Hämeen ELY-keskus

Kutsu medialle: Täsmärekrytapahtuma 19.3.2025 klo 13 - 15 Lahden palvelutorilla

Jaa

Lahdessa järjestetään ensimmäistä kertaa täsmätyökykyisille suunnattu rekrytointitapahtuma. Vastaavanlainen tapahtuma järjestettiin Hämeenlinnassa syksyllä 2024. Tapahtuma sai erinomaista palautetta sekä yrityksiltä että asiakkailta.

Täsmärekryn mainos.

Tämä rekrytointitapahtuma eroaa muista siinä, että tapahtumaan kutsutut yritykset ja työnhakijat valmistellaan huolellisesti. Kyseessä on pieni ja suljettu rekrytointitapahtuma, joka pyritään pitämään rauhallisena ja helppona kohtaamispaikkana niille, jotka saattavat jäädä varjoon muissa rekrytointitapahtumissa. Työnhakijoilla saattaa olla rajoitteita tai esteitä kokoaikatyön tekemiselle tai haasteita työllistymisen kanssa. Tapahtuma edistää alueellista kohtaantoa työnantajien ja täsmätyökykyisten työnhakijoiden välillä. 

 Yli kymmenen työnantajaa tarjoaa osa-aikatöitä, keikkatöitä ja työkokeilua. Työnhakijoita kutsuttu mukaan muun muassa Päijät-Hämeen Vammaispalveluilta, Kiipulasta, Mente ry:n Siivittämö-hankkeesta sekä Lahden kaupungin TOTTA!-hankkeesta. Nämä samat organisaatiot ovat olleet mukana suunnittelemassa tapahtumaa. Lisäksi mukana on Hämeen ELY-keskuksen ja LAB-ammattikorkeakoulun yhteishanke MORE – Monimuotoisen rekrytointiosaamisen kehittäminen. Paikan päällä ovat myös Lahden työllisyyspalvelut sekä mahdollisesti muita työllistymiseen tukea tarjoavia toimijoita. 

Tapahtumaa koordinoi TOTTA!-hanke yhdessä MORE-hankkeen kanssa. 

Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita tapahtumaan!

Yhteyshenkilöt

Kuvat

ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.

Kuvituskuva.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Hämeen ELY-keskus

Hämeen ELY-keskuksen rahoitusvuosi oli toimintaympäristöltään haastava, mutta tulevaisuuteen uskova16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Hämeen ELY-keskuksen viimeinen rahoitusvuosi kuvastaa hyvin sekä vallitsevaa geopoliittista epävarmuutta, että talouden haastavaa tilaa. Rahoitukset eri instrumentteja vertaillen vähenivät edellisvuosiin verrattuna. Vuoden 2025 rahoituskatsaus on Hämeen ELY-keskuksen viimeinen, ja jatkossa elinvoimakeskukset julkaisevat tietoa myöntämistään rahoituksista.

Carbon2X-hankkeen YVA-menettely on alkanut9.12.2025 11:21:56 EET | Tiedote

NG Nordic Finland Oy on toimittanut Hämeen ELY-keskukseen ympäristövaikutusten arviointimenettelystä annetun lain mukaisen arviointiohjelman (YVA-ohjelman) suunnitteilla olevasta Carbon2X-tuontantolaitoshankkeesta, jossa hiilidioksidia muunnetaan biohajoaviksi muoveiksi. Uusi laitoskokonaisuus sijoittuisi nykyisen NG Nordic Finland Oy:n Riihimäen laitosalueen välittömään läheisyyteen, joko kokonaan Riihimäen alueelle tai osin Riihimäen ja osin Hausjärven alueille.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye