hankinnan kilpailutus käynnistyy mahdollisimman pian. Laseroinnilla parannetaan tukiasemien signaalin läpäisyä junaan. VR-wifi ei tarvitse laserointia toimiakseen, vaan laserointi tulee parantamaan nimenomaan mobiiliverkkojen ja puheluiden kuuluvuutta.
- Omnitelen mittausten perusteella rf-ikkunallisissa vaunuissa teleoperaattorien mobiiliverkkojen yhteydet ovat nopeampia kuin junavaunuissa, joissa signaalia vahvistetaan toistimien avulla.
- VR-wifin laitteet ovat yhteensopivia myös satelliittiyhteyksille ja VR aikoo testata satelliittiyhteyksien käyttöä junissa. Satelliittiyhteyksien haasteena on, että toistaiseksi Suomen yllä kiertävien satelliittien lukumäärä on hyvin rajallinen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
VR Mediadesk
Viestintäyksikkömme palvelee mediaa puh. 029 434 7123 ja viestinta@vr.fi. Olemme tavoitettavissa ma-pe 8-16. Arki-iltaisin klo 16 jälkeen, arkipyhinä ja viikonloppuisin palvelemme mediaa akuuteissa häiriötilanteissa.
Liitteet
Me VR:llä vauhditamme tulevaisuuden vastuullista liikennettä. Olemme Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka kasvattaa hiilineutraalin raide- ja kaupunkiliikenteen suosiota. Huolehdimme arjen sujuvista matkoista Suomessa ja Ruotsissa sekä toimimme teollisuuden tukijalkana kotimaan logistiikassa. Vuonna 2024 kyydissämme tehtiin 15,3 miljoonaa kaukoliikenteen matkaa Suomessa ja kuljetimme rautateitse 23,2 miljoonaa tonnia tavaraa. Liikevaihtomme oli 1 294,7 miljoonaa euroa ja työllistimme yli 8 400 rautaista ammattilaista. Lisätietoja: https://www.vrgroup.fi/
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta VR-Yhtymä Oyj
VR:n kalustohuutokauppa herätti laajaa kiinnostusta – tavaravaunuja ja vetureita myytiin muille alan toimijoille12.2.2026 11:28:21 EET | Tiedote
VR myi 122 tavaravaunua ja 12 dieselveturia lokakuussa päättyneessä huutokaupassa, joka herätti runsaasti kiinnostusta usean eri rautatiealan yrityksen keskuudessa. VR tukee raidemarkkinan kasvua ja kilpailua Suomessa luopumalla käytetystä kalustosta, jota se ei enää itse tarvitse.
VR FleetCare vahvistaa asemaansa kaluston kunnossapito-osaajana – uusi sopimus Ruotsissa3.2.2026 14:53:07 EET | Tiedote
VR FleetCare on solminut merkittävän sopimuksen Ruotsissa toimivan AB Transitio-kalustoyhtiön kanssa Dosto (ER1) -junien telien ja päävirtakytkimien raskashuolloista. Sopimus kattaa 60 Stadlerin valmistaman sähkömoottorijunan raskashuoltotyöt vuosina 2026–2030.
VR teki jälleen kaikkien aikojen ennätyksen: vuonna 2025 ostettiin 16,1 miljoonaa kaukojunamatkaa12.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Vähäpäästöisen junamatkustamisen suosio jatkaa vahvaa kasvuaan. VR:n kaukojunamatkustaminen oli ennätystasolla jo kolmatta vuotta peräkkäin, kun vuonna 2025 ostettiin 16,1 miljoonaa kaukojunamatkaa. Kyseessä on VR:n historian suurin matkamäärä, kasvu edellisvuoteen verrattuna on 4,1 prosenttia eli yli 600 000 matkaa.
VR FleetCare kehitti siirtotelit – uusi ratkaisu helpottaa raidekaluston siirtoa Ruotsista Suomeen kunnossapitoa varten9.1.2026 11:35:13 EET | Tiedote
Ensimmäinen SJ:n X40-sähköjuna saapui raiteita pitkin Ruotsista Haaparannan ja Tornion kautta Ouluun 9.1.2026 VR FleetCaren kehittämien siirtotelien avulla. Ratkaisu mahdollistaa jatkossa ulkomaisen raidekaluston siirtämisen kiskoja pitkin Ruotsin kautta aina Suomeen saakka VR FleetCaren toimipisteisiin kunnossapitoa, modernisointia tai huoltoa varten. Innovaatio tukee kestävää kehitystä ja tekee kalustosiirroista tehokkaampia
Joulun junaliikenne jakautuu usealle päivälle – uutuutena on jouluaattona pohjoiseen matkaava yöjuna18.12.2025 12:10:50 EET | Tiedote
Joulun ajan junaliikenne jakautuu tänä vuonna useammalle päivälle. VR on lisännyt kalustoa ja vuoroja varmistaakseen, että mahdollisimman moni voisi valita mukavan ja vähäpäästöisen junan joulun matkoilleen. Asiakkaiden toiveesta pohjoiseen pääsee nyt ensimmäistä kertaa yöjunalla myös jouluaattona.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme