SDP:n Eveliina Heinäluoma: Kokoomus rankaisee Helsinkiä – 35 miljoonan sote-leikkaus salataan vaalien yli
Uusi Juttu -median kuntavaalitentissä 14.3. pääministeri Petteri Orpo kommentoi, että hallitus voisi leikata Helsingiltä ylimääräiset 35 miljoonaa euroa sosiaali- ja terveyspalveluista. SDP:n pormestariehdokas Helsingissä, kansanedustaja Eveliina Heinäluoma pitää päätöstä pöyristyttävänä ja epäoikeudenmukaisena.

- Helsinki on hoitanut sote-talouttaan vastuullisesti. Silti hallitus suunnittelee kohdistavansa leikkaukset nimenomaan kaupunkiin. Tentissä Orpolta kysyttiin, kuinka oikeudenmukaista on rangaista hyvin taloutensa hoitaneita alueita. Pääministeri totesi, että 35 miljoonaa euroa pitää säästää – ja että on mahdollista, että koko summa leikataan yksinomaan Helsingiltä, Heinäuoma kritisoi.
Kaiken lisäksi kokoomus vielä pimittää tämän tiedon helsinkiläisiltä äänestäjiltä, koska hallitus siirtää päätöksenteon kuntavaalien jälkeiseen aikaan.
- Vaikuttaa siltä, että niin nykyisen pormestari Vartiaisen (kok.) kuin myös kokoomuksen pormestariehdokas Daniel Sazonovin hallituksen suuntaan tehdyt vetoomukset ovat kaikuneet kuuroille korville. Kyllä tämä siltä näyttää, ettei Helsingin kokoomuksella ole aidosti valtaa, saati työkaluja puolustaa Helsingin oikeuksia, Heinäluoma huomauttaa.
- Orpon hallituksen päätös iskee suoraan helsinkiläisten veronmaksajien kukkaroon. Kaupunki, joka on hoitanut taloutensa hyvin, saa nyt rangaistuksen, kun Orpo ja Purra lähettävät sille 35 miljoonan euron lisälaskun.
- Tämä on täysin epäjohdonmukaista politiikkaa. Helsinki tarvitsee nyt pormestarin, joka aidosti puolustaa kaupunkilaisten etua – ei hallituksen sanelupolitiikkaa, Heinäluoma päättää.
Yhteyshenkilöt
Eveliina HeinäluomaKansanedustaja
Puh:040 592 1807eveliina.heinaluoma@eduskunta.fiKuvat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Tuppurainen: Pääministerin haastattelutunti osoitti, että hallituksen eväät on syöty26.10.2025 16:00:32 EET | Tiedote
”Pääministeri turvautuu tsemppipuheeseen, vaikka tulostaulu näyttää toista”, huomauttaa Tytti Tuppurainen (sd). Haastattelutunti paljasti sen, että tämän parempaan ei hallitus pysty. Pääministeri ei näytä enää haluvankaan ratkoa ongelmia, vaan siirtää niitä tulevan hallituksen käsiin, ottamatta niihin itse edes kantaa.
SDP:n Aki Lindén: Hallitus leikkaa sotesta takaoven kautta26.10.2025 09:12:48 EET | Tiedote
Orpon hallituksen sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset ovat leikkaus sosiaali- ja terveyspalveluista ja pahentavat monen haavoittuvassa asemassa olevan ihmisen tilannetta, muistuttaa SDP:n kansanedustaja, sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen Aki Lindén.
SDP:n Joona Räsänen: Orpon kannattaa jo lopettaa pehmoisten puhuminen25.10.2025 13:14:33 EEST | Tiedote
”Kokoomuksen puoluevaltuuston kokouksessa pääministeri Orpo väitti jälleen, että SDP ei ole esittänyt vaihtoehtoja ja tämähän ei pidä paikkaansa. Orpo on kunnostautunut syksyllä jo useamman kerran puhumalla pehmoisia”, huokaa kansanedustaja Joona Räsänen (sd).
SDP:n Niina Malm: Orpon hallituksen toimintakyky heikkenee silmissä25.10.2025 09:19:09 EEST | Tiedote
”Kuluneen viikon uutisointi datakeskusten verotuksen ympärillä huolestuttaa”, toteaa kansanedustaja Niina Malm (sd). ”Päätökset, joita tehdään epävarmoin perustein ja sitten yllättäen perutaan, saavat jälleen epäilemään, että Orpon hallituksen toimintakyky on heikentynyt huomattavasti. Hallituksessa poukkoillaan kuin pingispallot ja päätöksistä kärsivät talous ja kansalaiset”, muistuttaa Malm.
SDP:n Lauri Lyly: Työnantajien vastuuta työntekijöiden osaamisesta on lisättävä25.10.2025 09:15:00 EEST | Tiedote
Työnantajien on otettava nykyistä enemmän vastuuta siitä, että työntekijöiden osaaminen on ajan tasalla, vaatii SDP:n kansanedustaja Lauri Lyly. Työelämä muuttuu ja esimerkiksi teknologia kehittyy niin valtavaa vauhtia, että jokaisen ihmisen pitää pystyä kehittämään omaa osaamistaan jatkuvasti. Tämä ei kuitenkaan voi olla vain ihmisten omalla vastuulla, vaan myös työnantajien on otettava tästä nykyistä enemmän vastuuta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

