SDP:n Tuppurainen: Hallituksen sote-politiikka on tuuliajolla
15.3.2025 13:18:13 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote
Vaikuttaa siltä, että hallituksessa ei tarkalleen tiedetä, paljonko se aikoo kela-korvauksien kautta tukea yksityistä terveysbisnestä eikä sitä, mistä kansalaisten tärkeistä julkisista palveluista se aikoo leikata lähes 200 miljoonaa euroa kunta- ja aluevaalien jälkeen. Kansalla on oikeus tietää viipymättä, pohtii SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

- Sosiaali- ja terveyspolitiikka ei ole Suomessa koskaan ollut näin sekavassa tilassa kuin se tällä hetkellä on. Siksi SDP harkitsee välikysymyksen jättämistä sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteesta, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.
Tuppuraisen mukaan kuluneella viikolla on herännyt kysymyksiä siitä, kuka sosiaali- ja terveyspolitiikkaa Suomessa tällä hetkellä johtaa.
Hallituksen suunnalta on esimerkiksi annettu jo kolme eri lukua kela-korvausten suuruudesta. Hallitusohjelmassa on ilmoitettu niiden suuruudeksi 500 miljoonaa euroa, mutta sosiaali- ja terveysministeriö on ilmoittanut sosiaali- ja terveysvaliokunnalle, että kela-korvauksiin on käytettävissä 633 miljoonaa euroa. Hallitus on ilmoittanut, että se aikoo lopulta käyttää 545 miljoonaa euroa.
Samaan aikaan hallitus pimittää tietoa siitä, miten se aikoo kohdentaa sosiaalipalveluihin päätetyt 100 miljoonan ja erikoissairaanhoitoon päätetyt 70 miljoonan euron lisäsäästöt. Leikkausten kohteena ovat mahdollisesti vanhuspalvelut, vammaispalvelut ja perheiden palvelut, mutta hallitus pimittää tietoja leikkausten tarkemmasta kohdentumisesta, vaikka säästöpäätös on tehty jo vuosi sitten.
- Lisää heikennyksiä suomalaisten palveluihin on luvassa, mutta vaaleihin valmistautuvat hallituspuolueet viivyttelevät niiden julkistamista. Suomalaisilla on kuitenkin oikeus tietää jo ennen ennakkoäänestystä, mistä hallitus aikoo leikkaukset tehdä. Vaaleihin on 29 päivää ja kyllä hallituksen tulee reippaasti ennen sitä kertoa avoimesti leikkaussuunnitelmistaan, Tuppurainen sanoo.
- Pimittääkö hallitus ikäviä päätöksiään tarkoituksella, vai eikö sote-politiikkaa todellekaan johda tällä hetkellä kukaan? Hyvinvointialueilla ja kunnissa on voitava ajoissa tietää, millaisia leikkauksia hallitus aikoo tehdä, Tuppurainen päättää.
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja
Puh:09 432 3186Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Seppo Eskelinen: Hallituksen bensariitely ei paljon maakunnissa lämmitä3.11.2026 16:31:13 EET | Tiedote
-Hallituksen julkinen riitely ei maakunnissa paljon ajavia lämmitä. Pitkän riitelyn tuloksena hallitus sai aikaan paketin, joka ei pumppuhinnoissa näy eikä vastaa ihmisten hätään. Kaiken kukkuraksi se rahoitetaan osin teiden kunnosta leikkaamalla, sanoo kansanedustaja Seppo Eskelinen (sd).
SDP:n Piritta Rantanen: Hallitus laskuttaa jo syntymättömistä lapsista – riskiraskauden seuranta voi maksaa satoja euroja3.11.2026 15:30:00 EET | Tiedote
Hallitus on korottanut terveydenhuollon maksuja niin, että riskiraskauden seurannasta voi kertyä perheelle satojen eurojen lasku ennen lapsen syntymää, totesi kansanedustaja Piritta Rantanen (sd.) eduskunnassa käydyssä välikysymyskeskustelussa tänään. Orpo-Purran hallituksen korottamat terveydenhuollon maksut käyvät kalliiksi tavalliselle suomalaiselle.
SDP:n Ryhmäpuhe välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:39:40 EET | Tiedote
SDP:n ryhmäpuhe 3.11.2026 välikysymyskeskustelussa tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Puhujana kansanedustaja Piritta Rantanen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n esittelypuheenvuoro välikysymyskeskustelussa arjen kustannusten noususta3.11.2026 14:15:56 EET | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoman esittelypuheenvuoro opposition yhteisestä välikysymyksestä tavallisten suomalaisten pärjäämisestä arjen kustannusten noustessa. Keskustelu välikysymyksestä käydään tiistaina 3.11.2026 klo 14 alkaen. Muutokset puhuessa mahdollisia.
SDP:n Räsänen: Ei kai hallitus pyri johtamaan komissiota harhaan?31.10.2026 13:38:06 EET | Tiedote
Euroopan komissio pyysi lokakuun lopussa Suomelta lisätietoja ensi vuoden budjetista ja siitä, miten budjetti noudattaa neuvoston tammikuussa 2026 hyväksymää suositusta liiallisen alijäämän korjaamiseksi. Suomi poikkeaa tulevanakin vuonna komission asettamasta nettomenopolusta. Suomi toimitti vastauksen komissiolle eilen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme