Kaikilla Varhan lastensuojelun asiakkailla oma nimetty sosiaalityöntekijä
Tammikuusta 2025 lähtien jokaisella Varhan lastensuojelun avo- ja sijaishuollossa asiakkaana olevalla lapsella on ollut oma, lapsen asioista vastaava sosiaalityöntekijä. Sosiaalityöntekijällä voi lainsäädännön mukaan olla enintään 30 asiakasta. Asiakasmäärissä sosiaalityöntekijää kohden on ollut alkuvuonna pieniä ylityksiä, mutta tilanne on huomattavasti parempi verrattaessa viime vuoteen. Seuraavana tavoitteena on varmistaa suunnitelmallinen asiakastyö jokaisen lastensuojelun asiakkaan kohdalla.

Varhan lastensuojelun vuosi on käynnistynyt aiempiin vuosiin verrattuna hienoissa tunnelmissa, sillä lastensuojelun sosiaalityöntekijöiden rekrytointi on lähiaikoina onnistunut hyvin. Tammikuusta 2025 lähtien jokaisella Varhan lastensuojelun avo- ja sijaishuollossa asiakkaana olevalla lapsella on ollut oma, asioista vastaava sosiaalityöntekijä. Lastensuojelun palvelupäälliköillä ei myöskään ole enää vastuullaan asiakkaita. Lisäksi asiakastyötä tekevien johtavien sosiaalityöntekijöiden määrä on ollut laskussa alkuvuoden ajan.
– Virkojen täyttöasteissa on Varhan alueella ollut isoja alueellisia eroja. Rekrytointivaikeuksiin vastaavan toimenpideohjelman myötä Varhaan perustettiin lapsiperheiden resurssiyksikkö,, jonka sosiaalityöntekijöiden rooli on ollut suuri alueellisten haasteiden ratkaisemisessa, lapsiperheiden erityispalveluiden johtaja Paula Laukamo toteaa.
Nyt saavutettu hyvä tilanne halutaan säilyttää ja sosiaalityöntekijöiden pysymiseen työssään panostetaan siksikin, että lastensuojeluilmoitusten määrä on ollut kasvussa (vuoden 2024 lastensuojeluilmoitusten määrä kasvanut 8,4 prosentilla. Lastensuojeluilmoitusten ja huoli-ilmoitusten määrät kasvussa | Varha).
Lastensuojelussa on välttämätöntä, että sosiaalityöntekijällä on mahdollisuus keskittyä asiakkaana olevan lapsen ja perheen tilanteeseen, jotta lapsen oikeus saada apua toteutuu.
– Haluamme pitää kiinni Varhassa työskentelevistä sosiaalityöntekijöistä aivan samalla tavalla kuin muistakin ammattilaisistamme. Aktiivinen rekrytointi myös jatkuu, Laukamo lisää.
Tavoitteena varmistaa suunnitelmallinen asiakastyö jokaisen asiakkaan kohdalla
Varha seuraa asiakkaille laadittavien asiakassuunnitelmien asianmukaisuutta ja ajantasaisuutta entistä systemaattisemmin. Tammikuussa 2025 lastensuojelun asiakkaista noin 75 prosentilla on ajantasainen asiakassuunnitelma. Aluehallintovirasto valvoo, miten Varsinais-Suomen hyvinvointialue omavalvonnassaan seuraa ja varmistaa asiakassuunnitelmien toteutumista.
– Tavoitteena on, että vuoden 2025 loppuun mennessä teemme lainmukaista suunnitelmallista asiakastyötä jokaisen asiakkaamme kohdalla. Tätäkin tavoitetta varten riittävä henkilöstö on ensisijaisen tärkeää, Laukamo lisää.
Henkilöstövajeesta johtuvan palveluvelan korjaaminen vie aikaa, mutta nyt on jo nähty, että systemaattisella työllä se on mahdollista.
Lastensuojelun asiakkaan asiakassuunnitelma on laadittava ja tarkistettava yhdessä lapsen, hänen huoltajansa tai muun laillisen edustajan kanssa. Asiakassuunnitelmaan kirjataan sijaishuollon tarkoitus ja lapsen ja perheen tuen tarve sekä palvelut ja muut tukitoimet, joilla tuen tarpeeseen pyritään vastaamaan. (thl.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Paula LaukamoLapsiperheiden erityispalvelujen johtajaVarsinais-Suomen hyvinvointialue
Puh:050 431 6984paula.laukamo@varha.fiKrista RyödiPalvelujohtajaVarsinais-Suomen hyvinvointialue
Puh:050 597 7151krista.ryodi@varha.fiVarsinais-Suomen hyvinvointialue
"Turvaamme, parannamme, pelastamme – hyvinvointia yhdessä, joka päivä."
Varsinais-Suomen hyvinvointialue järjestää varsinaissuomalaisten sote- ja pelastuspalvelut. Verkkopalvelumme: varha.fi
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen hyvinvointialue, Varha
Nämnden för räddningstjänster och prehospital akutsjukvård godkände förslaget om de operativa planerna för och behovsutredningarna av räddnings- och ambulansstationerna i Åbo området8.5.2025 19:28:28 EEST | Pressmeddelande
Egentliga Finlands välfärdsområde Varha inleder en betydande förnyelse av räddnings- och ambulansstationsnätet i Åbo. Målet är att stegvis ersätta de nuvarande brandstationerna med nya, moderna räddnings- och ambulansstationer före 2029. Förnyelsen baserar sig på den snabba befolkningsökningen i Åbotrakten, förändringen i servicebehoven och det tekniska åldrandet av de nuvarande fastigheterna.
Pelastus- ja ensihoitopalvelulautakunta hyväksyi esityksen Turun alueen pelastus- ja ensihoitoasemien toiminnallisista suunnitelmista ja tarveselvityksistä8.5.2025 19:28:28 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha käynnistää merkittävän uudistuksen Turun pelastus- ja ensihoitoasemaverkostossa. Tavoitteena on, että nykyiset paloasemat korvataan vaiheittain uusilla, nykyaikaisilla pelastus- ja ensihoitoasemilla vuoteen 2029 mennessä. Uudistuksen taustalla ovat Turun seudun nopea väestönkasvu, palvelutarpeiden muutos sekä nykykiinteistöjen tekninen vanhentuminen.
Social- samt missbruks- och mentalvårdstjänsterna intensifierar sitt samarbete - snabbare tillgång till tjänsten för klienten8.5.2025 11:41:01 EEST | Pressmeddelande
Kundhandledningen Fackla och mentalvårds- och missbrukartjänsterna på basnivå har intensifierat sitt samarbete inom hela Varha från början av maj 2025. Klienten får en omfattande bedömning av sin situation och hänvisas vidare till rätt tjänst eller till handledd egenvård.
Sosiaali- sekä mielenterveys- ja päihdepalvelut tiivistävät yhteistyötään - asiakas nopeammin palveluihin8.5.2025 11:41:01 EEST | Tiedote
Varhan asiakasohjaus Soihtu sekä perustason mielenterveys- ja päihdepalvelut ovat tiivistäneet yhteistyötään toukokuun 2025 alusta lähtien koko Varhan alueella. Asiakas saa laaja-alaisen arvion tilanteestaan ja haasteiden perusteella hänet ohjataan oikeaan palveluun tai ohjattuun omahoitoon.
Egentliga Finlands välfärdsområde undersökte situationen i skolorna: Nikotin på rasterna – användningen av e-cigaretter hotar skolfreden6.5.2025 13:36:28 EEST | Pressmeddelande
Varha genomförde en enkät bland läroanstalterna i regionen om elevernas användning av nikotinprodukter. E-cigaretter och nikotinpåsar har gått om användningen av traditionella tobaksprodukter i skolor i Egentliga Finland. I synnerhet utgör e-cigaretterna en utmaning för skolornas vardag. Skolorna behöver mer stöd för att kunna genomföra förebyggande rusmedelsarbete i framtiden.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme