Konsortierna till andra steget i RSF:s programutlysning är nu valda
Rådet för strategisk forskning (RSF), som verkar i anslutning till Finlands Akademi, har beslutat att inbjuda 28 konsortier till andra steget av RSF-programutlysningen.
Ungefär hälften av de preliminära ansökningarna går vidare till det andra steget. Besluten fattades utifrån projektens lämplighet med tanke på programmens teman och mål samt deras uppskattade potential till vetenskapligt och samhälleligt genomslag.
Till programmet Kompetens, arbetskraftsutbud och migration i framtidens Finland (SKILLS) inkom 34 ansökningar, varav 15 valdes till det andra steget. Till programmet Ekonomi och välfärd i en tid av strategisk konkurrens (WELEC) inkom 21 ansökningar, varav 13 gick vidare.
Teman av samhällelig betydelse
Med start i höst 2025 kommer de sexåriga forskningsprogrammen att fokusera på två forskningsteman av stor samhällelig betydelse. RSF-programmet Kompetens, arbetskraftsutbud och migration i framtidens Finland (SKILLS) analyserar olika sätt och förutsättningar för att säkerställa en tillräcklig tillgång på arbetskraft och kompetens i framtiden. RSF-programmet Ekonomi och välfärd i en tid av strategisk konkurrens (WELEC) fokuserar på hur och med vilka medel ekonomin kan utvecklas och hur den bygger grunden för välstånd i samhället.
De egentliga ansökningarna bedöms i två olika paneler: den ena bedömer ansökningarnas vetenskapliga relevans och kvalitet, den andra bedömer deras samhälleliga relevans och genomslag. Enligt en preliminär tidtabell kommer RSF att välja projekten till programmen i september.
RSF söker även programdirektörer på deltid för programmen. Programdirektörerna har till uppgift att stödja programhelheten och främja vetenskapligt och samhälleligt genomslag mellan programmen. Mer information om programdirektörsutlysningen publiceras i mars. Utlysningen öppnar den 18 mars.
Mer information
- SKILLS: Ansökningar som valdes till andra utlysningssteget (pdf)
- WELEC: Ansökningar som valdes till andra utlysningssteget (pdf)
Kompetens, arbetskraftsutbud och migration i framtidens Finland (SKILLS)
- ledande vetenskapsrådgivare Siru Oksa, tfn 0295 335 125
Ekonomi och välfärd i en tid av strategisk konkurrens (WELEC)
- ledande vetenskapsrådgivare Tuomas Katajarinne, tfn 0295 335 067
Våra e-postadresser har formatet fornamn.efternamn(at)aka.fi.
Finlands Akademi, kommunikationen
kommunikationsexpert Vesa Varpula
tfn 0295 335 131
fornamn.efternamn(at)aka.fi
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finlands Akademi
Bidragsbeslut om utlysningar av FoU-tilläggsfinansiering: Finlands Akademi öppnar nya vägar för högklassig och genomslagskraftig forskning8.12.2025 13:22:17 EET | Tiedote
Finlands Akademis sektion för tematisk forskning har fattat finansieringsbesluten om fyra tematiskt riktade utlysningar. Finansieringen uppgår sammanlagt till cirka 37 miljoner euro. Utlysningarna grundade sig på 2025 års statsbudget, som också anvisade finansiering för genomförandet av den fleråriga planen för statlig forsknings- och utvecklingsfinansiering. Den finansierade forskningen stärker genomslagskraftig forskning och utveckling, kunskapsutnyttjande och samarbete mellan olika aktörer.
3 185 ansökningar till Finlands Akademis vinterutlysning18.11.2025 15:17:26 EET | Tiedote
Finlands Akademi mottog sammanlagt 3 185 ansökningar om akademiprojekt- och akademiforskarbidrag i vinterutlysningen 2026, som stängde den 12 november. Ansökningar av delprojekt i akademiprojektkonsortier har räknats som skilda ansökningar. Om varje konsortieansökan räknas som en enda ansökan blir antalet ansökningar 2 737.
Rådet för strategisk forskning utlyser finansiering för forskning om Arktis och psykisk hälsa14.11.2025 12:03:05 EET | Tiedote
Rådet för strategisk forskning (RSF) vid Finlands Akademi lanserar två nya forskningsprogram. De sexåriga programmen inleds i slutet av 2026.
Finlands Akademi finansierar projekt som främjar ökad forskningsnytta4.11.2025 12:56:17 EET | Tiedote
Finlands Akademi har beviljat sammanlagt 9,7 miljoner euro till 27 projekt (totalt 41 delprojekt) i 2025 års utlysning av finansiering för nyttiggörande av forskning. Beviljandegraden var 26 procent. De tvååriga projekten startar den 1 januari 2026.
Finlands Akademi valde elva nya spetsforskningsenheter29.10.2025 12:33:25 EET | Tiedote
Finlands Akademi har valt ut de enheter som kommer att ingå i programmet för spetsforskningsenheter åren 2026–2033. Inom det nya programmet finansieras elva enheter med forskargrupper från sammanlagt tretton universitet eller forskningsinstitut.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme