SDP:n Nurminen ja Heinäluoma: ”Suomalaisilla on oikeus tietää, mistä hallitus aikoo leikata”
Hallitus on päättänyt jo vuosi sitten tehdä 170 miljoonan euron lisäleikkaukset suomalaisten tärkeisiin palveluihin, mutta se edelleen pimittää tietoa siitä, miten leikkaukset kohdistuvat. SDP:n Ilmari Nurminen ja Eveliina Heinäluoma vaativat hallitusta ottamaan sakset pois selän takaa ja antamaan vastauksia, vaikka välikysymyksen voimalla.

- Suomalaisilla on oikeus tietää, mistä hallitus aikoo vielä kaikkien edellisten leikkausten lisäksi leikata. Osuvatko sakset sairaaloiden toimintaan vai heikommassa asemassa olevien ihmisten palveluihin, kuten lastensuojeluun tai vanhustenhoivaan? Vai aikooko hallitus lopettaa kuntouttavan työtoiminnan ja vaikeuttaa työllistymistä entisestään tilanteessa, jossa työttömyys on korkealla, kysyy kansanedustaja Ilmari Nurminen.
- Hallituksella on ollut vuosi aikaa valmistella leikkauksiaan, mutta vieläkään emme tiedä, mitä leikkauslistalla on. Ei voi olla niin, että kokoomus ja perussuomalaiset pimittävät leikkauspäätökset vaalien jälkeiseen aikaan. Siksi SDP harkitsee välikysymyksen jättämistä sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteesta. Hallituksen on annettava vastauksia sekä eduskunnalle että kansalaisille, sanoo kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Aiemmin hallitus on tehnyt jo satojen miljoonien eurojen leikkaukset suomalaisten sote-palveluihin. Nurminen huomauttaa, että esimerkiksi sairaalapalveluiden ja yöpäivystyksien karsiminen toi laskennallisesti 30 miljoonan euron bruttosäästöt. Nyt hallitus valmistelee kulisseissa leikkauksia, jotka ovat yli viisinkertaiset sairaalapalveluiden ja yöpäivystysten karsimiseen verrattuna. Nurminen huomauttaa, ettei tämän mittaluokan säästöjä voi tehdä ilman, että ne heikentävät suomalaisten palveluita.
- Hallitus on jo nostanut lääkkeiden hintoja, ja monella hyvinvointialueella on jouduttu korottamaan asiakasmaksuja. Yhä useampi jää ilman hoitoa, jolloin vaivat pahenevat entisestään. Kaiken lisäksi hallitus romutti hoitotakuun, minkä vuoksi ihmisten on entistä vaikeampaa päästä hoitoon, Heinäluoma toteaa.
- Orpon hallituksen käsi iskee syvälle myös helsinkiläisen veronmaksajan taskuun. Kun Helsinki on hoitanut esimerkillisesti sote-talouttaan, ovat Orpo ja Purra kiitoksena lähettämässä 35 miljoonan euron lisälaskun kaupunkilaisille. Tämä on täysin epäjohdonmukaista toimintaa maan hallitukselta, Heinäluoma jatkaa.
- 100 miljoonan säästöt sosiaalihuoltoon voi tarkoittaa 2000 vanhustenhuollon ympärivuorokautisen hoitopaikan vähentämistä. Tällä hetkellä ikäihmisiä jonottaa noin 2000 henkeä hoivakotipaikkaa, koska he eivät pärjää enää kotona. Jos tämä on hallituksen arvovalinta, kuulisimme siitä mielellään ennen vaaleja, Nurminen sanoo.
- Sote-säästöjen lisäksi hallitus on jo päättänyt 75 miljoonan euron lisäsäästöistä opetukseen ja kulttuuriin. Näiden säästöjen kohteet hallitus niinikään pimittää niin kuntalaisilta kuin alojen työntekijöiltä ja yrittäjiltä. Äänestäjien on saatava selkeä tieto hallituksen leikkaussuunnitelmista ennen vaaleja, jotta he voivat tehdä tietoon perustuvia päätöksiä, Heinäluoma päättää.
Yhteyshenkilöt
Ilmari Nurminenkansanedustaja
Puh:050 512 2189Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Lauri Lyly: Hallitus on epäonnistunut työllisyystavoitteissaan14.11.2025 14:19:25 EET | Tiedote
Työ- ja elinkeinoministeriön tuore ennuste näyttää työttömyyden jatkavan kasvuaan. Pitkäaikaistyöttömien määrä nousee yli 140 000, mikä on 1990-luvun laman tasolla. Hallituksen kasvu- ja työllisyyspolitiikka on epäonnistunut ja samalla epävarmuus työelämässä on kasvanut, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly.
SDP:n Timo Suhonen: Miksi hallituksella on sokea piste työmarkkinarikollisuuden kohdalla?14.11.2025 13:41:24 EET | Tiedote
Suomessa on jälleen paljastunut uusi ulkomaisten työntekijöiden riistoon liittyvä rikosepäily, kun kymmenet nepalilaiset metsurit ovat joutuneet maksamaan kynnysrahoja ja työskentellet huonoissa oloissa ilman palkkaa. Miksi hallitus kohtelee työmarkkinarikollisia silkkihansikkain sen sijaan, että kiristäisi rangaistuksia, SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ihmettelee.
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomuksen on lopetettava investointien jarruttaminen epävarmuutta luomalla14.11.2025 10:55:06 EET | Tiedote
– Suomen talouden yksi suurimmista haasteista on tällä hetkellä epävarmuus ja investointiympäristön sumea näkymä. Kaikki ei johdu maailmanpolitiikan myrskyistä, vaan osin tilanne on hallituksen itseaiheuttama, muistuttaa kansanedustaja Eveliina Heinäluoma.
Vetoomus pääministeri Petteri Orpon hallitukselle parlamentaarisesta yhteistyöstä suomalaisten sosiaali- ja terveyspalvelujen turvaamiseksi13.11.2025 15:31:37 EET | Tiedote
Oppositiossa olevat eduskuntaryhmät vetoavat yhdessä pääministeri Orpoon parlamentaarisen yhteistyön käynnistämiseksi suomalaisten sosiaali- ja terveyspalveluista vastaavien hyvinvointialueiden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Oppositioryhmät ovat valmiita välittömästi kokoontumaan parlamentaarisesti arvioimaan hyvinvointialueiden tilannetta ja tarvittavia ratkaisuja. Oppositioryhmien mielestä on kiireellistä ryhtyä toimenpiteisiin ihmisten luottamuksen palauttamiseksi sosiaali- ja terveyspalveluihin ja tasa-arvoisen hoidon ja hoivan varmistamiseksi koko Suomessa. Oppositioryhmät esittävät jo tässä vaiheessa, että hyvinvointialueiden vaikeaa tilannetta helpotetaan antamalla kaikille alueille mahdollisuus pidentää rahoituksen alijäämien kattamisaikaa vuodesta 2026. Eduskunnassa 13.11.2025 Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä Keskustan eduskuntaryhmä Vihreä eduskuntaryhmä Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä Liike Nyt -eduskuntaryhmä
Kutsu opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen13.11.2025 12:30:37 EET | Kutsu
Hyvä median edustaja, Tervetuloa opposition yhteiseen tiedotustilaisuuteen eduskunnan valtiosalissa torstaina 13.11. klo 15.30. Tilaisuudessa median käytettävissä ovat SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen, Keskustan puheenjohtaja Antti Kaikkonen ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Kurvinen, Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta ja eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Inka Hopsu, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen sekä Liike Nytin puheenjohtaja Harry Harkimo.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme