Sofia Virta: “Suomalaisilla on oikeus tietää, millaiselle politiikalle he äänensä antavat” – Vihreät mukana SDP:n mahdollisessa välikysymyksessä
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan sosiaali- ja terveyspalveluiden tilanne on niin huolestuttava, että välikysymys hallitukselle on vähintäänkin perusteltu. Mikäli SDP välikysymyksen jättää, on Vihreät siinä mukana.

Virta muistuttaa Vihreiden todenneen jo talvikokouksessaan tammikuussa, että kansalaisten tulisi saada tietää hyvissä ajoin ennen kevään kuntavaaleja, mikäli hallitus suunnittelee uusia leikkauksia sotekentälle kevään puoliväliriihessä.
– Ei voi olla niin, että puoluejohtajat Petteri Orpo ja Riikka Purra antavat kansalaisille äänten toivossa kauniita lupauksia sotepalveluiden tilanteen parantamisesta, mutta jatkavat ministereinä lyhytnäköistä leikkauspolitiikkaa heti, kun vaalit on käyty pois alta, Virta toteaa.
– Kyse on lopulta äänestäjien kuluttajansuojasta. Suomalaisilla on oikeus tietää, millaiselle politiikalle he antavat äänensä näissä vaaleissa: sellaiselle, joka leikkaa palveluista, lapsilta, nuorilta ja vanhuksilta vai sellaiselle, jossa kannetaan vastuu myös heistä, jotka eivät itse omaan tilanteeseensa voi vaikuttaa. Siksi Vihreät on mukana SDP:n mahdollisessa välikysymyksessä, Virta kiteyttää.
Vihreät on läpi kuluvan vaalikauden vaatinut työrauhaa hyvinvointialueille sekä lisäaikaa alijäämien kattamiseen. Vuosi sitten A-studiossa Virta kritisoi hallituksen ennaltaehkäiseviin palveluihin, kuten sosiaali- ja terveysalan järjestöihin kohdistamia leikkauksia sekä totesi, että hallituksen soteen kohdistamat säästöt ovat “typeriä, ja tulevat vielä Suomelle kalliiksi”.
– Olen edelleen samaa mieltä. Hallituksen lyhytnäköinen leikkauspolitiikka on johtanut tilanteeseen, jossa ihmiset eivät saa apua riittävän ajoissa. Arvokkaita sotealan ammattilaisia on jouduttu irtisanomaan, koska resurssit eivät riitä ja pieniä sosiaalihuollon yrityksiä on joutunut laittamaan lappuja luukulle. Samaan aikaan lähihoitajia valmistuu työttömäksi tilanteessa, jossa alueita riivaa vakava pula ammattilaisista, Virta listaa.
– Nämä ovat kaikki asioita, joiden kohtalosta ja tulevaisuudesta päätetään kevään kunta- ja aluavaaleissa. Niistä palasista, joiden varaan ihmisten arki ja hyvinvointi rakentuu. Heillä on oikeus tietää, onko heidän mahdollista tulevaisuudessa saada hoitoa ja apua ajoissa. Tällaisen tiedon pimittäminen vaalien jälkeiseen aikaan on yksinkertaisesti väärin, Virta toteaa.
Yhteyshenkilöt
Sofia VirtaVihreiden puheenjohtaja
Puh:09 432 3131sofia.virta@eduskunta.fiVille-Veikko MastomäkiViestintäpäällikköVihreiden viestintä
Puh:+358407641684ville-veikko.mastomaki@vihreat.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Diarra: Esitys paperittomien terveydenhoidon rajoittamisesta rikkoo perusoikeuksia17.10.2025 17:45:29 EEST | Tiedote
Perustuslakivaliokunta antoi tänään lausuntonsa paperittomien terveydenhuollon rajaamista koskevasta hallituksen esityksestä. Valiokunnassa vihreiden edustajana toimiva Fatim Diarra jätti lausuntoon eriävän mielipiteen, koska pitää esitystä perustuslaissa turvattujen hyvinvointioikeuksien vastaisena.
Asuntoasioista vastannut entinen ministeri Krista Mikkonen varoittaa: Orpon hallitus on romuttamassa Suomen menestystarinan17.10.2025 15:00:24 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustaja ja entinen ministeri Krista Mikkonen nostaa esiin, että asunnottomuuden suunta oli alaspäin yhtäjaksoisesti vuodesta 2012 alkaen - kunnes Orpon hallitus muutti suunnan.
Vihreiden Hopsu tuoreista madonluvuista: “Hallituksen ilmastotoimettomuus vaarantaa julkisen talouden kestävyyden”15.10.2025 16:57:00 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Inka Hopsu sai Orpon hallitukselta vastauksen kysymyksiinsä ilmastotoimettomuuden taloudellisista vaikutuksista. Vastaus on hänen mukaansa järkyttävä osoitus vastuuttomasta politiikasta.
Fatim Diarra: Työttömyyskriisissä hallituksen täytyy katsoa peiliin, eikä selitellä15.10.2025 14:15:57 EEST | Tiedote
Fatim Diarra totesi suurtyöttömyyttä koskevaa keskustan välikysymystä käsitelleessä ryhmäpuheessaan, että hallitus on omilla toimillaan syventänyt monen työttömäksi jääneen suomalaisen ahdinkoa leikkaamalla muun muassa sosiaaliturvasta. Diarra muistutti, että työttömyydestä puhuttaessa pitäisi puhua ennen kaikkea ihmisistä, ei euroista.
Vihreät jätti hallitukselle varjovälikysymyksen suurtyöttömyydestä15.10.2025 13:56:50 EEST | Tiedote
Keskusta jätti hallitukselle välikysymyksen suurtyöttömyydestä. Vihreät on pitkälti samaa mieltä välikysymyksen sisällön kanssa: työttömyystilanne on vakava ja hallituksen toimet näyttävät pahentavan sitä asian ratkaisemisen sijasta. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virran mukaan Vihreät haluaa tukea välikysymystä omalla varjovälikysymyksellään.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme