Hjallis Harkimo ja Minja Koskela osallistuvat feministiseen vaalipaneeliin Minna Canthin ja tasa-arvon päivänä 19.3.
Tervetuloa seuraamaan Minna Canthin päivänä järjestettävää kunta- ja aluevaalipaneelia, jonka teemana on liputuspäivän merkeissä tasa-arvo päätöksenteossa. Paneeliin osallistuvat kaikki eduskuntapuolueet.

Liikemies ja Liike Nyt:n kansanedustaja Hjallis Harkimo, Petolliset-osallistuja ja Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sekä moni tunnettu poliitikko debatoivat tasa-arvosta ensi viikolla. Pohjoismaiden suurin nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö Naisjärjestöjen Keskusliitto järjestää kovatasoisen kunta- ja aluevaalipaneelin teemalla tasa-arvo päätöksenteossa. Edustettuina ovat kaikki eduskuntapuolueet.
Miten päättäjät itse torjuisivat rasismia? Millä konkreettisilla keinoilla kunnissa ja alueilla voidaan ehkäistä sekä torjua naisiin kohdistuvaa väkivaltaa? Mihin tasa-arvo-ongelmaan he ovat itse törmänneet omassa kunnassaan tai hyvinvointialueellaan?
Feministinen kunta- ja aluevaalipaneeli pidetään keskiviikkona 19.3. klo 16.30–18.30 keskustakirjasto Oodin Maijansalissa sekä etänä (ilmoittaudu).
Tilaisuuden juontaa Sallamaari Muhonen, Naisjärjestöjen Keskusliiton hallituksen jäsen.
Panelistit:
Silja Borgarsdóttir Sandelin (rkp.)
Fatim Diarra (vihr.)
Noora Fagerström (kok.)
Elisa Gebhard (sd.)
Harry Harkimo (liik.)
Hilkka Kemppi (kesk.)
Minja Koskela (vas.)
Mira Nieminen (ps.)
Mirja-Riitta Sjöholm (kd.)
Vaalipaneelin puhujia on mahdollista haastatella Oodissa paneelin jälkeen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Salla KajanmaaViestinnän asiantuntijaNaisjärjestöjen Keskusliitto
Puh:0105829664salla.kajanmaa@naisjarjestot.fiLinkit
Naisjärjestöjen Keskusliitto
Naisjärjestöjen Keskusliitto – Kvinnoorganisationernas Centralförbund ry (NJKL) on vuonna 1911 perustettu feministinen nais- ja tasa-arvojärjestöjen kattojärjestö, joka edistää ihmisoikeuksia, sukupuolten tasa-arvoa ja yhdenvertaisuutta.
Olemme poliittisesti ja uskonnollisesti sitoutumaton, rohkea kannan ottaja, joka tuo jäsenjärjestöjen äänet yhteen ja jonka toiminta ja päätöksenteko on avointa, osallistavaa ja heijastaa jäsenistön moninaisuutta.
Vaikuttamistyömme pohjautuu aina luotettavaan, tutkittuun tietoon ja ihmisoikeussopimusten velvoitteiden edistämiseen.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naisjärjestöjen Keskusliitto ry
Eduskunta ei ole työelämässä poikkeus – häirintään pitää puuttua16.1.2026 11:44:57 EET | Tiedote
Epäasiallista käyttäytymistä ja seksuaalihäirintää tapahtuu työelämässä edelleen valitettavan laajasti. Pahimmillaan häirintä tulee johtavalta tasolta, eli sieltä, missä olisi valta ja vastuu siihen puuttua. Näin on myös nyt esiin nousseessa eduskuntaa koskevassa häirintäkeskustelussa.
Vuosikokouksen julkilausuma: Pakottava kontrolli pitää kriminalisoida13.11.2025 18:41:01 EET | Tiedote
Pakottava kontrolli tarkoittaa pitkään jatkuvaa äärimmäistä henkistä väkivaltaa, jossa ihminen pakottaa toisen määräysvaltaansa. Nykyinen rikoslaki ei huomioi henkistä väkivaltaa jatkuvina tekoina, saati pitkään jatkuvan kontrollin kasautuvia vaikutuksia.
Sterilisaatio pitää säilyttää julkisessa terveydenhuollossa12.11.2025 10:52:15 EET | Tiedote
Sterilisaatio on kuulunut lakisääteisenä palveluna julkiseen terveydenhuoltoon vuosikymmeniä. Hallituksen linjauksen mukaan sterilisaatiota ei enää toteutettaisi julkisella puolella, jos siihen ei ole lääketieteellisiä perusteita. Vuonna 2024 jo 73 % steriloinneista tehtiin miehille. Jos sterilisaatiot poistetaan julkisesta terveydenhuollosta, ehkäisyvastuu siirtyy entistä enemmän naisille.
Latvia aikeissa irtaantua Istanbulin sopimuksesta28.10.2025 14:13:28 EET | Tiedote
Latvia on aikeissa vetäytyä Istanbulin sopimuksesta. Istanbulin sopimus on ensimmäinen ja ainoa laaja-alainen Euroopan neuvoston yleissopimus, joka koskee naisiin kohdistuvan väkivallan ja perheväkivallan ehkäisemistä.
Tyttöjen mielenterveyden kriisi on tasa-arvokysymys – tarvitaan sukupuolitietoisia toimia nyt10.10.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Maailman mielenterveyspäivää vietetään 10. lokakuuta ja kansainvälistä tyttöjen päivää heti sen jälkeen 11. lokakuuta. Nämä kaksi tärkeää teemapäivää kietoutuvat Suomessa surullisella tavalla yhteen: tyttöjen mielenterveys on kriisissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme