Tainionkosken ja Imatrankosken kalatalousvelvoitteita haetaan muutettaviksi Imatralla
Varsinais-Suomen ELY-keskuksen kalatalousviranomainen hakee nykyisten istutusvelvoitteiden korvaamista kalankulun mahdollistavien rakenteiden sekä poikastuotantoalueiden ja kalataloudellisten kunnostusten toteuttamisella.
Lisäksi luvanhaltijan tulisi tarkkailla vaikutuksia sekä maksaa kalatalousmaksua. Hakemus on jätetty aluehallintovirastolle ja kuulemisvaihe on käynnissä.
Varsinais-Suomen ELY-keskus vaatii, että Tainionkoskella voimalaitoksen itäpuolelle vanhaan koskiuomaan rakennetaan kalatie ja lohikalojen poikastuotantoalueita sekä länsipuolelle Tainionkosken kaupunkipuro. Lisäksi luvanhaltijan tulisi toteuttaa voimalaitoksen yläpuoliseen Vuoksen pääuomaan kalataloudellisia kunnostustoimenpiteitä.
Imatrankoskella ELY-keskus esittää, että voimalaitoksen länsipuolelle rakennetaan kalatie ja poikastuotantoalue. Voimalaitoksen länsipuolelle vanhaan koskiuomaan tehtäisiin myös lohikalojen poikastuotantoon soveltuvia alueita. Lisäksi luvanhaltijan tulisi ylläpitää Imatran kaupunkipuroa ja toteuttaa kalataloudelliset kunnostukset Voimanpuron sekä Imatrankosken ja Tainionkosken voimalaitosten välisellä jokialueella.
Luvanhaltijalle haetaan määrättäväksi myös veden luovuttaminen uusiin uomiin korvauksetta, vaikutusten tarkkailu ja kalatalousmaksu. Kalateiden, uomien ja poikastuotantoalueiden rakentamiseksi tulee toimittaa määräajassa aluehallintovirastolle vesilain mukaiset hakemukset.
Perusteluina hakemuksille todetaan muun muassa, että olosuhteet ovat olennaisesti muuttuneet vedenlaadussa, vesistön ekologisessa tilassa, vaelluskalakantojen kehittymisessä, kalataloudessa sekä toimintaympäristössä ja yhteiskunnassa. Haetut velvoitteet turvaavat kalakantojen luontaista elinkiertoa.
Etelä-Suomen aluehallintovirasto on kuuluttanut hakemukset ja pyytää niistä lausuntoja eri viranomaistahoilta. Myös lähialueen asukkailla ja muilla kansalaisilla on mahdollisuus jättää kannanottoja hakemuksista.
Kannanottoja voi jättää sähköisen lomakkeen kautta, joka löytyy vesi- ja ympäristölupien tietopalvelusta asian sivulta. Lomakelinkki on sivun alalaidassa ’Sähköiselle lomakkeelle’. Samoilta sivuilta voit tutustua asiakirjoihin: Tainionkosken sivu ja Imatrankosken sivu. Kannanotot tulee jättää 9.5. mennessä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ympäristöneuvos Erja Tasanko
0295 016 248
erja.tasanko@avi.fi
Ympäristöneuvos Ville Salonen
0295 016 508
ville.salonen@avi.fi
Linkit
Aluehallintovirasto myöntää ympäristönsuojelu- ja vesilain mukaisia lupia. Ympäristö- ja vesiluvituksen tavoitteena on ennaltaehkäistä ympäristön pilaantumista ja sen vaaraa. Lupamenettelyssä sovitetaan yhteen ympäristön käyttöä tai ympäristöön vaikuttavia toimintoja ekologisesti kestävällä tavalla.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aluehallintovirasto/Regionförvaltningsverket
Pudasjärven kaupungin varhaiskasvatuksen järjestämisessä puutteita3.7.2025 12:53:12 EEST | Tiedote
Pudasjärven kaupunki on rajoittanut lasten subjektiivista oikeutta varhaiskasvatukseen. Pohjois-Suomen aluehallintovirasto kiinnitti kaupungin huomiota asiaan.
Kontaktpunkttjänsterna i Tillstånds- och tillsynsverket1.7.2025 13:57:59 EEST | Pressmeddelande
Kontaktpunktsuppgifterna enligt Europeiska unionens direktiv om förnybar energi, förordningen om kritiska råmaterial och förordningen om nettonollindustrin kombineras i Tillstånds- och tillsynsverket som inleder verksamheten 2026.
Yhteyspistepalvelut Lupa- ja valvontavirastossa26.6.2025 10:31:47 EEST | Tiedote
Euroopan unionin uusiutuvan energian direktiivin, kriittisten raaka-aineiden asetuksen sekä nettonollateollisuuden asetuksen mukaiset yhteyspistetehtävät yhdistyvät vuonna 2026 aloittavassa Lupa- ja valvontavirastossa.
Supervision of wild berry picking: occupational safety and health authority is prepared to investigate pickers’ status26.6.2025 07:57:00 EEST | Press release
According to preliminary information received by the occupational safety and health authority, the organisation of picking and pickers’ backgrounds will be even more diverse this year. Inspectors will likely need to determine whether pickers are in an employment relationship or if they fall under the category of pickers as defined in the Berry Act. This determination is not based on the title of the contract, but rather on how the work is actually organized in practice.
Tillsyn över plockning av vilda bär: arbetarskyddsmyndigheten förbereder sig på att utreda plockarnas ställning26.6.2025 07:57:00 EEST | Pressmeddelande
Enligt de förhandsuppgifter som arbetarskyddsmyndigheten fått kommer organiseringen av plockningen och plockarnas bakgrund i år att vara mer varierande än tidigare. Vid inspektionerna blir man sannolikt tvungen att utreda om plockarna är anställda eller sådana plockare som avses i bärlagen. Det är inte avtalets namn som avgör, utan hur arbetet de facto har ordnats.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme