JHL: Suojelutyölaki suosii työnantajia - Märkä rätti vastuullisten liittojen kasvoille
13.3.2025 15:42:18 EET | Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL | Tiedote
Ammattiliitto JHL katsoo hallituksen esittämän suojelutyötä koskevan uudistuksen olevan jo lähtökohdiltaan tarpeeton. Liitot ovat käyttäneet Suomessa työtaisteluoikeuttaan erittäin vastuullisesti. Suojelutyön tarjoamiseen on olemassa vakiintuneita käytäntöjä ja suojelutyöstä on onnistuttu hyvin sopimaan.

Julkisten ja hyvinvointialojen liiton JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström pitää hallituksen esitystä suojelutyölaista ylimitoitettuna ja työnantajia suosivana.
– Miksi säätää lakiin, kun on vastuullisesti toimien ja neuvotellen päästy lähes poikkeuksetta hyväksyttäviin lakkorajoihin tai suojelutyön tarjoamiseen.
Ekströmin mukaan menettely, jolla työnantaja voi hakea väliaikaista kieltoa, on ongelmallinen.
– Pelkona on, että tehdään turhia kieltohakemuksia ja työnantaja saa ns. etukäteisnautintaa eli lakko jää toteutumatta. Kumman lopulta oikeudenkäynnissä todetaan olleen oikeassa, ei ole enää mitään käytännön merkitystä.
– Työnantajalla ei ole kieltohakemuksen tekemiselle mitään muuta riskiä kuin oikeudenkäyntikuluriski. Työntekijä puolelta se kuitenkin saattaa riistää tehokkaan työtaistelun toteuttamismahdollisuuden.
Ekström ihmettelee, miksi ollaan muuttamassa lainsäädännöllä hyvin toimivaa asiaa.
– Perusoikeutena taattuun yhdistymisvapauteen liittyvää lakko-oikeutta ollaan rajoittamassa ilman, että sitä on riittävästi perusteltu. Valmistelussa ei ole pohdittu tosiasiassa mitään muuta vaihtoehtoa kuin lailla säätämistä ja lakon kieltämismahdollisuuden avaamista.
Ekström huomauttaa, että kansanväliset sopimukset korostavat sitä, että vähimmäispalvelujen määrittelyistä tulee ensisijaisesti neuvotella työntekijöiden kanssa.
– Lainvalmistelussa ei ole ylipäätään riittävästi pohdittu lakon kieltämisen sijaan muita mahdollisia keinoja riittävän suojelutyön takaamiseksi kriittisissä toiminnoissa. Samalla edelleen hallituksen arviot lainsäädäntöhankkeiden vaikutuksista suomalaisten työntekijöiden työtaisteluoikeuteen paistavat poissaolollaan. Tämä on jatkumoa maan hallituksen umpisurkealle lainsäädäntövalmistelutyölle.
– Esimerkiksi Ruotsissa, Tanskassa ja Norjassa suojelutyötä koskevat järjestelyt perustuvat keskeisesti työmarkkinaosapuolten välisiin sopimuksiin, ei lainsäädäntöön. Vaihtoehtona ei ole huomioitu sitä, että meidän virkaehtosopimuslaeissa on jo olemassa valtion ja kunnan viranhaltijoita koskien toimiva malli virkariitalautakuntien muodossa.
JHL edustaa yhdessä yhteisöjäsenliittojensa kanssa laajasti työntekijöitä ja viranhaltijoita niissä toiminnoissa, joihin esitetyt lakko-oikeuden rajoitukset vaikuttaisivat. Niitä ovat esimerkiksi pelastustoimi, terveydenhuollossa esim. ensihoito ja sosiaalitoimessa mm. kodinhoito, iäkkäiden ja vammaisten hoiva- sekä asumispalvelut ja turvallisuusalat (rajavartiolaitos, puolustusvoimat, vankilat), energia-ala, vesihuolto sekä maatalouslomitus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan EkströmJHL:n puheenjohtaja
Puh:040 828 2865hakan.ekstrom@jhl.fiTietoja julkaisijasta
Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL on hyvinvoinnin ammattilaisia ja opiskelijoita yhdistävä ammattiliitto kunnissa, valtiolla ja yksityisissä hyvinvointipalveluissa. Hyvinvointipalveluja tuottavia jäseniä meillä on noin 165 000. JHL on SAK:n jäsenjärjestö.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
JHL: Hallituksen esitykset heikentävät työsuhdeturvaa ja lisäävät epävarmuutta5.2.2026 12:49:33 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vastustaa hallituksen esittämiä työelämälainsäädännön muutoksia. Esitykset heikentävät työntekijöiden asemaa, lisäävät epävarmuutta ja siirtävät työnantajariskejä työntekijöiden kannettaviksi ilman hyväksyttäviä perusteita.
Privata socialservicebranschens kollektivavtalsförhandlingar kantrade – JHL varslar om strejk29.1.2026 16:01:31 EET | Pressmeddelande
JHL sätter fart på de fastkörda förhandlingarna med en tredagarsstrejk 17–19.2.2026. Strejken gäller valda arbetsplatser inom den privata socialservicebranschen på olika håll i Finland.
The collective agreement negotiations of the private social services sector have broken down – JHL issues a strike warning29.1.2026 16:01:31 EET | Press release
Trade Union JHL is going to boost the deadlocked negotiations with a three day long strike on 17–19 February 2026. The strike targets selected workplaces in the private social services sector in different parts of Finland.
Yksityisen sosiaalialan työehtoneuvottelut kariutuivat – JHL antaa lakkovaroituksen29.1.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL vauhdittaa jumiutuneita neuvotteluja kolmipäiväisellä lakolla 17.–19.2.2026. Lakko kohdistuu valikoituihin yksityisen sosiaalialan työpaikkoihin eri puolilla Suomea.
JHL vaatii selkeyttä ja tasa-arvoa Helsingin varhaiskasvatuksen työkenkäohjeisiin28.1.2026 13:32:59 EET | Tiedote
Ammattiliitto JHL:n saamien tietojen mukaan Helsingin kaupungin varhaiskasvatuksen yksiköihin on lähetetty ohjeistus turvallisten työkenkien käytöstä. Asia on herättänyt laajaa huolta ja hämmennystä työntekijöiden keskuudessa, sillä vaadittavien kenkien tarkka määritelmä on edelleen epäselvä ja tulkinnanvara on jätetty esihenkilöille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme