Työtaistelutoimet alkavat valtiolla ensimmäisen kerran lähes 40 vuoteen
Valtion palkansaajia edustavat Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisen ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat ilmoittaneet ylityö- ja vuoronvaihtokiellosta sekä liukumasaldojen kerryttämiskiellosta valtiolle.
Kiellot alkavat keskiviikkona 19. maaliskuuta ja ovat voimassa toistaiseksi. Kiellot koskevat valtion kaikkia työsuhteisia työntekijöitä, joita valtion henkilöstöstä on noin 10 prosenttia.
Valtion työmarkkinalaitos keskeytti virka- ja työehtosopimusneuvottelut 7. maaliskuuta. Se on tarjonnut yhteensä 6,3 prosentin korotusta, mikä on selvästi vähemmän kuin yleiseksi linjaksi muodostunut 7,8 prosenttia.
– Valtion työmarkkinalaitos on yksipuolisesti keskeyttänyt neuvottelut ja siten kieltäytynyt neuvottelemasta jäsenistömme palkankorotuksista. Työtaistelutoimenpiteet ovat valitettavasti ainoa keinomme saada neuvottelut jatkumaan, Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Niko Simola sanoo.
Työtaistelulla palkansaajajärjestöt hakevat yleisen linjan mukaista palkankorotusta valtiolla työskenteleville.
– Valtio työnantajana esittää työntekijöilleen muita palkansaajia huomattavasti alempia palkankorotuksia, vaikka tiedämme, että vaativuustaso huomioiden henkilöstö valtiolla jää jo nyt jälkeen yleisistä työmarkkinoista. Tämä on erittäin kovaa henkilöstöpolitiikkaa, emmekä hyväksy sitä, JUKOn valtiosektorin neuvottelupäällikkö Minna Salminen painottaa.
– Juhlapuheiden aika on ohi. Kansalaiset ymmärtävät, että valtion palveluksessa työskentelevät muodostavat kansallisen turvallisuuden, yhteiskunnan kriisinkestävyyden ja huoltovarmuuden kovan ytimen. Työnantajalle henkilöstö on nähtävästi lähinnä kustannustekijä, joka ei ansaitse arvostusta säädyllisten palkankorotusten muodossa, ammattiliitto JHL:n puheenjohtaja Håkan Ekström äimistelee.
Jos neuvotteluhalukkuutta ei löydy, palkansaajajärjestöt ovat valmiita laajentamaan työtaistelutoimia sopimuksen aikaansaamiseksi. Valtion virka- ja työehtosopimuksen piirissä on 76 000 virkamiestä ja työntekijää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niko SimolaAmmattiliitto Pro
Puheenjohtaja
Minna SalminenJulkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO
Neuvottelupäällikkö
Jonne RinneJulkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO
Valtiosektorin neuvottelukunnan ja Suomen Poliisijärjestöjen Liiton SPJL:n puheenjohtaja
Håkan EkströmJulkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Puheenjohtaja
Pro – työelämän joukkovoima ja yksi Suomen suurimmista ammattiliitoista
Pron jäseniä ovat koulutetut ammattilaiset, asiantuntijat ja esihenkilöt alaan katsomatta. Voimajoukkoomme kuuluu jo 120 000 jäsentä, ja neuvottelemme 180 virka- ja työehtosopimusta.
Perustehtävämme on parantaa jäsentemme ja alalle kouluttautuvien työehtoja, toimeentuloa ja kehittymismahdollisuuksia. Lisäksi pidämme huolta jäsentemme hyvinvoinnista niin työssä kuin vapaalla.
Uskomme, että inhimillinen työelämä on ihmisoikeus. Ennakoimme kansainvälisiä työelämän kehityskulkuja ja ilmiöitä, ja kehitämme uusia ratkaisuja suomalaiseen työelämään. Rakennamme sosiaalisesti, ekologisesti ja taloudellisesti kestävää, tasa-arvoista yhteiskuntaa – tai sanalla sanoen: työelämäniloa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ammattiliitto Pro ry
Unelmaperheestä on tulossa unelma perheestä9.5.2025 10:28:49 EEST | Tiedote
Työelämä ei saa olla niin epävarmaa, että se rikkoo ihmisten perheunelmat. Ammattiliitto Pro aloittaa Unelma perheestä -kampanjan 9. toukokuuta.
Strategiansa päivittänyt Ammattiliitto Pro panostaa vahvuuksiinsa ja monimuotoisuuteen9.5.2025 08:36:05 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pron strategiapäivitys on järkähtämätön lupaus turvata suomalaisen palkansaajan työehtoja aikana, jona niitä ravistellaan ennennäkemättömällä tavalla. Pron edustajisto hyväksyi kevätkokouksessaan strategiapäivityksen vuosille 2026–2029. Liitto panostaa entistä vahvemmin monimuotoiseen jäsenistöön.
Pron edustajisto: Ilman liittoja ei ole työelämän tasa-arvoa8.5.2025 14:47:43 EEST | Tiedote
Vahva järjestäytyminen liittoihin on keskeinen osa Pohjoismaista hyvinvointivaltiota. Viimeisinä vuosina Suomea on viety vahvasti pois pohjoismaisesta mallista, mikä rapauttaa työelämän tasa-arvoa, Pron tänään kokoontunut edustajisto muistuttaa.
Rikkaiden riihessä todelliset kasvutoimet unohtuivat24.4.2025 13:58:49 EEST | Tiedote
Petteri Orpon hallituksen puoliväliriihessä toteuttamat veronkevennykset ovat kestämätön valinta nykyisessä taloustilanteessa. Sosiaaliturvaleikkausten kohteeksi joutuneita suomalaisia eivät yrityksille ja parhaiten tienaaville kohdennetut veronalennukset lohduta. Jälleen kerran päädyttiin leikkaamaan tuottavuutta aidosti kasvattavasta koulutuksesta.
Valtion lakot laajenevat – Lakkoon menossa yli 5 500 valtion virkamiestä ja työntekijää22.4.2025 10:01:01 EEST | Tiedote
Ammattiliitto Pro, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ja Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL ovat jättäneet kolmannen lakkovaroituksen valikoiduille valtion työpaikoille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme