Muista varmistaa, että näet Ylen tv-lähetykset myös 1.4. alkaen
Ylen tv-lähetykset lähetetään 1.4.2025 lähtien vain teräväpiirtolaadulla, ja perusmuotoiset lähetykset päättyvät.

Ylen tv-lähetykset lähetetään 1.4.2025 lähtien vain teräväpiirtolaadulla, ja perusmuotoiset lähetykset päättyvät. Muutos koskee sekä antenni- että kaapeli-tv-vastaanottoa. Muut Suomessa vapaasti vastaanotettavat tv-kanavat siirtyvät HD-lähetyksiin kesällä 2025. Siirtyminen vain HD-lähetyksiin on koko tv-toimialan yhteinen päätös.
“Ylen kaikki tv-kanavat ovat olleet saatavilla teräväpiirtomuodossa koko Suomessa jo vuoden 2020 kesästä lähtien. Nyt tapahtuva perusmuotoisten tv-lähetysten lopettaminen on normaalia teknologian kehityskulkua, jonka seurauksena vanhentuvia teknologioita joudutaan ottamaan pois käytöstä. Tämä on tuttua esimerkiksi tietotekniikan puolelta”, sanoo Ylen teknologiajohtaja Janne Yli-Äyhö.
Muutos edellyttää vastaanottimen uusimista, jos nykyisellä televisiolla ei pysty katselemaan HD-lähetyksiä. Ylen HD-kanavien vastaanottoon antennijakelussa tarvitaan DVB-T2 Antenna Ready HD -vastaanotin. Kaapeli-tv-verkon asiakkaat tarvitsevat teräväpiirtokanavien katseluun Cable Ready HD -merkityn vastaanottimen.
Merkittävällä osalla Suomen kotitalouksista on jo HD-kelpoinen tv-vastaanotin, ja HD-sisältöjä katsotaan jo nyt laajasti. Jo 96 %:ssa kaikista suomalaisista tv-talouksista on valmius vastaanottaa HD-lähetyksiä. Helmikuussa 2025 talouksia, joista puuttui HD-kykyinen vastaanotin oli noin 100 000. Yhteensä Suomessa on noin 2,6 miljoonaa tv-taloutta.
Voit varmistaa televisiosi valmiuden yksinkertaisesti. Jos kanavapaikalla 1 näkyy Yle TV1 HD, televisiossa on HD-valmius eikä sinun tarvitse hankkia uutta vastaanotinta. Jos vastaanottimestasi näkyy lähetyksiä vain kanavapaikasta 21 eteenpäin, tarvitset uuden vastaanottimen.
Jos tarvitset uuden television, varmista, että vastaanottimessa on HD-viritin. Lähes kaikista Suomessa myytävistä uusista televisioista tämä löytyy, mutta asia kannattaa tarkistaa myyjältä.
Mikä HD-siirtymä?
-
HD- eli teräväpiirtosiirtymässä on kyse television tuotanto-, lähetys- ja vastaanottoteknologioiden kehityksestä. HD-lähetysten kuvanlaatu on erittäin tarkka ja värimaailma runsas.
-
Uusi jakelutekniikka käyttää taajuuksia tehokkaammin, ja kanavanipuissa voidaan lähettää sekä teräväpiirtokanavia että aiempaa enemmän perustasoisia tv-lähetyksiä, kun kuva ja ääni pakataan tehokkaammin.
-
HD-kanavien vastaanottoon antennijakelussa tarvitaan Digitan B-kanavanipun lähetinasemaan suunnattu UHF-antenni sekä antenniverkon DVB-T2 Antenna Ready HD -vastaanotin.
-
Kaapeli-tv-verkon asiakkaat tarvitsevat teräväpiirtokanavien katseluun Cable Ready HD -merkityn vastaanottimen.
Mistä saa apua?
-
Antenni-tv-talouksissa tukea saa Digita-infosta.
-
Kaapeli-tv-talouksissa apua antaa oma operaattori.
-
HD-siirtymään liittyvää tietoa on kerätty osoitteeseen hdtvopas.fi.
Lue myös: Tarinoita Ylestä: Televisio muuttuu nyt isosti, mutta yhdistää suomalaisia edelleen
Yhteyshenkilöt
Olli Sipilä, päällikkö, Live- ja mediapalvelut, Yle, olli.sipila@yle.fi
Kari Haakana, kehityspäällikkö, Yle, kari.haakana@yle.fi
Yle on suomalaisten oma, vuonna 1926 perustettu julkisen palvelun mediayhtiö. Ainutlaatuiseen tehtäväämme kuuluu välittää luotettavaa tietoa, sivistää ja viihdyttää, vahvistaa demokratiaa ja kulttuuria sekä edistää sananvapautta, tasa-arvoa ja yhteenkuuluvuutta. Palvelemme suomalaisia televisiossa, radiossa ja verkossa vuoden jokaisena päivänä kellon ympäri.
Tilaa Ajankohtaista Ylestä -uutiskirje. Jos et jatkossa halua vastaanottaa Ylen viestinnän lähettämiä tiedotteita, lähetä viesti osoitteeseen yleisradio@yle.fi. Tutustu Ylen viestinnän lähettämien tiedotteiden tietosuojaselosteeseen.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Yleisradio Oy
Yle söker ny verkställande direktör – Merja Ylä-Anttila går i pension29.4.2025 11:07:46 EEST | Pressmeddelande
Yles vd Merja Ylä-Anttila går i pension innan slutet av 2025. Yles styrelse har inlett rekryteringen av en ny verkställande direktör för bolaget.
Ylen toimitusjohtaja vaihtuu – Merja Ylä-Anttila jää eläkkeelle29.4.2025 11:06:51 EEST | Tiedote
Ylen toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila jää eläkkeelle vuoden 2025 loppuun mennessä. Ylen hallitus on aloittanut uuden toimitusjohtajan haun.
Yle Sápmin uudeksi päälliköksi ja vastaavaksi toimittajaksi on valittu Linnea Rasmus29.4.2025 09:04:21 EEST | Tiedote
Yle Sápmi on saanut uuden vastaavan toimittajan. Restonomi (AMK) sekä journalismin opiskelija (YAMK) Linnea Rasmus, 38, aloittaa tehtävässään 1.5.2025. Yle Sápmin päällikkö johtaa saamenkielistä kokonaisuutta ja vastaa sisällöistä.
Jussi Halla-aho – kylmä peli -audiodraama julkaistaan Yle Areenassa 27.5.29.4.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Ylen uusi fiktiivinen mutta todellisiin tapahtumiin pohjautuva audiodraama pureutuu yhden Suomen kiistellyimmän poliitikon, Jussi Halla-ahon, elämän käänteisiin.
Yles Eurovisionvår är full av program – så här kommer du i Eurovisionsstämning25.4.2025 08:00:18 EEST | Pressmeddelande
Våren är Eurovisionens tid och i år syns Eurovisionen stort i Yles programutbud och tjänster.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme