Perhesijoitusten määrä on kasvanut VAKEssa – tarve uusille perheille on silti kova
14.3.2025 09:10:41 EET | Vantaan ja Keravan hyvinvointialue | Tiedote
Vuonna 2024 Vantaan ja Keravan hyvinvointialue (VAKE) onnistui sijoittamaan omiin sijaisperheisiinsä 24 pitkäaikaista sijoituspaikkaa tarvinnutta lasta ja nuorta. Lisäksi ostopalveluna sijoitettiin palveluntuottajien perheisiin 13 ja ammatillisiin perhekoteihin 19 lasta ja nuorta.

Vantaan ja Keravan hyvinvointialueen lastensuojelun työstä valtaosa on perheiden tukemista näiden arjessa. Vuonna 2024 Vantaan ja Keravan hyvinvointialue vastaanotti yli 16 000 lastensuojeluilmoitusta, joista valtaosa ratkesi jo palvelutarpeen arvioinnissa tai muiden kuin lastensuojelun palvelujen avulla. Joissain tapauksista lapsi tai nuori joudutaan kuitenkin sijoittamaan kotinsa ulkopuolelle hänen oman hyvinvointinsa turvaamiseksi.
Sijoitus sijaisperheeseen on usein lapsen kannalta paras
Lapsi tai nuori voidaan sijoittaa kotinsa ulkopuolelle joko lastensuojelulaitokseen tai perhehoitoon. Sijoituspäätöstä tehdessä arvioidaan lapsen tai nuoren tarvitsema tuki. Sijoituksia perhehoitoon eli sijaisperheisiin tehdään, jos lapsen tai nuoren tilanne antaa tähän mahdollisuuden.
Perhehoidossa lapsi saa turvallisen ja välittävän kodin ja ihmissuhteet ja parhaimmassa tapauksessa korvaavia ja eheyttäviä kokemuksia, jotta hänestä voi kasvaa tasapainoinen ja hyvinvoiva nuori aikuinen.
Vuonna 2024 Vantaan ja Keravan hyvinvointialue sijoitti omiin sijaisperheisiinsä 24 lasta tai nuorta, kun vuonna 2023 määrä oli 15. VAKEssa on tällä hetkellä omia sijaisperheitä yhteensä noin 180, ja perhehoitoon sijoitettuja lapsia noin 380. Perheitä pyritään tukemaan ensisijaisesti niin, ettei sijoituksia tarvittaisi, mutta jos sijoituspäätökseen päädytään, sijoitus sijaisperheeseen on lapsen tai nuoren kannalta usein paras vaihtoehto.
Perhehoidon osuus kaikista VAKEn sijoituksista on 54,5 %, ja pitkäaikaisesti sijoitettuja vantaalaisia ja keravalaisia lapsia on yli 700. Sijaisperheet ovat korvaamaton osa VAKEn palveluja turvallista kasvuympäristöä tarvitseville lapsille ja nuorille, ja tavoitteena on, että perhehoitoa ja etenkin omien sijaisperheiden osuutta pystyttäisiin kasvattamaan.
Sijaisperheiden tarve on kova
Tällä hetkellä sijaisperheitä tarvitaan kaikenikäisille lapsille, erityisesti pienimmille. Kaikki sijaisperheeksi ryhtyvät käyvät läpi PRIDE-ennakkovalmennuksen, jossa tulevat sijaisvanhemmat saavat tietoa sijaisvanhemmuudesta. “Moni kuvailee valmennusta matkana itseen. Valmennuksessa on tarkoitus pohtia sitä, olisiko sijaisvanhemmuus itselle ja omaan elämäntilanteeseen sopiva asia.” perhehoidon koordinaattori Pia Pajari kertoo. Valmennuksen aikana käydään läpi myös sijaisvanhempien omaa elämää ja pohditaan omia kiintymyssuhteita. Valmennuksessa perehdytään myös lastensuojeluun ja perhehoitoon sekä yhteistyöhön biologisten vanhempien, sosiaalitoimen ja eri tahojen kanssa. PRIDE-ennakkovalmennuksia järjestetään kolme kertaa vuodessa ja maaliskuun lopussa alkavaan ryhmäänkin mahtuu vielä mukaan.
Sijaisvanhemmuus sopii monenlaisille vanhemmille, jos heidän elämäntilanteensa mahdollistaa sitoutumisen uuteen perheenjäseneen pitkäksi aikaa. VAKE korvaa sijaisvanhemmille lapsen hoidosta koituvat kulut sekä maksaa hoidosta palkkion.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pia PajariPerhehoidon koordinaattoriVantaan ja Keravan hyvinvointialue
Puh:0503025192pia.pajari@vakehyva.fiLinkit
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vantaan ja Keravan hyvinvointialue
Personuppgifter syntes i bild – åtgärder vidtogs omedelbart9.6.2026 15:53:51 EEST | Tiedote
I kommunikationen har man tagit en bild på arkivet som skulle användas som en illustrationsbild till ett meddelande. I samband med publiceringen av meddelandet märkte man inte, att personuppgifter syns i delar av bilden. Ifrågavarande bild togs omedelbart bort. Välfärdsområdet har gjort en anmälan om personuppgiftsincident inom organisationen samt gör dessutom en anmälan till dataombudsmannens kontor. De berörda registrerade personerna meddelas om personuppgiftsincidenten. "Vi ber om ursäkt för felet. Välfärdsområdet har noggranna anvisningar om hur man tar och använder fotografier säkert, men här har hänt ett mänskligt fel för en enskild person. Vi säkerställer, att motsvarande inte kommer att hända i fortsättningen" berättar kommunikationsdirektör Leena-Mari Tanskanen.
Kuvituskuvassa näkyi henkilötietoja – tehty välittömästi toimenpiteet9.6.2026 15:18:34 EEST | Tiedote
Viestinnästä on otettu valokuva arkistosta kuvituskuvaksi tiedotteeseen. Tiedotteen julkaisun yhteydessä ei huomattu, että osassa kuvassa näkyy joitakin henkilötietoja. Kyseinen kuva on poistettu välittömästi. Hyvinvointialue on tehnyt tietosuojailmoituksen organisaation sisällä sekä tekee ilmoituksen edelleen tietosuojavaltuutetun toimistolle. Asianosaisille rekisteröidyille ilmoitetaan tietoturvaloukkauksesta. ”Pyydämme anteeksi virhettä. Hyvinvointialueella on tarkat ohjeet valokuvien ottamiselle ja käyttämiselle turvallisesti, mutta tässä on tapahtunut inhimillinen virhe yksittäiselle ihmiselle. Varmistamme, että vastaavaa ei jatkossa pääse tapahtumaan”, viestintäjohtaja Leena-Mari Tanskanen kertoo.
// Korrigerat meddelande // Bilden har bytts ut // VAKE som föregångare: Aktuellt patient- och klientarkiv är resultatet av långsiktigt arbete9.6.2026 14:10:01 EEST | Pressmeddelande
VAKEs arkivspecialister har i många år arbetat ihärdigt, och tack vare det så finns de omfattande patient- och klientdatamaterialen som överförts från Vanda och Kervo städer i det nya huvudarkivet. Ett lagstadgat och aktuellt arkiv betjänar sakkunniga samt säkerställer en kvalitativ datatjänst och klienternas rättigheter och datasäkerhet.
VAKE edelläkävijänä: Ajantasainen potilas- ja asiakasarkisto on pitkäjänteisen työn tulos9.6.2026 14:10:01 EEST | Tiedote
VAKEn arkistoinnin ammattilaiset ovat tehneet monivuotista ja sinnikästä työtä, minkä ansiosta Vantaan ja Keravan kaupungeilta siirtyneet laajat potilas- ja asiakastietoaineistot ovat tallessa uudessa päätearkistossa. Lainmukainen ja ajantasainen arkisto palvelee ammattilaisia sekä varmistaa laadukkaan tietopalvelun ja asiakkaiden oikeudet ja tietoturvan.
VAKE som föregångare: Aktuellt patient- och klientarkiv är resultatet av långsiktigt arbete9.6.2026 12:21:50 EEST | Pressmeddelande
VAKEs arkivspecialister har i många år arbetat ihärdigt, och tack vare det så finns de omfattande patient- och klientdatamaterialen som överförts från Vanda och Kervo städer i det nya huvudarkivet. Ett lagstadgat och aktuellt arkiv betjänar sakkunniga samt säkerställer en kvalitativ datatjänst och klienternas rättigheter och datasäkerhet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme