OAJ:n kysely: Opettajat tyrmäävät ehdotuksen koululaisten lomien siirrosta
OAJ:n tuoreesta jäsenkyselystä selviää, että valtaosa opettajista ei kannata kesälomien siirtoa. Siirto tarkoittaisi koko koulutussektorille valtavaa muutosta ja vaikuttaisi heikentävästi työssä jaksamiseen ja oppimistuloksiin.

Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n jäsenilleen tekemän kyselyn mukaan 78 prosenttia opettajista vastustaa ehdotusta koululaisten kesälomien myöhentämisestä. OAJ kysyi asiaa jäsenkyselyllä, johon vastasi 17 557 opettajaa.
OAJ:n mukaan Suomen kiinnostavuus matkailumaana ja matkailuelinkeinon kannattavuus eivät ole kiinni koululaisten kesälomien myöhentämisestä.
– Pidän tavoitetta kasvattaa Suomen kiinnostavuutta matkailumaana kannatettavana. Mutta miten matkailualan vuosittainen liikevaihto lisääntyisi koululaisten kesälomien siirrolla myöhemmäksi, jos vanhempien lomien määrä ei kasva? Vanhempien kesälomathan eivät automaattisesti myöskään siirry elokuulle, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto.
Koululaisten kesälomien myöhentäminen vaatisi koko koulutusjärjestelmän vuosirytmin muuttamista peruskoulusta korkeakouluihin. Siirto vaikuttaisi muun muassa ylioppilaskirjoitusten aikatauluihin sekä korkeakoulujen hakuaikoihin ja pääsykokeiden aikatauluihin.
– Koulutusjärjestelmää ei pidä lähteä myllertämään vain matkailualan tarpeista lähtien. Opettajia kannattaa vahvasti kuunnella koulutusjärjestelmän muutoksissa, vaatii Murto.
Kyselyyn vastanneista opettajista 74 prosenttia arvioi oman työssä jaksamisensa kärsivän ja 63 prosenttia arvioi oppimistulosten laskevan, mikäli kesälomien alkua siirretään kesäkuun alusta myöhemmäksi. Vastaajista 82 prosenttia arvioi, että muutos vaikuttaisi kielteisesti koulujen työrauhaan.
Kevätlukukausi on syyslukukautta pidempi. Lomien siirtäminen lisäisi tätä eroa entisestään.
– Suhteettoman pitkä kevätlukukausi väsyttäisi niin oppilaita kuin opettajia ja heijastuisi kyselyn mukaan kaikkien jaksamiseen. Levottomuus ja häiriöt ovat jo nyt ongelma kouluissa, eikä niitä pidä kärjistää rakennemuutoksilla, jotka eivät lähde koulutuksesta käsin, päättää OAJ:n neuvottelujohtaja Petri Lindroos.
OAJ:n kesälomien siirtoa koskeva kysely lähetettiin 49 000 jäsenelle. Kyselyyn vastasi 17 557 peruskoulun ja lukion opettajaa.
- 78 prosenttia vastaajista ei kannattanut ajatusta loma-aikojen siirtämisestä.
- 73 prosenttia vastaajista arvioi muutoksen vaikuttavan heikentävästi työssä jaksamiseen.
- 83 prosenttia arvioi muutoksen heikentävän oppilaiden jaksamista.
- 82 prosenttia vastaajista arvioi muutoksen vaikuttavan negatiivisesti työrauhaan kouluissa.
- 63 prosenttia vastaajista arvioi siirron heikentävän oppimistuloksia.
- Kysely toteutettiin 6.3.–14.3.
- Kysely lähetettiin peruskoulun ja lukion opettajille.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Katarina MurtoPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 50 568 9188katarina.murto@oaj.fiPetri LindroosNeuvottelujohtajaOAJ
Puh:+358 40 821 3711petri.lindroos@oaj.fiOpetusalan Ammattijärjestö OAJ on työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ: Koulutus säästyi lisäleikkauksilta, mutta vakava rasismikeskustelu varjosti riihtä2.9.2025 22:31:59 EEST | Tiedote
OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto on tyytyväinen siihen, että koulutus säästyi hallituksen budjettiriihessä lisäleikkauksilta, mutta harmittelee samalla jo aiemmin tehtyjä merkittäviä koulutusleikkauksia. Budjettiriihtä varjosti vakava rasismikeskustelu, jolla voi olla kielteisiä vaikutuksia tarvittavaan maahanmuuttoon ja kotoutumiseen.
Hallitus uhkaa jäädä omista tavoitteistaan – OAJ:ltä ratkaisuehdotuksia budjettiriiheen12.8.2025 07:30:00 EEST | Tiedote
Hallituksen aiemmin tekemien päätösten seurauksena koulutuksen rahoitus on jäämässä tällä hallituskaudella noin puoli miljardia euroa miinukselle. Budjettiriihessä ei lisäleikkauksiin ole varaa, OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto toteaa. Opettajarekisterin perustaminen olisi hänestä kustannustehokas tapa edistää sitä, että koulutus säilyy Suomessa laadukkaana.
OAJ:n kysely: Opettajia ei kouluteta riittävästi digiosaamiseen4.8.2025 11:59:00 EEST | Tiedote
Opetusalan henkilöstöä koulutetaan työpaikoilla digivälineiden ja -sovellusten käyttöön täysin riittämättömästi, kertoo OAJ:n tuore jäsenkysely. Opetuksen digitalisaation myötä opettajien työhön kulunut aika ja työn kuormittavuus ovat lisääntyneet.
OAJ:s enkät: Lärare får inte tillräcklig fortbildning i digital kompetens4.8.2025 11:59:00 EEST | Pressmeddelande
Undervisningspersonalen får alldeles för lite utbildning i hur man använder digitala verktyg och applikationer i arbetet. Det här visar OAJ:s färska medlemsenkät. Digitaliseringen av undervisningen har dessutom ökat lärarnas arbetsmängd och arbetsbelastning.
Mediakutsu: OAJ pureutuu mediainfossaan 4.8. lukuvuoden suuriin koulutus- ja työmarkkinateemoihin28.7.2025 08:00:00 EEST | Kutsu
Opetusalan Ammattijärjestön perinteinen lukuvuoden avausinfo tarjoaa toimittajille tärppejä, jotka auttavat seuraamaan ja tulkitsemaan koulutuksen ja työmarkkinoiden kysymyksiä läpi alkavan lukuvuoden. Lisäksi julkaisemme kahden tuoreen jäsenkyselyn tulokset. Toimittajat voivat osallistua tilaisuuteen etänä tai paikan päällä Akavatalossa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme