Vihreiden Hanna Holopainen: Lainvalmistelu on eläinteollisuuden lobbareiden talutusnuorassa
Vihreiden kansanedustaja Hanna Holopainen on huolissaan tavasta, jolla lainsäädäntöä valmistellaan maa- ja metsätalousministeriössä. Holopaisen mukaan lainvalmistelussa ei voida kuulla vain yhtä osapuolta - myös eläinoikeusnäkökulma on otettava huomioon turkiseläinasetuksen valmistelussa.

Maa- ja metsätalousministeriö valmistelee valtioneuvoston asetusta turkiseläinten hyvinvoinnista. Ministeriön mukaan asetuksen on tarkoitus tulla lausunnolle myöhemmin keväällä.
Avoimuusrekisterin tietojen perusteella maa- ja metsätalousministeri on tavannut säännöllisesti eläinteollisuuden etujärjestöjä. On käynyt ilmi, että turkistuottajien kuuleminen on tyypillistä tuotantoeläimiä koskevan lainsäädännön valmistelussa. Eläinoikeusjärjestöjen edustajia ministeri taas ei ole tavannut lainkaan.
”Keskeisiä sidosryhmiä tulee kuulla lainvalmistelussa. Ei voi olla niin, että vain yksi osapuoli, tässä tapauksessa eläinteollisuuden etujärjestö, on kiinteästi mukana lainvalmistelussa. Lainvalmistelun tulisi olla avointa eikä lainsäädännön tulisi palvella yhden alan etuja yleisen edun kustannuksella,” huomauttaa Holopainen.
Helsingin Sanomat on uutisoinut Suomen turkiseläinten kasvattajien liiton Fifurin kiinteästä läsnäolosta asetuksen valmistelussa.
”On selvää, että myös eläinten oikeuksien näkökulmaa edustavia järjestöjä tulisi kuulla valmisteltaessa asetusta, jolla pyritään turvaamaan eläinten hyvinvointi turkistarhauksessa. Jo yli 80 % suomalaisista vastustaa turkistarhausta sen nykymuodossa. Eikö tämä viesti paina lainkaan päätöksenteossa?,” kysyy Holopainen.
”Vihreät on jo pitkään ajaneet turkistarhauksen alasajoa. Vähintä mitä hallitus voi nyt tehdä, on eläinten hyvinvoinnin parantaminen ennen turkistarhauksen alasajoa. Se ei onnistu tekemällä vain eläinteollisuuden etua ajavaa lainsäädäntöä. Lisäksi turkistarhaukseen liittyy nykyään myös vakava terveysriski lintuinfluenssan vuoksi,” päättää Holopainen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna HolopainenKansanedustaja
Puh:044-5713463hanna.holopainen@eduskunta.fiTilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Krista Mikkonen: Hallitukselta tarvitaan nyt ilmastotekoja eikä vastuunpakoilua27.6.2025 16:49:21 EEST | Tiedote
Tänään julkaistu ilmastovuosikertomus paljastaa karulla tavalla Orpon hallituksen saamattomuuden ilmastopolitiikassa. Entinen ympäristö- ja ilmastoministeri Krista Mikkonen tuomitsee Orpon hallituksen toiminnan vastuunpakoiluksi, joka kumpuaa puhtaasti välinpitämättömyydestä.
Vihreiden Tynkkynen osallistuu Budapest Prideen: hyökkäys yksiä vastaan on hyökkäys meitä kaikkia vastaan26.6.2025 13:51:55 EEST | Tiedote
Vihreän eduskuntaryhmän puheenjohtaja Oras Tynkkynen osallistuu lauantaina Unkarin kieltämään Budapest Prideen osana kansainvälistä vihreiden parlamentaarikkojen ryhmää. Osallistumisella vihreät osoittavat tukensa Priden järjestäjille, jotka puolustavat kaikille kuuluvaa kokoontumis- ja sananvapautta Orbánin hyökkäyksiä vastaan.
Vihreiden Krista Mikkonen: Metso-ohjelmaan esitetty tavoitetaso ei riitä luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi24.6.2025 14:37:02 EEST | Tiedote
Vihreiden kansanedustajan ja entisen ympäristö- ja ilmastoministerin Krista Mikkosen mukaan METSO-ohjelmaluonnos on jatkumoa hallituksen surkealle luontopolitiikalle.
Sofia Virta: Suomalaisen demokratian, ihmishenkien ja arvojen puolustaminen edellyttää vahvaa pidäkettä ja kykyä puolustautua19.6.2025 10:17:28 EEST | Tiedote
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta äänestää Ottawan sopimuksesta irtautumisen puolesta. Virran mukaan päätös ei ollut helppo.
Sofia Virta: Puolustusmenojen kasvattaminen on perusteltua – sitä ei kuitenkaan tule rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota18.6.2025 14:45:00 EEST | Tiedote
EMBARGO KUNNES PUHE ON PIDETTY Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta painotti puolustusselontekoa käsittelevässä ryhmäpuheessaan, että Venäjä on vakava uhka, jota vastaan Euroopan ja Suomen on kyettävä kaikissa tilanteissa puolustautumaan. Virta totesi puolustusmäärärahatason kasvattamisen olevan perusteltua mutta painotti, että sitä ei voi rahoittaa tavalla, joka heikentää kokonaisturvallisuutta tai hyvinvointivaltiota. Hän vetosi Ukrainan tuen kasvattamisen puolesta, koska Suomen ja Euroopan tulevaisuuden kannalta Ukrainan kohtalo on kriittisen tärkeä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme