Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Etä- ja lähityön yhdistelmä tuo parhaat tuottavuustulokset yrityksissä

20.3.2025 13:00:00 EET | Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA | Tiedote

Jaa

Etätyön vaikutuksia suomalaisyritysten tuottavuuteen selvittäneen tutkimuksen mukaan hybridityö – eli etä- ja lähityön yhdistelmä – on tehokkain tapa parantaa yritysten suorituskykyä. Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen tuore tutkimus osoittaa, että hybridityö tuottaa parhaan tuloksen, kun taas täysin etänä tai täysin lähityönä tehtävä työ voi heikentää tuottavuutta. Etätyön onnistumisen ratkaisee johtaminen.

Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä, toteavat Etlan tutkijat Aki Kangasharju, Antti Kauhanen, Mika Pajarinen ja Petri Rouvinen.
Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä, toteavat Etlan tutkijat Aki Kangasharju, Antti Kauhanen, Mika Pajarinen ja Petri Rouvinen.

Koronapandemian pakottamana etätyön osuus kaikesta tehdystä työstä lisääntyi Suomessakin yhdessä rysäyksessä, ja pandemian jälkeenkin etätyö jäi pysyvästi aiempaa korkeammalle tasolle. Etätyön laajuudesta tai pelisäännöistä puhuminen ei kuitenkaan saisi olla tabu, todetaan tuoreessa Etla-tutkimuksessa.

Tänään julkaistu Etla Muistio Tuottavuus korkeimmillaan etätyön ollessa keskimääräistä (Etla Muistio 154) tarkastelee etätyöintensiteetin ja työn tuottavuuden välistä yhteyttä mm. yritysjohtajakyselyn avulla. Etlan analysoima ja Innolinkin loka-marraskuussa 2024 toteuttama puhelinkysely yritysjohdolle osoittaa, että etätyön ja tuottavuuden välillä on positiivinen, mutta mutkikas suhde. Tuottavuuden kannalta optimaalinen etätyöintensiteetti ei löydy kummastakaan ääripäästä vaan jostain lähi- ja etätyön väliltä olevasta hybridiratkaisusta.

— Tulokset osoittavat, että hybridityömalli tuo parhaat tuottavuustulokset. Yrityksissä, joissa etätyötä tehdään hallitusti ja suunnitelmallisesti, tuottavuus kehittyy myönteisesti. Toisaalta liiallinen etätyö voi heikentää yhteistyötä ja innovatiivisuutta, toteaa Etlan tutkimusneuvonantaja taloustieteen tohtori Petri Rouvinen.

Yritysjohdon aktiivinen rooli etätyökäytäntöjen suunnittelussa on tuottavuuden kannalta keskeinen tekijä. Kun yrityksen johto on määritellyt etätyön pelisäännöt, ovat etätyön vaikutukset positiivisemmat. Toisaalta etätyön laajuuden ja käytäntöjen tulee perustua yrityksen ja työntekijöiden tarpeisiin, eikä niiden tule syntyä sattumanvaraisesti.

Innolinkin yrityskyselyssä kävi ilmi, että työntekijät tekevät keskimäärin 2–3 etätyöpäivää viikossa. Valtaosa eli 76 prosenttia yrityksistä ei mittaa mitenkään järjestelmällisesti etätyön vaikutuksia tuottavuuteen. Yritysjohtajien näkemykset etätyön vaikutuksista Suomen talouskasvuun jakautuivat: 33 prosenttia yrityksistä kokee etätyön haittaavan talouskasvua, kun taas 29 prosenttia uskoo sen tukevan sitä.

Yrityksissä on kuitenkin havaittu kasvavaa tarvetta kehittää etätyökäytäntöjä ja mittareita tuottavuuden seuraamiseksi. Etätyön myönteisinä puolina nähdään työn joustavuus, työhyvinvoinnin kasvu ja mahdollisuus rekrytoida osaavaa työvoimaa laajemmalta alueelta. Toisaalta haasteina korostuvat tiimityön haasteet, tiedonkulun vaikeudet ja työntekijöiden integroituminen työyhteisöön.

Nyt julkaistu muistio on osa Etlan, Innolinkin ja Työterveyslaitoksen (TTL) toteuttamaa tutkimushanketta. Hanketta rahoittaa Elinkeinoelämän keskusliitto EK.

Kangasharju, Aki – Kauhanen, Antti – Pajarinen, Mika – Rouvinen, Petri: Tuottavuus korkeimmillaan etätyön ollessa keskimääräistä (Etla Muistio 154)

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Etlan tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen
Etlan tutkimusneuvonantaja Petri Rouvinen
Lataa

Linkit

Elinkeinoelämän tutkimuslaitos Etla

Arkadiankatu 23 B
00100 HELSINKI
09 609 900
http://www.etla.fi

ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA

Etla: Tekoäly ei tuhoa työtä, vaan muuttaa sitä – "Hidastelu on todellinen uhka"23.9.2026 08:59:00 EEST | Tiedote

Tekoälyn vaikutukset ihmistyöhön eivät ole pelkästään negatiivisia. Tekoäly ei ole aiheuttanut ihmistyön vähenemistä tai yleisen palkkatason romahtamista, ilmenee tänään julkistetusta Etla-tutkimuksesta. Päivitettyjen tulosten mukaan ammattien ja työtehtävien sisällöt kohtaavat Suomessakin huomattavia muutoksia tekoälykehityksen myötä, mutta kokonaisten ammattien katoamista ei ole näköpiirissä. Tulokset eivät tarjoa myöskään näyttöä siitä, että generatiivisen tekoälyn käyttöönotto olisi vielä vaikuttanut palkkoihin tai työllisyyteen Suomessa. Pikemminkin aineistot osoittavat, ettei muutos ole kunnolla alkanut. Tänään julkistetut tulokset ovat osa laajaa Business Finlandin rahoittamaa tutkimushanketta.

Etla ennustaa: kasvukäänne vahvistuu ja investointihanat aukeavat17.9.2026 00:01:00 EEST | Tiedote

Talouskasvu vahvistuu tänä vuonna 1,7 prosenttiin ja nousee ensi vuonna jo lähelle kahta prosenttia, arvioi Elinkeinoelämän tutkimuslaitos. Etlan ennusteen mukaan Suomi pysyttelee lähivuosina kasvussa kiinni. Erityisesti investoinnit tuottavat kasvusysäyksen ja lisääntyvät tänä vuonna yli viisi prosenttia ja ensi vuonna reilut 9 prosenttia. Ensi vuoden investointien kasvu tulee suurelta osin hakukoneyhtiö Googlen ilmoittamista datakeskusinvestoinneista. Yksityinen kulutus kasvaa tänä vuonna ja kasvukäänne alkaa vihdoin vuoden lopulla näkyä myös työmarkkinoilla, joskin sitä ennen työttömyysaste ehtii kivuta ennätyksellisen korkealle.

Etlan 80-vuotisjuhlaseminaari nyt katsottavissa myös verkossa8.9.2026 10:57:39 EEST | Tiedote

Elinkeinoelämän tutkimuslaitoksen 80-vuotisjuhlaseminaari Finlandia-talossa on nyt julkaistu kokonaisuudessaan tallenteena verkossa. Etla juhli merkkipäiväänsä 2. syyskuuta Finlandia-talossa Helsingissä. Seminaari kokosi yhteen liki kolmesataa kutsuvierasta, niin talouden johtavia asiantuntijoita kuin yrityselämää ja päättäjiä. Tilaisuuden teemana oli Suomi vuonna 2051 ja lavahaastattelussa Suomen haasteita ja vahvuuksia pohti myös tasavallan presidentti Alexander Stubb.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye