SDP EDUSKUNTA

SDP:n Tuppurainen: Hallituksen sote-politiikka on tuuliajolla

15.3.2025 13:18:13 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

Jaa

Vaikuttaa siltä, että hallituksessa ei tarkalleen tiedetä, paljonko se aikoo kela-korvauksien kautta tukea yksityistä terveysbisnestä eikä sitä, mistä kansalaisten tärkeistä julkisista palveluista se aikoo leikata lähes 200 miljoonaa euroa kunta- ja aluevaalien jälkeen. Kansalla on oikeus tietää viipymättä, pohtii SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander/SDP

- Sosiaali- ja terveyspolitiikka ei ole Suomessa koskaan ollut näin sekavassa tilassa kuin se tällä hetkellä on. Siksi SDP harkitsee välikysymyksen jättämistä sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanteesta, toteaa SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen.

Tuppuraisen mukaan kuluneella viikolla on herännyt kysymyksiä siitä, kuka sosiaali- ja terveyspolitiikkaa Suomessa tällä hetkellä johtaa.

Hallituksen suunnalta on esimerkiksi annettu jo kolme eri lukua kela-korvausten suuruudesta. Hallitusohjelmassa on ilmoitettu niiden suuruudeksi 500 miljoonaa euroa, mutta sosiaali- ja terveysministeriö on ilmoittanut sosiaali- ja terveysvaliokunnalle, että kela-korvauksiin on käytettävissä 633 miljoonaa euroa. Hallitus on ilmoittanut, että se aikoo lopulta käyttää 545 miljoonaa euroa.

Samaan aikaan hallitus pimittää tietoa siitä, miten se aikoo kohdentaa sosiaalipalveluihin päätetyt 100 miljoonan ja erikoissairaanhoitoon päätetyt 70 miljoonan euron lisäsäästöt. Leikkausten kohteena ovat mahdollisesti vanhuspalvelut, vammaispalvelut ja perheiden palvelut, mutta hallitus pimittää tietoja leikkausten tarkemmasta kohdentumisesta, vaikka säästöpäätös on tehty jo vuosi sitten.

- Lisää heikennyksiä suomalaisten palveluihin on luvassa, mutta vaaleihin valmistautuvat hallituspuolueet viivyttelevät niiden julkistamista. Suomalaisilla on kuitenkin oikeus tietää jo ennen ennakkoäänestystä, mistä hallitus aikoo leikkaukset tehdä. Vaaleihin on 29 päivää ja kyllä hallituksen tulee reippaasti ennen sitä kertoa avoimesti leikkaussuunnitelmistaan, Tuppurainen sanoo.

- Pimittääkö hallitus ikäviä päätöksiään tarkoituksella, vai eikö sote-politiikkaa todellekaan johda tällä hetkellä kukaan? Hyvinvointialueilla ja kunnissa on voitava ajoissa tietää, millaisia leikkauksia hallitus aikoo tehdä, Tuppurainen päättää. 

Yhteyshenkilöt

Tytti TuppurainenEduskuntaryhmän puheenjohtaja, kansanedustaja

Puh:09 432 3186

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA

SDP:n Malm: Orpo-Purran linja on vaatia oppositiolta omia ehdotuksia ja viitata niille kintaalla, kunnes hätä iskee6.2.2026 12:09:41 EET | Tiedote

SDP on pyrkinyt evästämään hallitusta oppositiosta käsin, mutta tähän asti Orpo-Purran hallitus on viitannut kintaalla keinoillemme. Olemme seuranneet kolme vuotta hallituksen vastuutonta ja epäoikeudenmukaista talouspolitiikkaa - säästötoimien kohteena ovat olleet pieni- ja keskituloiset. Nyt hallitus on vihdoin avannut silmänsä ja tajunnut, että toimia on tehtävä ja enää vaihtoehdoksi ei kelpaa pelkkä kurittaminen, muistuttaa kansanedustaja Niina Malm.

SDP:n Juha Viitala: Hallituksen pelottelu- ja leikkauslinja tukahdutti kotimaisen kysynnän ja pahensi työttömyyttä6.2.2026 08:48:00 EET | Tiedote

SDP:n kansanedustaja Juha Viitalan mukaan hallituksen omat puheet ja teot ovat yhtenä syynä kotimaisen kysynnän heikkoudelle. Viitalan mukaan hallitus on toistanut kriisipuhetta ja samaan aikaan tehnyt rajuja leikkauksia sosiaaliturvaan sekä työelämän epävarmuutta lisääviä heikennyksiä. Tämän seurauksena kotitaloudet ovat alkaneet säästää, kulutus alkaa hyytyä ja kotimainen kysyntä sakkaa.

SDP:n Lauri Lyly: Määräaikaisuuksien helpottaminen lisää epävarmuutta työmarkkinoilla5.2.2026 16:51:00 EET | Tiedote

Orpon hallitus esittää määräaikaisten työsopimusten solmimisen helpottamista tilanteessa, jossa Suomi on jo EU:n kärkimaiden joukossa määräaikaisuuksien käytössä. SDP:n kansanedustaja, työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan varapuheenjohtaja Lauri Lyly kritisoi esitystä jyrkästi: hallitus lisää tietoisesti epävarmuutta työelämässä ja sysää riskit yksipuolisesti työntekijöiden kannettaviksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye